استقامت به زودی نمونه های مریخی را رها می کند

استقامت به زودی نمونه های مریخی را رها می کند

اسمارت کاور: مریخ نورد ˮاستقامتˮ مقرر است نمونه های مریخی را برای بازگشت به زمین، روی سطح سیاره سرخ رها کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، مریخ نورد استقامت ناسا نه فقط درحال کاوش مریخ برای انجام اکتشافات علمی است بلکه راه را برای ماموریت های آینده ای که قصد دارند برای نخستین بار نمونه هایی را از سطح مریخ به زمین بازگردانند، هموار می کند. طرحِ پیچیده بازگرداندن نمونه از سطح مریخ به زمین شامل چندین وسیله نقلیه همچون یک فضاپیما، یک فرودگر و دو بالگرد می شود که برای جمع آوری نمونه ها از سطح مریخ، بردن آنها به مدار و بازگرداندن آنها به زمین با هم کار می کنند. مریخ نورد استقامت با جمع آوری نمونه ها، مهر و موم کردن آنها در لوله های آزمایشگاهی و رها کردن این لوله ها روی سطح مریخ برای جمع آوری توسط ماموریت های آتی، این پروسه را شروع می کند.
حالا ناسا و آژانس فضایی اروپا(ESA) اعلام نموده اند که نخستین نمونه ها آماده جمع آوری از روی سطح سیاره سرخ هستند. توماس زوربوچن(Thomas Zurbuchen)، معاون مدیر علوم در مقر ناسا، در اطلاعیه ای اظهار داشت: ناسا و آژانس فضایی اروپا محل پیشنهادی و نمونه های مریخ را که ماه آتی مستقر خواهند شد، بررسی نموده اند. هنگامی که نخستین لوله بر روی سطح مریخ قرار بگیرد، لحظه ای تاریخی در اکتشافات فضایی رقم خواهد خورد.
۱۰ نمونه از ۱۴ نمونه ای که استقامت تا حالا جمع آوری کرده در منطقه ای از دهانه جیزرو(Jezero) به نام "Three Forks" ذخیره می شود. این منطقه به سبب مسطح بودن و نداشتن موانعی مانند تخته سنگ های بزرگ که می تواند مشکلاتی را برای جمع آورندگان بوجود آورد، انتخاب شده است. نمونه های انتخاب شده شامل سنگ های آذرین و رسوبی هستند که از سفر هشت مایلی مریخ نورد استقامت در سراسر دهانه جیزرو جمع آوری شده اند.
گرهارد مینک(Gerhard Kminek)، دانشمند ارشد ماموریت بازگرداندن نمونه مریخ(Mars Sample Return) در آژانس فضایی اروپا در اطلاعیه ای اظهار داشت: بازگرداندن این نمونه ها به لابراتوار به ما در پیشرفت در علم و درک منطقه خاص جیزرو کمک می نماید. ما همین طور می توانیم در مورد شرایط محیطی مریخ در زمانی که حیات در زمین و شاید در سیاره سرخ ظاهر شده است، اطلاعات بیشتری کسب نماییم.
دهانه جیزرو محل یک دریاچه باستانی است و دانشمندان براین باورند که زمانی می توانسته میزبان حیات بوده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این که آیا واقعاً حیات در مریخ باستانی رشد کرده است یا خیر، دانشمندان باید نمونه هایی را به لابراتوار های زمینی برسانند تا آزمایش های دقیق تری نسبت به آزمایش هایی که روی مریخ نورد امکان پذیر است، انجام دهند.
این مریخ نورد بعد از رها کردن نمونه ها به کاوش و جمع آوری نمونه های بیشتری خواهد پرداخت. کن فارلی(Ken Farley)، دانشمند پروژه استقامت از موسسه فناوری کالیفرنیا، می گوید: بااینکه بعد از رها شدن این لوله ها به یک نقطه عطف مهم دست یافته ایم اما این به مفهوم پایان جستجوهای استقامت یا جمع آوری نمونه نیست. ما بعد از این ماموریت، به بالای دلتا و به منطقه ای می رویم که باتوجه به تصاویر ماهواره ای از نظر زمین شناسی غنی به نظر می رسند و در آن به تحقیقات علمی می پردازیم و هسته های سنگی بیشتری را جمع آوری می نماییم.
منبع:

1401/08/09
09:25:44
5.0 / 5
356
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد