شکار حباب های عجیب آبی رنگ در جو زمین

شکار حباب های عجیب آبی رنگ در جو زمین

به گزارش اسمارت کاور، تصویری که یکی از فضانوردان ˮایستگاه فضایی بین المللیˮ از زمین گرفته است، حباب های عجیبی به رنگ آبی را در جو زمین نشان داده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یکی از فضانوردان "ایستگاه فضایی بین المللی"(ISS)، تصویر عجیبی را از زمین گرفته است. این تصویر، دو حباب آبی عجیب و غریب را نشان میدهد که در جو سیاره ما می درخشند. این جفت خیره کننده امکان دارد ماورایی به نظر برسند اما در واقع، آنها نتیجه دو پدیده طبیعی غیرمرتبط هستند که به صورت همزمان رخ می دهند.
این تصویر سال قبل توسط یکی از اعضای خدمه "اکسپدیشن ۶۶"(Expedition 66) که نامش ذکر نشده هنگام عبور ایستگاه فضایی بین المللی از فراز دریای جنوبی چین گرفته شد. این عکس در ۹ اکتبر توسط "رصدخانه زمین ناسا"(NASA Earth Observatory) به صورت آنلاین منتشر گردید.


اولین حباب نور که در پایین تصویر دیده می شود، یک صاعقه بزرگ در جایی از خلیج تایلند است. رعد و برق معمولاً از ایستگاه فضایی بین المللی به سختی دیده می شود چونکه معمولاً توسط ابرها پوشیده شده است اما این صاعقه خاص در کنار یک شکاف دایره ای بزرگ در بالای ابرها صورت گرفت که سبب شد دیواره های اطراف ساختار ابری شبیه به کاسه آتشفشانی روشن شوند و یک حلقه درخشان قابل توجه را ایجاد کنند.


دومین حباب آبی که در سمت راست بالای تصویر دیده می شود، نتیجه نور تابیده شده از ماه است. جهت ماه در ارتباط با ایستگاه فضایی بین المللی به این معناست که نور بازتاب شده از خورشید، مستقیما از جو سیاره عبور می کند که آنرا به یک لکه آبی روشن با هاله ای مبهم تبدیل می کند. به قول رصدخانه زمین، این اثر به خاطر مقداری از نور ماه است که ذرات ریزی را در جو زمین پراکنده می کند.
رنگ های مختلف نور مرئی، طول موج های متفاوتی دارند که بر تعامل آنها با ذرات جو تاثیر می گذارد. نور آبی، کوتاه ترین طول موج را دارد؛ بنابراین، احتمال پراکندگی آن بیشتر است که سبب آبی شدن ماه در این تصویر می شود. به قول ناسا، همین اثر توضیح می دهد که چرا آسمان در طول روز آبی بنظر می رسد چونکه طول موج های آبی نور خورشید، بیشترین پراکندگی را دارند و برای چشم انسان بیشتر قابل مشاهده می شوند.
همینطور در این عکس، شبکه درخشانی از نورهای مصنوعی دیده می شود که از سمت تایلند می آیند. سایر منابع برجسته آلودگی نوری در تصویر، از ویتنام و جزیره هاینان ساطع می شوند که جنوبی ترین منطقه چین است؛ باآنکه این منابع نور تا اندازه زیادی توسط ابرها پوشیده شده اند. به قول رصدخانه زمین، هاله نارنجی رنگ موازی با انحنای زمین، لبه جو است که معمولاً بعنوان "کرانه زمین" شناخته می شود.
منبع:

1401/07/28
12:10:55
5.0 / 5
396
تگها: آنلاین , ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد