ساخت یک ساعت غواصی جدید مجهز به یک عمق سنج خلاقانه

ساخت یک ساعت غواصی جدید مجهز به یک عمق سنج خلاقانه

اسمارت کاور: یک ساعت غواصی جدید، عمق کاربر در آب را با روشی جدید و خلاقانه بوسیله نوارهای رنگی نمایش می دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، شرکت ساعت سازی سوئیسی «ArtyA» نامزد دریافت جایزه بهترین ساعت غواصی در مسابقه «Grand Prix d'Horlogerie de Genève ۲۰۲۲» شده است. این ساعت دارای یک عمق سنج است که از نوارهای رنگی بجای قطعات متحرک استفاده می نماید تا به غواص اعلام نماید که در چه عمقی قرار دارد.
ساخت ساعات مچی دارای عمق سنج، ایده جدیدی نیست. این ساعت ها از سالهای ۱۹۶۰ در انواع گوناگونی وجود داشته اند. با این وجود، تا به امروز، این ساعات مچی برای اندازه گیری عمق آب به دستگاه های مکانیکی مانند لوله های منحنی که می خواهند تحت فشار صاف شوند، کپسول های کوچک بی نیاز به آب یا غشای فشرده شده احتیاج داشتند.
در هرکدام از این موارد، ایده این بود که فشار آب مکانیزمی را فعال کند که موجب حرکت عقربه ها روی صفحه ساعت شده و عمق آب، بطور معمول حداکثر عمق بدست آمده، را نمایش دهد. تفاوت عمق سنج «ArtyA» با سایر انواع ساعت ها در این است که برمبنای اصول کاملاً متفاوتی کار می کند و نیاز به هر نوع قطعه مکانیکی را از بین می برد.


اگر تا به امروز به انجام یک غواصی در اعماق آب پرداخته باشید، احیانا متوجه شده اید که با پایین رفتن در آب، نحوه تابش نور تغییر می کند. رنگ ها تیره و ناپدید می شوند. ابتدا رنگ قرمز به رنگ سیاه تبدیل می شود و بدنبال آن رنگ های نارنجی و سپس زرد تیره و تار می شوند. کل چشم انداز دریا به تدریج آبی تر می شود و اگر رنگ آبی نیز به خودی خود تبدیل به رنگ سیاه شود، احیانا در دردسری واقعی افتاده اید برای اینکه در این صورت عمق آب بیش از ۳۰۰ متر خواهد بود. در چنین شرایطی تنها غواصان حرفه ای می توانند به کاوش بپردازند.
این یک پدیده شناخته شده و یکی از دلایلی است که عکاسان اگر بخواهند از غواصی سطحی فراتر بروند، با خود چراغ قوه حمل می کنند، در غیر این صورت رنگ ها تا حدودی تحریف می شوند.


در عمق سنج ساعت «ArtyA»، نیمه بالایی صفحه آنالوگ با نوارهای رنگی پوشانده شده که اعماق مختلف را نمایش می دهند. زمانی که کاربر در آب به سمت اعماق می رود به ترتیب نوارها به سبب رنگ به خصوصی که دارند، محو می شوند و نوار قابل مشاهده بعدی نمایانگر عمق خواهد بود. این یک سیستم بسیار ساده است که سازنده ی آن ادعا می کند نخستین صفحه ی سنجش عمق در نوع خود در سراسر جهان است. بااینکه عواملی مانند شفافیت آب، آب و هوا و زمان روز ممکنست بر نتایج تأثیر بگذارند.
با در نظر گرفتن همه این موارد، این عمق سنج همچون خود ساعت از یک ابزار اصلی یا عمق سنج اختصاصی که غواص باید به عنوان یک وسیله عادی و همیشگی همراه خود داشته باشد، توان کمتری دارد.



1401/08/22
23:34:38
5.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد