سرمایه گذاری روی ۱۴طرح سلول های بنیادی و ناباروری

سرمایه گذاری روی ۱۴طرح سلول های بنیادی و ناباروری

اسمارت کاور: در چهل و هشتمین جلسه کارگروه شرکت های دانش بنیان ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، بیش از 40 طرح فناورانه ارائه شد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چهل و هشتمین جلسه کارگروه شرکت های دانش بنیان ستاد با حضور امیرعلی حمیدیه دبیر و حسین سلطانی نژاد مدیر فناوری، تجاری سازی و بازار ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با حضور بیش از ۴۰ نفر از نمایندگان شرکتها و مراکز تحقیقاتی فعال در زمینه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و متخصصین مشتاق این حوزه اجرا شد.
در این جلسه بمنظور دریافت حمایت های مادی و معنوی از ستاد، فناوران از شرکت های مختلف ۱۴ طرح فناورانه ارائه کردند.
معرفی محصولات و خدمات فناورانه سلول های بنیادی
در این جلسه ابتدا برخی از مدیران و مسئولان شرکت های دانش بنیان به معرفی طرح های خود پرداختند که به این شرح است: کارگر به ارائه طرح تولید نیمه صنعتی ماده موثره دارویی سیکلوفسفامید مونو هیدرات در بیماران دریافت کننده پیوند سلول های بنیادی خون ساز و مبتلایان سرطان پرداخت. توجه به اهمیت این داروی راهبردی، پراهمیت و کارامد در درمان سرطان و پیوند سلول های بنیادی خون ساز و همین طور نیاز جدی بیماران ایرانی، تولید بومی این ماده مؤثره دارویی در رفع وابستگی کشور کاملاً ضرورت دارد. بدین سبب ایجاد دانش بومی تولید نیمه صنعتی ماده موثره دارویی سیکلوفسفامید هدف قرار گرفته است.
در ادامه طوسی زاده به ارائه طرح با عنوان «تولید کیت تشخیص پارگی کیسه آب جنینی» پرداخت. امروزه بیشتر سقط جنین ها به سبب پارگی کیسه آب جنین و بدنبال آن عفونت های شدید رخ می دهد و بخاطر قیمت بالای این محصول بیمار نمی تواند خریداری کند و سونوگرافی هم حجم کم را از ابریزش نمی تواند تشخیص دهد و نیز باتوجه به اینکه این محصول فقط توسط کشور آمریکا تولید و به قیمت بالا عرضه می شود بدین سبب تولید این محصول می تواند در به دست آوردن این درصد در راه تحقق است. تخمین زده شده است میزان مصرف این کیت در ایران سالانه ۳میلیون عدد است و در صورت جلوگیری از واردات محصول مشابه آمریکایی میزان آن دو برابر بیشتر می شود.
پس از آن آذرپیرا به ارائه طرح «طراحی و ساخت ستون های نانوفناورانه با ساختار چارچوب های آلی فلزی و با قابلیت سطح تنظیم شده ایمونوافینیتی جهت استخراج و تخلیص اگزوزم با خاصیت خلوص و راندمان بسیار بالا» پرداخت.
اهدف کاربردی عبارت است از ساخت و تولید آزمایشگاهی و سپس انبوه ستون های ایمونوافینیتی جهت استخراج و تخلیص اگزوزم سریع با خاصیت درجه بالینی کلینیکی و خلوص و راندمان بالا برای رفع رسوب ناخالصی و آلودگی های دیگر در کیت های استخراج اگزوزم، از ستون های ایمونوافینیتی برای تخلیص اگزوزم در مایعات مختلف استفاده گردد.
ستون ها حاوی قابلیت تغییر و استفاده از آنتی بادی اختصاصی مختلف را داشته باشد. قابلیت جداسازی مقادیر خیلی کم با راندمان بالا و خلوص بالای اگزوزم در زمان کم را دارا باشد.
همچنین عباس زاده به ارائه طرح «راه اندازی زنجیره تولید کرم های بیولوژیک مشتق از سلول های بنیادی جهت مصارف آرایشی بهداشتی و دارویی» پرداخت. در منطقه خاورمیانه، فقط ایران و ترکیه از نظر توانمندی در عرصه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی حرفی برای گفتن دارند. ایران از نظر تعداد شرکت های دانش بنیان، ترکیبات و اسانس ها، سطح علم در زمینه شیمی و داروسازی در وضعیت بهتری قرار دارد و با تجهیز و به روز رسانی ماشین الات تولید و بسته بندی، می تواند سطح و حجم تولیدات را ارتقا دهد و بازار شرکت های اطراف را به دست آوریم به شرط آنکه مکانیزم های لازم وجود داشته باش. بمنظور استفاده از تولیدات داخلی با کیفیت که دارای منشأ بیولوژیک باشند و در عین حال از نظر تامین مواد اولیه که دارای خاصیت آرایشی و بهداشتی باشند این طرح مورد نظر قرار گرفت.
پس از آن شهابی به ارائه دو طرح «دستگاه اتوماتیک رنگ آمیزی لام» و «دستگاه سیتولوژی بر پایه مایع به همراه فیلتر» را ارائه نمود. در سالهای اخیر رویکرد استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک برای رنگ آمیزی لام های مختلف گسترش ویژه ای یافته است.
این دستگاه به طور تمام اتوماتیک با صرف هزینه و زمان اندک قادر می باشد انواع لام های مختلف هماتولوژی، پاتولوژی و میکروبیولوژی را رنگ آمیزی نماید. همین طور دستگاه سیتولوژی بر پایه مایع حساسیت و اختصاصیت تست غربالگری پاپ اسمیر را افزایش داده و با حذف موارد منفی کاذب به تشخیص آسان و دقیق تر سرطان دهانه رحم کمک می نماید. از طرف دیگر با طراحی دو فیلتر مجزا برای دستگاه مورد نظر، امکان بررسی سایر مایعات بدن (ادرار، بزاق، مایه پلور، نمونه BAL) نیز فراهم آورده شده است.
طرح «طراحی، توسعه و تولید ظروف کشت سلول و بافت» توسط دکتر عبداللهی ارائه شد. امروزه با توسعه درمان های نوین ظروف کشت سلول کاربردهای گسترده ای پیدا کرده اند که غیر قابل جایگزین می باشد بدین جهت این ظروف بدل به یک کالای راهبردی در زمینه درمان شده است. بر این اساس هدف این پروژه تولیدی تحقیقاتی؛ طراحی، توسعه و در نهایت تولید ظروف کشت سلول است.
در ادامه فروغی به ارائه طرح با عنوان «تولید محیط کشت پودری سلولی و میکروبی» پرداخت. هدف اصلی این پروژه بی نیاز کردن کشور از واردات ماده اولیه شرکت های داروسازی زیست فناوری که همان محیط کشت و خوراک های سلولی است. محصولات تولیدی شرکت سیوان می تواند بطور کامل نیاز کشور را از این مواد برطرف کند. با گسترش و توسعه این طرح، شرکت سیوان پتانسیل تولید و صادرات محصولات خودرا به کشورهای دیگر خواهد داشت که این امر سبب ارزآوری چشم گیر و پیشرفت صنایع داخلی خواهد شد.
پس از آن مهاجری به ارائه طرح «پانسمان نوین حاوی دارو» را ارائه نمود. پانسمان نانوالیاف تولیدی مؤثر در انواع زخم های سوختگی، جراحی، دیابتی و فشاری بدون حفره و بدون عفونت به کار می آید. این پانسمان ضد التهاب بوده و از باقی ماندن جای اسکار جلوگیری کرده و به سبب ساختار متخلخل و دارو رسانی مؤثر، سرعت ترمیم زخم را بیشتر می کند.
همچنین واثقی به ارائه طرح «تراشه میکروفلوئیدیک جداسازی اسپرم متحرک بدون نیاز به سانتریفیوژ» پرداخت. یوپرم، یک محصول دانش بنیان در زمینه درمان ناباروری می باشد که هدف آن بهبود نتایج درمانی در مراکز ناباروری بوده و برای این امر از فناوری میکروفلوئیدیک استفاده می نماید.
در ادامه منصوری به نمایندگی مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ارائه طرح با عنوان " طراحی و ساخت سیمولاتور جراحی abnormal placentation جهت پیشگیری ازمورتالیتی وموربیدیتی در رابطه با تولیدمثل وباروری " پرداخت. با به کارگیری وسیله مورد نظر درباب طراحی و ساخت سیمولاتور جراحی abnormal placentation جهت پیشگیری ازمورتالیتی وموربیدیتی در رابطه با تولیدمثل وباروری، می توان قدمهای مؤثری در تقویت آموزش پزشکی و توسعه اجرای کاربردی وعملیاتی این جراحی در دوران کرونا وپساکرونا برداشت ومزایای ذیل را درپیش خواهد داشت.
پس از آن دلیرژ به ارائه طرح «ایمونوتراپی بیماران مبتلا به سرطان سینه با بهره گیری از نانوذرات تزئین شده با آنتی بادی منوکلونال ضد CD۴۰ در کارآزمائی بالینی مرحله I با هدف بهبود سلامت مادر و کودک» را ارائه نمود. سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در زنان می باشد. یک روش مؤثر برای درمان سرطان، استفاده از نانوذرات به عنوان حامل آنتی ژن های توموری و ادجوانت های محرک ایمنی، جهت عرضه مستقیم به سلول های دندریتیک در داخل بدن است.
با توجه به این که پس از ورود نانوذرات به داخل بدن ممکنست توسط سایر سلول های بدن نیز جذب شوند، نیاز به هدف گیری اختصاصی نانوذرات به سلول های دندریتیک می-باشد. یک استراتژی جدید، نشان دار کردن نانوذرات توسط لیگاندهای طبیعی برای گیرنده های اندوسیتیک سلول های دندریتیک، مانند گیرنده CD۴۰ است.
در ادامه سلیمانی به ارائه طرح با عنوان «ساخت داربست هیدروژلی واستفاده از پتانسیل ترمیمی اگزوزوم های مشتق از سلول های بنیادی مزانشیمال برای بازسازی بافت استخوانی لطمه دیده» پرداخت.
درمان نقایص استخوان هنوز یک مشکل بالینی است، باوجود این واقعیت که درمان های مختلفی هم اکنون در دسترس هستند. در دهه های اخیر، داربست های مهندسی استخوان به ابزاری امیدوارکننده برای پر کردن محل های نقص و رفع نقصها پیوند استخوان تبدیل گشته اند. به سبب تشکیل استخوان، رشد عروقی و مدولاسیون التهاب، ترکیب داربست های مهندسی استخوان با درمان مبتنی بر سلول و بدون سلول به شکل گسترده در ترمیم نقص استخوان استفاده می شود.
به عنوان آخرین طرح بهشتی به ارائه طرح «طراحی و ساخت کیت تشخیص آلودگی ناشی از مایکوپلاسما در دستگاه تناسلی» پرداخت. تعداد و تنوع آلودگی در دستگاه تناسلی انسان می تواند بسیار بالا باشد هرچند برخی از این میکروارگانیسم ها مضر نبوده و به صورتی همزیست هستند اما برخی از میکرو ارگانیسم ها دارای عوارضی در دراز مدت هستند. و همین طور بوسیله روابط جنسی قابل انتقال هستند.


1401/09/03
17:04:18
5.0 / 5
641
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد