مدیر بانك خون بند ناف خبر داد؛

راه اندازی پالایشگاه ضایعات زایمانی در پارک فناوری پردیس

راه اندازی پالایشگاه ضایعات زایمانی در پارک فناوری پردیس

به گزارش اسمارت کاور، مدیر بانک خون بند ناف از طریق اندازی پالایشگاه ضایعات زایمانی در پارک فناوری پردیس اطلاع داد و اظهار داشت: از این ضایعات میتوان ۱۵ محصول را به تولید رساند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، دکتر مرتضی ضرابی امروز در مراسمی که به مناسبت روز جهانی خون بند ناف در پژوهشگاه رویان برگزار شد، اظهار داشت: خون بند ناف سرشار از سلول بنیادی است و می تواند خیلی از بیماری ها را درمان کند که راه درمانی ندارند. وی با اشاره به اینکه خون بند ناف ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر است که می تواند به هنگام زایمان در فرصت ۵ تا ۷ دقیقه ای جمع آوری شود، تاکید کرد: این نمونه ها پس از جمع آوری به بانک خون بند ناف منتقل و در تانک های آبی نیتروژن مایع نگهداری می شود. رئیس بانک خون بند ناف افزود: در زمان نگهداری نمونه های خون بند ناف، سلول های این نمونه ها جداسازی شده و در دمای منفی ۱۹۶ درجه نگهداری خواهند شد. ضرابی با اشاره به اینکه نمونه های بانک خون بند ناف در قسمت عمومی و خصوصی نگهداری می شوند، تصریح کرد: هم اکنون در بانک عمومی ۵ هزار و صد نمونه و در بانک خصوصی ۱۸۱ هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است؛ در واقع این بانک خون یک بانک هیبرید به حساب می آید. به قول وی بانک خون بند ناف ۴۵ دفتر نمایندگی در استان ها دارد که هر یک از آنها می توانند نمونه های ارسال شده را به صورت مجزا در بانک عمومی و خصوصی ذخیره سازی کنند. رئیس بانک خون بند ناف با تاکید بر این که بانک خون بند ناف رویان بزرگترین بانک در کشورهای آسیای غربی به حساب می آید، عنوان کرد: هم اکنون استانهای خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان، همدان، البرز و کرمانشاه جزو استان هایی هستند که بیشترین نمونه های خون بند ناف را ذخیره سازی کرده اند. ضرابی ضمن اشاره به درصد ذخیره سازی نمونه های خون بند ناف از نظر جنسیتی اظهار داشت: به صورت کلی ۵۵ درصد این نمونه ها در ارتباط با نوزادان پسر و ۴۵ درصد در ارتباط با نوزادان دختر است؛ همینطور ۱۷ درصد نمونه های ذخیره شده حاصل زایمان طبیعی و ۸۳ درصد حاصل زایمان سزارین هستند. وی ضمن اشاره به کاربرد سلول های بنیادی خون بند ناف، اظهار داشت: با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف میتوان بیشتر از ۸۰ بیماری خونی و غیرخونی را درمان کرد. هم اکنون بیشترین کاربرد در درمان بیماری های خونی شامل تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری های نقص ایمنی و کم خونی های مادرزادی است. وی با اشاره به اینکه پالایشگاه محصولات زایمانی همچون اقدامات رویان است که مقرر است در پارک فناوری پردیس راه اندازی شود، اظهار داشت: بیشتر از ۱۵ محصول از این محصولات زایمانی میتوان به تولید رساند. رئیس بانک خون بند ناف در مورد پیوندهای انجام شده با استفاده از نمونه های خون بند ناف عنوان کرد: ۳۱ بیمار در حوزه بیماری های خونی (تالاسمی، سرطان خونی، نقص ایمنی، آنمی آپلاستیک)، ۵۵ بیمار فلج مغزی و ۵ بیمار اتیسم با سلول های بنیادی خون بند ناف درمان شده اند. ضرابی خاطرنشان کرد: انجام بیشتر از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماری های اطفال و بالغین با سلول های بنیادی خون بند ناف در حال انجام می باشد. این بیماری ها شامل فلج مغزی، اتیسم، ناهنجاری های قلبی نوزادان، اس ام ای، آسفکسی، دیابت، سکته مغزی، آلزایمر، ام اس، پارکینسون، آرتروز، صدمات نخاعی، آرتریت روماتوئید، آنفارکتوس قلبی می شود. وی اظهار داشت: همینطور کارآزمایی های بالینی برای بیماری فلج مغزی (شروع فاز ۳ در سال ۱۴۰۱)، بیماری اتیسم، بیماری آرتروز و ای ال اس (شروع در ۱۴۰۱) در کشور ما در حال انجام می باشد.
وی تصریح کرد: این پانسمان سرشار از پروتئین و فاکتور رشد برای ترمیم و بازسازی بافت است. رئیس بانک خون بند ناف با اشاره به اینکه بانک بافت بند ناف هم از دیگر دستاوردهای محققان در بانک خون بند ناف است، خاطرنشان کرد: این بانک منبع غنی از سلول های بنیادی مزانشیم است که در سلول های درمانی برای بیماری های غیرخونی مورد استفاده قرار می گیرد؛ در این بانک بدون احتیاج به تطابق ژنتیکی میتوان نمونه ها را به همراه خون بند ناف ذخیره سازی کرد. وی ادامه داد: از دیگر دستاوردهای محققان کشور با همکاری بانک خون بند ناف میتوان به سرم خون بند ناف اشاره نمود که مشتق از خون بند ناف انسانی بوده و کاربردهای تحقیقاتی و درمانی دارد. به قول وی این سرم ایمن تر از نمونه حیوانی بوده و قابلیت بهینه سازی شرایط کشت سلول جهت سلول درمانی دارد. ضرابی بیان نمود: یکی دیگر از محصولات ساخته شده کنترل هوشمند زنجیره تأمین سرما است که نمونه های خون بند ناف و محصولات بیولوژیکی که حساس به دما هستند، در زمان انتقال از بیمارستان به بانک خون بند ناف در آن نگهداری می شوند. این سامانه طراحی شده شرایط انتقال را فراهم نموده تا محصولات بیولوژیک به صورت سالم به بانک خون بند ناف انتقال یابند. وی تصریح کرد: این پانسمان سرشار از پروتئین و فاکتور رشد برای ترمیم و بازسازی بافت است.

1401/08/28
10:04:30
5.0 / 5
361
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد