همزیستی 5 هزار ساله نئاندرتال ها با انسان های امروزی

همزیستی 5 هزار ساله نئاندرتال ها با انسان های امروزی

اسمارت کاور: پژوهشگران می گویند زمانی در بعضی از مناطق فرانسه و اسپانیا انسان های غارنشین به مدت بیش از 5000 سال با انسان های خردمند زندگی کرده اند و ژن هایشان مبادله شده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از باستان شناسان در دانشگاه لیدن(Leiden) در هلند شواهد شگفت انگیزی یافته اند که نشان میدهد انسان مدرن(هوموساپینس) زمانی با گونه های منقرض شده انسان های باستانی به نام نئاندرتال ها(هومو نئاندرتالنسیس) همزیستی داشته است و هر دو گونه ممکنست بیش از ۵۰۰۰ سال در بعضی از مناطق فرانسه و اسپانیا با هم زندگی کرده باشند.
بگفته پژوهشگران، آنها در طول این مدت نه فقط همدیگر را ملاقات کرده اند، بلکه با هم آمیزش نیز داشته اند.
این یافته ها همین طور با خیلی از مطالعات انتشار یافته قبلی که وجود DNA نئاندرتال را در انسان های خردمند نشان می دهد، همسو هستند. اعتقاد بر این است که انسان خردمند و نئاندرتال بین ۱۴۰۰ تا ۲۹۰۰ سال پیش پیش از انقراض گونه های باستانی با هم زندگی می کرده اند.
پژوهشگران براین باورند که بغیر از تبادل ژن، ممکنست خیلی از رویدادهای هیجان انگیز دیگر نیز در طول این مدت اتفاق افتاده باشد.
مدارک به دست آمده از دی ان ای انسان خردمند نشان میدهد که اینگونه حدود ۲۰۰ هزار سال قبل از آفریقا سرچشمه گرفته است و حدود ۵۰ هزار سال پیش تغییرات بسیاری در رفتار او پدید آمده و در همان زمان، مهاجرت را آغاز نموده است. انسان خردمند با دیگر انسان تباران، بچه دار شده اند و این سبب شده که بعد از انقراض سه گونه دیگر از انسان تباران، دی ان ای آنها همچنان در انسان خردمند، موجود باشد. انسان خردمند، حامل دی ان ای انسان تبار دنیسووا، انسان نئاندرتال و گونه ای دیگر است که هنوز شناسایی نشده است.
این انسان ها با مهاجرت حدودا در تمامی نقاط جهان به جز نواحی غیرقابل سکونت(مانند جنوبگان) ساکن شده اند. اما از قرن بیستم میلادی وسعت سکونت انسان ها به جنوبگان(توسط پایگاه های دائمی)، دریاها(توسط سکوها) و مدار زمین(توسط ایستگاه فضایی بین المللی) بالا رفته است.
ایگور جاکوویچ نویسنده ارشد این مطالعه در توضیح بیشتر این مساله می گوید: در این دوره که احیانا نئاندرتال ها و هومو ساپینس ها در اروپا همزیستی داشته اند، تحولات اساسی در فرهنگ مادی رخ داده است. احیانا زمانی بوده که به سبب تعامل فزاینده بین این دو تبار انسانی که مدت ها از هم جدا مانده بودند، ایده ها و دانش جدید به سرعت میان گروههای مختلف انسانی پخش شده است. آن زمان به احتمال زیاد زمان بسیار جالبی جهت زندگی بوده است.
شواهد دیرینه شناسی از این همزیستی
برمبنای اطلاعات موزه تاریخ طبیعی، نئاندرتال ها برای نخستین بار حدودا ۴۰۰ هزار سال پیش ظاهر شدند. جالب اینجاست که آنها حدودا در همان زمانی منقرض شده اند که انسان خردمند آغاز به تبدیل شدن به گونه غالب میان انسان ها در حدود ۴۰ هزار سال پیش کرده است. بدین سبب بسیار محتمل است که در یک مقطع زمانی، این دو گونه در مناطق یکسانی زندگی کرده باشند.
پژوهشگران در طول مطالعه خود دو مجموعه از مصنوعات را مورد بررسی قرار دادند. که از ۱۷ سایت دیرینه شناسی در شمال اسپانیا و فرانسه بازیابی شده بود. اصطلاح مصنوعات برای اشاره به اشیای باستانی تولید شده توسط انسان در دیرینه شناسی استفاده می شود. تاریخ نگاری رادیوکربنی این آثار نشان داد که مجموعه اول شامل ۲۸ مصنوعات متعلق به نئاندرتال ها و مجموعه دوم شامل تعداد مساوی از اشیای به وجود آمده توسط انسان های خردمند است.
پژوهشگران بمنظور تأیید بیشتر قدمت آنها و آن گونه انسانی که این مصنوعات به آن تعلق دارند، از دو تکنیک پیشرفته و به شکل گسترده پذیرفته شده به نام مدل سازی بیزی(Bayesian modeling) و تخمین خطی نوری(OLE) استفاده کردند. اولی برای غلبه بر عدم دقت ذاتی تاریخ نگاری رادیوکربنی استفاده می شود. به عنوان مثال، این مدل تخمین زده است که انسان های امروزی در شمال اسپانیا بین ۴۲ هزار و ۶۵۳ تا ۴۲ هزار ۲۶۹ سال پیش زندگی می کرده اند.
از طرف دیگر تخمین خطی نوری، تاریخ انقراض حیوانات را برمبنای آخرین حضور شناخته شده آنها در فسیل ها پیش بینی می کند و با این فرض عمل می کند که هیچ گاه نمی توان نخستین یا آخرین نمونه در یک گونه را پیدا یا تاریخ گذاری کرد. این روش از تاریخ های آخرین رویدادهای شناخته شده استفاده می نماید تا تخمین بزند که اینگونه چه مدت قبل از انقراض نهایی ممکنست وجود داشته باشد.
داده های این دو روش نشان میدهد که نئاندرتال ها بین ۳۹ هزار و ۸۹۴ تا ۳۹ هزار و ۷۹۸ سال پیش منقرض شده اند و مصنوعات آنها در فرانسه و اسپانیا برای یک دوره زمانی بین ۵۴۴۹ تا ۴۴۷۰ سال پیش بوده است.
از آنجا که انسان های خردمند نیز حدود ۴۲ هزار سال پیش در همان منطقه زندگی می کرده اند، پژوهشگران محاسبه کردند که هر دو گونه بین ۱۴۰۰ تا ۲۹۰۰ سال پیش از انقراض انسان های غارنشین همزمان با هم در اروپا زندگی کرده اند.
واکنش این دو گونه به یکدیگر چگونه بوده است؟
پیش از این که به رابطه ای که نئاندرتال ها و انسان های خردمند ممکنست با یکدیگر داشته باشند بپردازیم، درک این نکته مهمست که یافته های نویسندگان به زمان و مکان دقیقی که این دو گونه ممکنست با هم زندگی کرده باشند، اشاره نمی نماید. علاوه بر این، نتایج پیش بینی شده توسط مدلها تنها به اندازه داده های وارد شده به آنها دقیق هستند.
بگفته پژوهشگران، نتایج فعلی برمبنای قوی ترین، به روزترین و باکیفیت ترین داده ها به دست آمده است. با این وجود، زمانی که شواهد جدیدی از تاریخ نگاری رادیوکربنی نمونه های بیشتر بدست آید، این مدلها باید اصلاح شوند.
جاکوویچ می گوید: هم اکنون ما باید به خاطر داشته باشیم که اینجا عمق زمانی مطرح است و به احتمال زیاد هیچ سناریوی واحدی برای ماهیت روابط آنها در زمانی که آنها در هر منطقه خاصی همزیستی داشته اند، وجود ندارد. در بعضی موارد، آنها(نئاندرتال ها و انسان های خردمند) احیانا با هم زندگی می کرده اند و کودکشان را بزرگ می کرده اند و در بعضی دیگر از موارد احتمالاً اهتمام می کرده اند از یکدیگر دوری کنند و در بعضی موارد نیز احیانا با هم درگیری داشته اند.
وی ادامه داد: من گمان می کنم که آنها احیانا بیش از آن چیزی که ما تصور می نماییم، همکاری داشته اند. ما حالا می دانیم که آنها حداقل گه گاه ژن رد و بدل می کرده اند، برای اینکه بیشتر انسان های امروزی دارای مقداری از دی ان ای نئاندرتال ها هستند.
ایگور جاکوویچ و تیمش به عنوان قسمتی از پروژه "میراث نئاندرتال" هم اکنون حفاری های جدیدی را در مکانی در مرکز فرانسه انجام می دهند که نمایش دهنده زندگی آخرین نئاندرتال ها در این منطقه است. آنها می خواهند شکاف های اطلاعاتی مربوط به ماهیت و فراوانی تعاملات بین نئاندرتال ها و انسان های خردمند را پیش از ناپدید شدنشان پر کنند.
این مطالعه در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/24
21:42:58
5.0 / 5
385
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد