استفاده از بروکلی در کشف حیات بیگانه!

استفاده از بروکلی در کشف حیات بیگانه!

به گزارش اسمارت کاور، محققان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند بروکلی گازهایی منتشر می کند که می تواند به دانشمندان در کشف حیات بیگانه کمک نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، چندین گیاه و میکروب گازهایی آزاد می کنند که به آنها کمک می نماید تا سموم را پاک کنند که یکی از آنها کلم بروکلی است. حالا دانشمندان توجه خویش را به این گازها معطوف کرده اند تا ارتباط آنها با حیات در فضا را کشف کنند.
بعد از آزاد شدن این گازها، این احتمال وجود دارد که آنها به ترکیبات سمی در هوا تبدیل شوند. فرایندی به نام متیل دار کردن یا متیلاسیون (Methylation) این پیشرفت را متوقف می کند و تغییراتی در این ترکیبات بوجود می آورد که به آنها اجازه می دهد به صورت ایمن در جو پراکنده شوند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید حالا فکر می کنند که اگر این گازها را بتوان در سیارات دیگر یافت، امکان دارد نشانه ای از وجود حیات در فضا باشد، چونکه این فرایند از راه انتشار توسط موجودات زنده اتفاق می افتد.
میچیلیا لئونگ (Michaela Leung)، دانشمند سیاره ای این دانشگاه، اظهار داشت: متیلاسیون در زمین بسیار گسترده است، ما انتظار داریم که حیات در هر جای دیگری هم باشد، این اتفاق آنجا رخ دهد. اغلب سلول ها مکانیسم هایی برای دفع مواد مضر دارند.
متیل دار کردن در شیمی به معنای افزایش یا جانشینی یک گروه متیل به یک مولکول است. متیلاسیون، گونه ای از آلکیلاسیون است که ترجیحاً با جایگزینی یک گروه متیل با یک اتم هیدروژن در زنجیره کربنی بلندتر صورت می پذیرد. این شرایط در شیمی، زیست شیمی و شیمی خاک بیشتر استفاده می شود.
آیا متیل برومید می تواند کلید یافتن موجودات فضایی باشد؟
متیل برومید (methyl bromide) یک هدف اصلی برای تحقیقات در این حوزه بوده است، چونکه بعنوان یک شاخص بالقوه فوق العاده برای حیات عمل می کند. این گاز برای مدت کوتاهی در اتمسفر باقی می ماند و به دانشمندان این امکان را می دهد تا بر طبق این فرض که اگر گاز پیدا شود، مدت ها پیش ساخته نشده است و احتمالا به صورت مداوم منتشر می شود، نتیجه گیری کنند. علاوه بر این، این گاز بیشتر بوسیله ی یک موجود زنده منتشر می شود تا گازی مانند متان که می تواند توسط آتشفشان ها منتشر شود.
در حالیکه این می تواند یک شاخص عالی از حیات در خارج از زمین باشد، اما با وجود این که متیل برومید روی زمین یک گاز فوق العاده رایج است، مطالعه آن کمی دشوار است. شدت نور فرابنفش خورشید آنرا به یک کار دشوار تبدیل می کند، چونکه این تابش مجموعه ای از واکنش ها را کاتالیز می کند که در نهایت گاز را از بین می برد.
با این وجود نتایج این مطالعه نشان داد که متیل برومید به جای ستاره منظومه شمسی، در اطراف یک ستاره کوتوله M به سادگی قابل تشخیص می باشد. این نوع ستارگان بسیار سردتر از خورشید و بسیار کوچکتر هستند و ازاین رو اشعه فرا بنفش کمتری ساطع می کنند که این امر منجر به واکنش های نامطلوب می شود.
لئونگ می گوید: یک ستاره میزبان کوتوله M غلظت و قابلیت تشخیص متیل برومید را در مقایسه با خورشید چهار مرتبه بالا می برد.
این یک کشف بزرگ برای اخترشناسان است، چونکه این ستارگان بسیار رایج هستند و ازاین رو در تحقیقات استفاده زیادی خواهند کرد. با وجود چنین عوامل امیدوارکننده ای، لئونگ و همکارانش مطمئن هستند که زیست شناسان در آینده برای انجام آزمایش های مختلف و برنامه ریزی برای بهبود تلسکوپ به دنبال متیل برومید خواهند بود. این تیم تحقیقاتی همینطور می خواهد گازهای متیل دیگر را مورد بررسی قرار دهد و پتانسیل آنها را با جستجوی حیات در مسابقات فضایی اندازه گیری نماید.1401/07/23
08:35:06
5.0 / 5
363
تگها: ساخت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد