یادگاری ملکه انگلیس بر روی ماه!

یادگاری ملکه انگلیس بر روی ماه!

اسمارت کاور: ملکه الیزابت یکی از 73 رهبر جهان بود که پیامش خطاب به خدمه آپولو 11 ناسا بر روی یک صفحه سیلیکونی حک شد و در سال 1969 پس از آن که اعضای این ماموریت بر روی ماه قدم گذاشتند، روی سطح قمر زمین رها گردید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ملکه الیزابت در روز هشتم سپتامبر سال جاری(۱۷ شهریور ۱۴۰۱) در سن ۹۶ سالگی درگذشت، اما ادای احترام او به مهارت و شجاعت قهرمانان فضایی از جانب مردم بریتانیا برای همیشه در ماه باقی خواهد ماند.
او علاوه بر ارسال این پیام به نیل آرمسترانگ، باز آلدرین و مایکل کالینز، سه ماه بعد از بازگشت این تیم از سفر حماسی خود، با آنها در کاخ باکینگهام ملاقات کرد.
ملکه به مشارکت و کمک همیشگی به سفرهای بشریت به فضا و ناسا معروف است و ناسا چند ساعت بعد از مرگ ملکه تسلیت خودرا در توییتر به اشتراک گذاشت و در توییتی نوشت: در مدت زمان سلطنت ملکه الیزابت دوم تمام پروازهای فضایی شامل پیش از اسپوتنیک و اکسپلورر ۱ صورت گرفت. ما هم برای گرامیداشت یاد ایشان در غم مردم شریک هستیم و از کنجکاوی ای که والاحضرت در طول سال ها به کاشفان ما نشان داده اند، تحت تاثیر قرار گرفته ایم.(اکسپلورر۱ نخستین ماهواره موفق ایالات متحده بود؛ این ماهواره در فوریه ۱۹۵۸، چهار ماه بعد از اسپوتنیک ۱ به مدار زمین رسید.)


برمبنای بیانیه مطبوعاتی ناسا که در روز ۱۱ ژوئیه سال ۱۹۶۹ یعنی ۹ روز پیش از لمس ماه توسط آپولو ۱۱ انتشار یافت، دیسک حاوی پیام ملکه حدودا به اندازه یک سکه ۵۰ سنتی است و از یک عنصر شیمیایی غیرفلزی موجود در طبیعت تولید شده که به شکل گسترده در صنعت الکترونیک استفاده می شود.
در پیام کامل ملکه آمده است: از جانب مردم بریتانیا به مهارت و شجاعتی که انسان را به ماه رسانده درود می فرستم. باشد که این تلاش موجب افزایش دانش و سعادت بشریت شود.
پیام او و ۷۲ نفر دیگر پیش از این که روی این صفحه خاکستری حک شوند، ۲۰۰ برابر کوچک تر از سر یک سوزن شدند بطوریکه هر پیام بصورت یک نقطه روی صفحه ظاهر می شود.
در بین این پیام ها، جملاتی از رییس جمهور آیزنهاور، کندی، جانسون و نیکسون نیز وجود دارد.
در بخش بالایی این صفحه نوشته شده است: پیام های خیرخواهانه از سراسر جهان توسط فضانوردان آپولو ۱۱ به ماه آورده شده است. در اطراف لبه این صفحه عبارت "از سیاره زمین" - ژوئیه ۱۹۶۹"، حک شده است.
در بیانیه مطبوعاتی ناسا آمده: در این پیام ها رهبران خارجی به ایالات متحده و فضانوردان آن تبریک می گویند و همین طور برای برقراری صلح در همه کشورهای جهان ابراز امیدواری می کنند.
تعدادی از این پیام ها دست نویس، برخی دیگر تایپ شده و بسیاری به زبان مادری هستند و یک پیام تزئینی از واتیکان نیز توسط پاپ پل امضا شده است.
ملکه علاقه زیادی به سفر بشریت به فضا داشته است. وی در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۶۱، فضانورد شوروی یعنی یوری گاگارین را پس از آن که به عنوان نخستین انسان تاریخ از فضا بازدید کرد ملاقات کرد.


آلدرین، که آخرین عضو زنده از ماموریت آپولو ۱۱ است، روز پنجشنبه در توییتی تسلیت خودرا اعلام نمود و نوشت: خدا ملکه الیزابت، رهبر مهربان، بانو و میزبان ما در بازگشت از ماه را رحمت کند. از جانب خدمه آپولو ۱۱ به خانواده سلطنتی صمیمانه تسلیت می گویم.
در سال ۲۰۰۷، ملکه، همراه با شاهزاده فیلیپ، بازدیدی از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا انجام داد و در آنجا با فضانوردانی که در ایستگاه فضایی بین المللی بوده اند ملاقات کرد.
او همین طور زمانی که در مرکز فضایی ملی در لستر بود اظهار داشت: من به شکل گسترده سفر کرده ام، اما امیدوار هستم مرا به خاطر محدود شدن بازدیدهایم تنها از سطح کره زمین، ببخشید.
تیم پیک، نخستین فضانورد آژانس فضایی اروپا (ESA) نیز با ملکه دیدار کرده است. ملکه در سال ۲۰۱۵ شب پیش از نخستین سفر او به فضا، برایش پیامی فرستاده بود.
ملکه در این پیام نوشت: شاهزاده فیلیپ و من بهترین آرزوها را برای سرگرد تیموتی پیک که درحال پیوستن به ایستگاه فضایی بین المللی در مدار است، داریم. ما امیدواریم که کارهای سرگرد پیک در ایستگاه فضایی الهام بخش نسل جدیدی از دانشمندان و مهندسان باشد.
هنگامی که پیک در سال ۲۰۱۶ به زمین بازگشت، پرچم بریتانیا را که روی لباس فضایی خود پوشیده بود، به ملکه هدیه داد.
پیک در روز پنجشنبه در مورد ملکه نوشت: زنی فوق العاده. از شما برای یک عمر خدمت و فداکاری ممنونیم. روزی غم انگیز. ما با خانواده سلطنتی همدردیم.1401/06/19
23:07:28
5.0 / 5
371
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد