3 مأموریت دیگر چین به ماه چراغ سبز گرفت

3 مأموریت دیگر چین به ماه چراغ سبز گرفت

به گزارش اسمارت کاور، سه مورد از مأموریت های رباتیک جدید کاوش سمت پنهان و قطب جنوبی ماه از سری برنامه های چانگ ای (Chang؛e) چین به طور رسمی از دولت این کشور تأییدیه دریافت کرده اند. این مأموریت ها مقرر است زمینه را برای ایجاد یک پایگاه دائمی در ماه فراهم نمایند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سازمان ملی فضایی چین(CNSA) در تاریخ ۱۰ سپتامبر(۱۹ شهریور) اعلام نمود که مأموریت های درحال توسعه‌ی برنامه چانگ ای به خوبی پیش می روند و فضاپیمای بعدی یعنی چانگ ای ۶(Chang'e ۶) تقریبا به صورت کامل آماده شده است.
چین از زمان شروع برنامه ی رباتیک خود در سال ۲۰۰۴، گامهای زیادی در زمینه اکتشاف ماه برداشته است. این کشور در مأموریت های پی درپی، ابتدا یک جفت مدارگرد، سپس یک فرودگر و یک ماه نورد را با موفقیت به قمر زمین پرتاب کرد. چین تنها فرود در نیمه پنهان ماه تا به امروز را انجام داده است و اخیراً یک مأموریت پیچیده برای بازگشت نمونه از سطح ماه به زمین اجرا کرده است.
لیو جیژونگ(Liu Jizhong)، مدیر مرکز برنامه های فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین، می گوید که هدف کلی از این مأموریت ها، پایه گذاری یک ایستگاه تحقیقاتی در ماه است.
او افزود: چالش های زیادی در بخش فناوری وجود دارد که باید حل شود. با این وجود من معتقدم با آنچه بنا نهاده ایم و گروهی عالی، موفق خواهیم شد.
نخستین مأموریت از سری مأموریت های جدید، چانگ ای ۶ خواهد بود که در ابتدا بعنوان پشتیبانی برای مأموریت بازگشت نمونه چانگ ای ۵(Chang'e ۵) در سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده بود. مأموریت چانگ ای ۵ موفقیت آمیز بود، ازاین رو این فضاپیما برای انجام نخستین کوشش برای جمع آوری نمونه از سمت پنهان ماه تغییر کاربری داده است. سازمان ملی فضایی چین هنوز جدول زمانی برای انجام این مأموریت عرضه نکرده است.
به دنبال آن مأموریت چانگ ای ۷(Chang'e ۷) به قطب جنوبی ماه صورت خواهد گرفت. این مأموریت شامل یک مدارگرد، فرودگر، ماه نورد، ماهواره بازپخش کننده و یک آشکارساز کوچک می شود که می تواند برای شکار آب به دهانه های ماه برود.
مأموریت چانگ ای ۸(Chang'e ۸) اواخر این دهه پرتاب می شود و مقرر است فناوری هایی برای انجام چاپ سه بعدی و استفاده از منابع محلی در ماه آزمایش کند.
علاوه بر موارد ذکر شده، چین درحال برنامه ریزی پروژه ای به نام ایستگاه بین المللی تحقیقات قمری(ILRS) با همکاری روسیه برای دهه ۲۰۳۰ است و هم اکنون به دنبال شرکای دیگری برای پیوستن به این برنامه است.
منبع:

1401/06/24
10:08:01
5.0 / 5
237
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد