تحقیقات محققان كشور نشان داد؛

معرفی نوعی نانوذره برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

معرفی نوعی نانوذره برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

اسمارت کاور: به گزارش اسمارت کاور، محققان کشور موفق به معرفی نانو ذرات کندروئیتین سولفات بهینه سازی شده با کیتوزان بعنوان ابزار مناسبی برای انتقال هدفمند ژن به غضروف شدند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، استئوآرتریت شایع ترین بیماری مفصلی است که زندگی مبتلایان را با محدود کردن حرکتشان تحت تاثیر قرار می دهد.
بنابر گزارش ها تا سال ۲۰۳۰ میلادی تنها در ایالات متحده ۶۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا خواهند بود. زمینه ژنتیکی، صدمه های مفصلی و افزایش سن مهم ترین علل مبتلا شدن به این بیماری هستند.
همزمانی درد و التهاب در مبتلایان به استئوآرتریت سبب پیچیدگی درمان می شود؛ بنابراین درمان مؤثری که ترمیم بافت صدمه دیده را ممکن کند، تابحال یافت نشده است.
درمان های مرسوم استئوآرتریت مانند روش های مهندسی بافت و انتقال هدفمند دارو به علت ساختار خاص و فشرده غضروف سبب ترمیم مؤثر آن نمی گردد.
انتقال هدفمند و مؤثر ژن جهت برقراری مجدد هموستازی مناسب در بافت غضروف ضروری می باشد. انتقال هدفمند و مؤثر ژن به غضروف، راهی برای درمان استئوآرتریت است.
دکتر محمد رضا باغبان اسلامی نژاد، دکتر فاطمه باقری و نغمه اکبری مقدم در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی به ساخت ناتو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات برای انتقال ژن به بافت غضروف پرداختند.
نانو ذرات مذکور به علت ساخته شدن از پلیمرهای طبیعی دارای کمترین توکسیسیته (اثر سمی) بوده و به علت وجود کندروئیتین سولفات به شکل مؤثری به غضروف منتقل می شوند. ژن مورد نظر به شکل پلاسمید درون نانو ذرات قرار گرفت و ذرات بوجود آمده از نظر ساختار و عملکرد بررسی گردید.
نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Colloids and Surfaces B: Biointerface انتشار یافته است، نشان داد، جذب نانو ذرات مذکور توسط سلول ها و زنده مانی سلول ها بعد از آن با نانو ذرات کیتوزان و لیپوفکتامین قابل مقایسه است.
همچنین نشان داده شد استفاده از نانو ذرات ساخته شده در این پژوهش جذب پلاسمیدها و زنده مانی سلول ها بعد از آنرا به میزان قابل توجهی بالا می برد.
نتایج این پژوهش نشان داد نانو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات می توانند بعنوان ابزار مناسبی در ژن درمانی استئوآرتریت مورد استفاده قرار گیرند.


منبع:

1401/08/20
14:12:38
5.0 / 5
391
تگها: ساخت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد