راه اندازی شبیه ساز برای تجربه طوفان در دانمارک

راه اندازی شبیه ساز برای تجربه طوفان در دانمارک

اسمارت کاور: یک شبیه ساز طوفان که در دانمارک به راه افتاده است، مردم را در معرض شرایطی قرار می دهد که در آن بتوانند طوفان را تجربه کنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، با شکسته شدن رکورد امواج گرما و سیل های ویرانگری که فقط امسال تجربه شدند، بیشتر دانشمندان باور دارند که تغییرات آب و هوایی موجب ناملایم تر شدن آب و هوا می شوند.
برای مساعدت با افزایش آگاهی در مورد این موضوع، اولین شبیه ساز عمومی طوفان در جهان، در نوردبورگ دانمارک به راه افتاده است.
این شبیه ساز موسوم به "Beat the Storm" از دو شبیه ساز تشکیل شده است که امکان تجربه کردن طوفان را تا دسته دوم فراهم می کنند. طوفان دسته دوم، بادهایی با سرعت بیش از ۱۶۰ کیلومتر در ساعت را به همراه دارد.
"تروئلز نیم اندرسون"(Troels Nim Andersen)، مدیر این پروژه در "پارک علمی یونیورس"(Universe Science Park) که شبیه سازها در آن قرار دارند، اظهار داشت: Beat the Storm، مردم را در تمام سنین دخیل می کند و به آنها امکان می دهد تا احساساتی را تجربه کنند که با هیچ روش دیگری نمی توان آنها را تجربه نمود.
وی ادامه داد: این فعالیت، راهی برای اکتشاف در مورد باد و افزایش علاقه به این عنصر از طبیعت است و همه آنرا دوست دارند. هدف ما همیشه این بوده است که علم را سرگرم کننده نماییم و با انجام دادن این کار، الهام بخش بازدیدکنندگان خود باشیم تا به کاوشگر و حل کننده مشکل تبدیل شوند.
تحقیقات نشان می دهند که در نتیجه افزایش دما، طوفان های گرمسیری بیشتری به شهرهای پرجمعیت مانند پکن، نیویورک و توکیو ضربه می زنند. علاوه بر این، دانشمندان دریافته اند بارندگی رکوردشکنی که در ماه ژوئیه موجب جاری شدن سیل در آلمان و بلژیک شد، به سبب تغییرات آب و هوایی تا ۹ برابر بیشتر بود.
یک ارزیابی آب و هوای جهانی "United In Science" نیز توسط "سازمان جهانی هواشناسی"(WMO) در ماه سپتامبر منتشر گردید. این ارزیابی نشان داد که جهان بطور فزاینده ای با دمای بالا، سیل های مخرب ناشی از تغییرات آب و هوایی، خشکسالی و موج گرما مواجه می باشد.
"تام کناتسون"(Tom Knutson)، دانشمند ارشد "اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا"(NOAA) اظهار داشت: بااینکه آب و هوای گرمتر ممکنست فرکانس طوفان ها را افزایش ندهد اما طوفان هایی که تشکیل می شوند، شانس بیشتری برای قوی شدن دارند.
هدف فعالیت Beat the Storm، افزایش آگاهی در مورد آب و هوای ناملایم ناشی از تغییرات اقلیمی بواسطه ارائه یک تجربه دست اول در مورد بادهای تند طوفان های دسته دوم است.
این فعالیت که برای افراد پنج تا ۸۰ ساله مناسب می باشد، می تواند به مردم در مورد خطرات و عواقب طوفان ها آموزش دهد.


این شبیه ساز، شرکت کنندگان را در صورتیکه در بین تونل باد می روند تا دکمه ای را در پایانه دیگر آن فشار دهند، در مقابل بادهای شدید قرار می دهد. جلوه های ویژه می تواند بازدیدکنندگان را در شهرها، کوه ها، جنگلها یا بیابان ها قرار دهد.
بازدیدکنندگان می توانند با اطلاعاتی در مورد آیرودینامیک، انرژی باد و فیزیک، در مورد علم طوفان ها بیاموزند.
این شبیه ساز توسط شرکت خصوصی "Storm Adventures Ltd" اختراع شده که موسس آن "اینگوس آگستکالنز"(Ingus Augstkalns)، یک ورزشکار رشته های ورزشی بادی مانند "پرواز با لباس بالدار" یا "وینگسوت اسکایدایو"(Wingsuit Skydive) است.
آگستکالنز اظهار داشت: ما می خواهیم بیش از ۱۰۰ شبیه ساز طوفان را در سراسر جهان بسازیم تا بازدیدکنندگان مراکز علمی و سرگرمی، پارک های تفریحی و محلهای دیگر بتوانند باد را تجربه کنند که از نسیم ۳۵ کیلومتر در ساعت برای کودکان تا طوفان دسته دوم برای بزرگسالان را شامل می شود.منبع:

1401/07/25
09:50:55
5.0 / 5
365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد