با فضاپیمای چندبار مصرف جدید اروپا آشنا شوید

با فضاپیمای چندبار مصرف جدید اروپا آشنا شوید

اسمارت کاور: فضاپیمای چندبار مصرف اروپا موسوم به ˮسوزیˮ(Susie) می تواند ماموریت های آینده اروپا به اعماق فضا را انجام دهد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سوزی متعلق به شرکت مهندسی هوافضا فرانسوی آریان گروپ(ArianeGroup) است. این فضاپیما کاملاً قابل استفاده مجدد بوده و طوری طراحی شده که با موشک های آینده متناسب باشد. یکی از این موشک ها هم اکنون برای شرکت آریان اسپیس(Arianespace) ساخته شده است.

شرکت آریان گروپ می خواهد فضانوردان را سوار بر "سوزی" به فضا ببرد.

این شرکت از ساخت مرحله فوقانی جدیدی از موشک ها اطلاع داده که برای انجام مأموریت های سرنشین دار یا بدون سرنشین بر روی موشک های آریان اسپیس به مدار زمین یا حتی ماه طراحی شده است.این مرحله فوقانی، به اختصار سوزی یا به صورت کامل "Smart Upper Stage for Innovative Exploration" به معنای "مرحله فوقانی هوشمند برای اکتشافات نوآورانه" نامیده می شود و بر روی موشک آینده ی آریان ۶۴ نصب خواهد شد.

همانطور که جامعه فضایی به ایستگاه های فضایی خصوصی و مأموریت های ماه دست می یابد، یک فضاپیمای انعطاف پذیر، قابل استفاده مجدد و ماژولار به بهترین وجه با نیازهای مشتریان گوناگون مطابقت دارد.

آریان گروپ در تاریخ ۱۶ سپتامبر نوشت: سوزی یک بخش از موشکی چندبار مصرف است. این فضاپیما می تواند به فضا برود و انواع مختلفی از مأموریت ها چه به صورت خودکار یا همراه با سرنشین را در آنجا انجام دهد و به زمین بازگردد.نسخه سرنشین دار سوزی حداکثر پنج فضانورد را حمل می کند. ظرفیت محموله ها برای مأموریت های ضروری در فضا انعطاف پذیر است و آریان گروپ می گوید که با دستیابی ناسا و شرکای آن به مأموریت های سرنشین دار برنامه آرتمیس در ماه در دهه آینده، حجم محموله های قابل حمل "سوزی" نیز افزایش خواهد یافت. این فضاپیما می تواند تا هفت تُن محموله را با خود به فضا ببرد.

سوزی بعد از انجام مأموریت برای فرودی نرم به زمین بازمی گردد و برای پروازهای آینده تغییر کاربری می دهد. مأموریت های مختلفی که برای آن پیشبینی شده شامل خدمات ماهواره ای، ساخت تأسیسات مداری، برخورد با زباله های فضایی یا ارسال اقلام ضروری برای فضانوردان در مأموریت های اعماق فضا است.مورنا برناردینی(Morena Bernardini)، رییس استراتژی و نوآوری آریان گروپ، می گوید: این پروژه ای است که بر مبنای تمام دانش موجود در آریان گروپ و در صنعت اروپا ساخته شده است. این پروژه با پیشرفت های فناوری فعلی و پیشرفت های آینده در زمینه حمل و نقل فضایی و استفاده مجدد از موشک ها سازگار است.این شرکت تصریح کرد که سوزی می تواند از چندین پرتابگر، همچون آریان ۶ که امکان دارد در سال ۲۰۲۳ پرتاب شود، استفاده نماید. طول سوزی ۶۰ فوت(۱۲ متر) و قطر آن ۱۵ فوت(پنج متر) است.

سوزی در کنگره بین المللی فضانوردی در پاریس که تا پنجشنبه(۲۲ سپتامبر) ادامه دارد، رونمایی گردید.تفاوت سوزی با موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس چیست؟

سوزی همانند استارشیپ یک سیستم توقف مأموریت در هنگام بروز ناهنجاری دارد که خدمه یا محموله را از مرحله اصلی موشک دور می کند.

در انیمیشنی که آریان گروپ از آن منتشر نموده میتوان دید که سوزی همانند استارشیپ قبل از فرود یک مانور شکمی انجام می دهد.

با این وجود یک تفاوت اساسی بین سوزی و استارشیپ وجود دارد. اسکات مانلی در توییتی نوشت: بسیاری، سوزی را به استارشیپ تشبیه می کنند اما این فضاپیما بیشتر شبیه به یک کپسول دراگون یا فضاپیمای استارلاینر است برای اینکه از مرحله دوم یکبار مصرف برای رسیدن به مدار استفاده می نماید. بنابراین میتوان آنرا به کپسول کرو دراگون تشبیه کرد که هم اکنون سوار بر پیشران فالکون ۹ به فضا می رود. ازاین رو سوزی به اروپا کمک می نماید تا به آنچه هم اکنون ایالات متحده آمریکا در اختیار دارد، برسد.منبع:

1401/06/31
17:58:57
5.0 / 5
309
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد