استفاده از ویروس ها برای دستکاری ژنتیک باکتری ها

استفاده از ویروس ها برای دستکاری ژنتیک باکتری ها

به گزارش اسمارت کاور، دانشمندان متد جدیدی را برای ویرایش ژنوم باکتری ها در محیط های پیچیده با تجهیز ویروس ها برای شکار آنها و استفاده از روش دستکاری ژنتیک کرسیپر ابداع نموده اند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، کریسپر ابزاری است که به دانشمندان اجازه می دهد تا ویرایش های دقیقی بر روی ژنوم سلول های زنده انجام دهند. این کار توسط آنزیمی امکان پذیر می شود که بخشی از DNA را از هدف جدا می کند و به آن اجازه می دهد تا با چیز مفیدتری جایگزین شود. استفاده از این تکنولوژی قدرتمند نه تنها به دانشمندان امکان می دهد راه های جدیدی برای درمان بیماری ها بیابند، بلکه از این طریق میتوان محصولات سالم تری را تولید کرد، آفات را کنترل و آلرژن ها را از حیوانات خانگی حذف نمود. در نهایت از این طریق سلول ها به کامپیوتر های کوچک تبدیل می شوند.
در طبیعت، روش دستکاری ژنتیک کریسپر در ابتدا توسط باکتری ها بعنوان مکانیزم دفاعی در مقابل ویروس هایی که آنها را شکار می کردند مورد استفاده بود، اما در مطالعه جدید محققان ویروس های شکارگر باکتری به نام باکتریوفاژها (یا فاژها) را مهندسی ژنتیک کردند تا بتوانند سویه های خاصی از باکتری ها را مورد هدف قرار دهند و یک دی ان ای را به آنها تزریق کنند تا ویرایش های خاصی در ژنوم آنها انجام دهند.
در آزمایش های انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی، فاژهایی که T۷ و لامبدا نام گذاری شده اند، وظیفه داشتند ژن هایی را به باکتری خطرناک E. coli برسانند که باکتری ها را دستکاری کرده و مقاومت آنها را در مقابل یک نوع آنتی بیوتیک از بین می برد. موفقیت این روش باعث امیدواری دانشمندان شده است.
در آزمایش بعدی، تیم از فاژ لامبدا برای انتقال آنچه بعنوان ویرایشگر پایه سیتوزین شناخته می شود استفاده نمود. این ابزار DNA هدف را نمی برد، اما بخشی از دنباله آنرا تغییر می دهد و موفقیت در این حوزه مقابله با خیلی از بیماری های خطرناک را تسهیل خواهد نمود.

1401/08/18
08:12:35
5.0 / 5
396
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد