براساس آخرین آمار منتشر شد؛

سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو

سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو

اسمارت کاور: سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو در دو سال اخیر رشد داشته که این میزان در قالب نمودارهایی مشخص شده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، هم اکنون فناوری نانو با ورود به عرصه های عمومی تر و تولید محصولات کاربردی برای اقشار مختلف جامعه به تمامی گرایش های علمی راه یافته است. بواسطه این تکنولوژی محصولات زیادی تولید شده که سهم زیادی از بازار داخل و صادرات را به خود مختص کرده است. ستاد توسعه فناوری نانو با احصا اطلاعات درباب این تکنولوژی، درصدد است سهم بازار داخل محصولات نانو، میزان صادرات و استقبال سایر کشورها از این محصولات را علاوه بر تعداد نانومحصولات و صنایع کاربردی مشخص نماید. برمبنای اخرین امار، هم اکنون بیش از هزار و ۲۰۰ محصول نانویی توسط ۳۲۵ شرکت دانش بنیان فعال در عرصه نانو و مبتنی بر تحقیق و توسعه تولید و روانه بازار می شوند. این شرکتها توانسته اند در سال ۱۴۰۰، ۱۸۷.۹۶۳ میلیاردریال فروش داشته باشند. رشد تولید محصولات نانو طی این سال ها علاوه بر مصرف در داخل کشور منجر به صادرات به ۴۵ کشور دنیا نیز شده است. سهم حوزه های صنعتی مختلف از بازار فروش محصولات نانو کشور در سال ۱۳۹۹ مشخص شده است. برمبنای نمودار، ساخت و ساز، نفت و گاز و خودرو ۳ حوزه صنعتی بودند که بیشترین کاربرد نانو را داشته اند. به سبب نفوذ بیشتر فناوری نانو در بخش ساخت و ساز بیشترین سهم نانو را به خود اختصاص داده که بخش عمده آن مربوط به حوزه پوشش های نانو است.
سهم حوزه های صنعتی در استفاده از فناوری نانو


تاکنون محصولات نانو ساخت ایران به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان صادر گردیده است. گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی نانو در کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق بستر ورود کالا، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران به بازارهای جهانی را فراهم نموده است.
کشورهای مخاطب محصولات نانوی ایرانی در دنیا

همچنین برمبنای اطلاعات استخراج شده، کل بازار نانو در سال ۹۹، برابر با ۱۱۵ میلیاردریال بوده که سهم بازار داخلی بیش از ۱۰۶ میلیاردریال برآورد شده است.
سهم بازار داخل و همین طور صادرات ایران در زمینه فناوری نانو


افزایش محصولات نانو ساخت ایران و توسعه بازار نانو
هم اکنون ۱۲۶۶ محصول نانو در بیش از ۱۸ حوزه صنعتی مبتنی بر تکنولوژی های داخلی تولید و روانه بازار می شود. روند روبه رشد محصولات نانومقیاس در نمودار زیر آمده است.
نمودار رشد محصولات نانو


در سال ۱۴۰۰، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران قریب به ۱۸۷.۹۶۳ میلیارد ریال بوده است. در نمودار زیر روند حجم بازار نانو ساخت ایران در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ نشان داده شده است.
نمودار حجم بازار نانو طی ۸ سال اخیر


سهم بازار داخل و همین طور صادرات ایران در زمینه فناوری نانو در سال ۱۴۰۰ نیز برآوردشده که بیش از ۱۸۷ میلیاردریال بوده و ۹۲ درصد آن مربوط به بازار داخل است.
سهم بازار داخل و همین طور صادرات ایران
سهم حوزه های صنعتی مختلف از بازار فروش محصولات نانو کشور در سال ۱۴۰۰ نیز در قالب نموداری مشخص شده است. صنعت ساخت وساز به سبب نفوذ بیشتر فناوری نانو در این بخش بیشترین سهم را دارد که بخش عمده آن مربوط به حوزه پوشش های نانو است.
سهم حوزه های صنعتی حوزه نانو در سال ۱۴۰۰
اطلاعات استخراج شده درباب سهم بازار نانو، میزان صادرات و کاربرد آن در صنایع مختلف طی سالهای اخیر در قالب نمودار نشان داده شد. اما این اطلاعات مربوط به سال ۱۴۰۱ در آخر سال مشخص خواهد شد.


منبع:

1401/09/07
13:44:25
5.0 / 5
661
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد