شاخه جدیدی از درخت زندگی کشف شد

شاخه جدیدی از درخت زندگی کشف شد

اسمارت کاور: دانشمندان می گویند، شاخه جدید درخت زندگی شامل موجوداتی است که شبیه سایر موجودات روی زمین نیستند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان شاخه کاملا جدیدی را بر روی درخت زندگی کشف کرده اند. این "ابرگروه" شامل طیف بسیار متنوعی از میکروب های شکارچی است که از نظر ژنتیکی با هر شکل دیگری از حیات روی زمین متفاوت می باشد.
درخت زندگی نمودار مفیدی برای درک روابط بین اشکال مختلف حیات فعلی و منقرض شده است. شاخه های اصلی آن از سه گروه بزرگ به نام دامنه ها شامل باکتری ها، آرکی ها و یوکاریوتا تشکیل شده اند که سپس به پادشاهی هایی مانند حیوانات و قارچ ها منشعب می شوند و از آنجا، شاخه ها بیشتر و بیشتر می شوند تا آن زمان که به گونه های جداگانه برسید.
آرکی ها یا باستانیان(Archaea) که آرکی باکتری یا باکتری های باستانی هم نامیده شده اند، قلمرویی از موجودات ریز تک یاخته ای هستند. به هر یک از اعضای گروه باستانیان یک باستانه یا آرکئون (archaeon) گفته می شود.
باستانیان نیز همانند باکتری ها، پروکاریوت(پیش هسته ای یا بدون هسته) هستند و در درون یاخته های خود هسته سلولی یا اندامک دیگری ندارند. در گذشته، این گروه به عنوان یک گروه غیرعادی از باکتری ها قلمداد می شد و از آنها به عنوان آرکی باکتری ها(باستان باکتری ها) یاد می شد، ولی از آن جا که تاریخ تکامل باستانیان و زیست شیمی آنها بسیار متفاوت از دیگر اشکال زیستی است، امروزه در سامانه سه حوزه ای از آنها به عنوان یک قلمرو جدا یاد می شود. در این سامانه که توسط کارل ووز ترتیب داده شده، سه گروه اصلی دودمان تکاملی عبارتند از باستانیان، یوکاریوت ها و باکتری ها.
گونه هایی از باستانیان در اعماق اقیانوس ها و مغاک های ظلمانی کشف شده اند و می توانند در جایی که حتی ذره ایی از نور خورشید به آن نفوذ نمی کند، زنده بمانند. پژوهشگران احتمال می دهند که شاید علت دوام آنها در چنین مکان هایی روش های ویژه مصرف نفت برای ادامه زندگی باشد. آرکی باکتری ها به طور معمول در وضعیت سختی مانند دمای بالا، یا غلظت زیاد نمک زندگی می کنند. این شاخه کمتر از ۱۰۰ گونه را تشکیل می دهد و شامل گروههای هوازی و بی هوازی است که با محیط های افراطی سازگار شده اند و از نظر ساختار دیواره و غشای سلول با سلول های یوکاریوت متفاوت هستند.
یوکاریوت ها(Eukaryotes) نیز موجوداتی هستند که هسته سلول هایشان دارای پوشش مشخصی است. این نام از ریشه یونانی به مفهوم "خوب" و "مغز" یا "هسته" است. حوزه یوکاریوت ها یکی از سه حوزه سامانه سه حوزه ای است؛ دو حوزه دیگر باکتریا(Bacteria) و آرکی(Archaea) هستند که به این دو در مجموع پروکاریوت می گویند. حالا یوکاریوت ها را برآمده از آرکی ها می دانند. آرکی ها را حالا توانسته اند کشت کنند.
یوکاریوت ها نمایشگر اقلیت اندکی از موجودات زنده هستند، با این وجود، به سبب اینکه عموماً اندازه بزرگتری دارند، تخمین زده می شود که زیست توده جهانی شان حدودا با پروکاریوت ها برابر باشد. یوکاریوت ها در حدود ۱.۶ تا ۲.۱ میلیارد سال پیش، طی ابردوران پیشین زیستی(Proterozoic Eon) و احیانا بصورت تاژک داران بیگانه خوار پدیدار گشتند.
سلول های یوکاریوتی به طور معمول دربرگیرنده اندامک های پوشیده در غشاء، همچون میتوکندری، دستگاه گلژی و کلروپلاست هستند که می توان در گیاهان و جلبک ها آنها را یافت. اندامک های مذکور مختص یوکاریوت ها هستند، بااینکه که اندامک های ابتدایی را در پروکاریوت ها نیز می توان یافت. یوکاریوت ها ممکنست تک سلولی یا پرسلولی باشند و شامل انواع مختلفی از سلول در بافت های مختلف باشند، اما در مقایسه، پروکاریوت ها همگی تک سلولی هستند. جانوران، گیاهان، قارچ ها آشناترین یوکاریوت ها هستند.
گفتنی ست که برخی اوقات بقیه انواع یوکاریوت ها را آغازیان می نامند. یوکاریوت ها ممکنست هم بصورت غیرجنسی بوسیله میتوز و هم بصورت جنسی بوسیله میوز و هم جوشی گامت ها تولیدمثل کنند.
این کشف جدید یک شاخه بزرگ به درخت زندگی اضافه می کند که پروورا(Provora) نام گرفته است. این شکل های حیات، دسته ای را می سازند که بطور غیررسمی «ابرگروه» نامیده می شود و در زیر دامنه ها قرار دارد و می تواند شامل چندین پادشاهی باشد.
دکتر پاتریک کیلینگ، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: این یک شاخه باستانی از درخت زندگی است که حدودا به اندازه ترکیب قلمرو حیوانات و قارچ ها متنوع است و هیچ کس نمی دانست که آنجاست.
اعضای ابرگروه پروورا موجودات یا ارگانیسم های کوچکی هستند که گروه پژوهشی، آنها را «شیرهای دنیای میکروبی» توصیف می کند. این نامگذاری بدین سبب است که آنها میکروب های دیگر را شکار می کنند و در اکوسیستم آنها نسبتاً نادر هستند.
این ابرگروه بیشتر به دو دسته تقسیم می شود: «نیبلریدها»(nibblerids) که از ساختارهای دندان مانند برای خرد کردن تکه های شکار خود استفاده می نمایند و «نبولیدها»(nebulids) که کل طعمه شان را می بلعند.
این گروه پژوهشی این نوع حیات جدید را در نمونه های گرفته شده از سراسر جهان، همچون صخره های مرجانی در کوراسائو، رسوبات دریای سیاه و سرخ و آب اقیانوس های آرام و قطب شمال کشف کرده است.
توجه پژوهشگران به میکروب های عجیب و غریب با دو تاژک جلب شد که به آنها اجازه می داد خیلی سریع بچرخند یا شنا کنند. آنها همین طور تمایل داشتند که به سرعت هر میکروب بدشانس دیگری را که در همان نمونه های آب موجود بود، از بین ببرند.
هنگامی که دانشمندان دی ان ای آنها را دقیق تر بررسی کردند، مشخص شد که این میکروب های جدید واقعا چقدر عجیب هستند.
دکتر دنیس تیخوننکوف، نویسنده اول این مطالعه می گوید: در طبقه بندی موجودات زنده، ما اغلب از ژن «۱۸S rRNA» برای توصیف تفاوت ژنتیکی استفاده می نماییم. به عنوان مثال، تفاوت انسان با خوکچه هندی در این ژن تنها شش نوکلئوتید است.
وی ادامه داد: ما از این که متوجه شدیم این میکروب های شکارچی بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ نوکلئوتید در ژن ۱۸S rRNA با سایر موجودات زنده روی زمین تفاوت دارند، متعجب شدیم. در نهایت مشخص شد که ما چیز کاملاً جدید و شگفت انگیزی کشف کرده ایم.
حالا این گروه پژوهشی در مرحله بعد می خواهد کل ژنوم این موجودات جدید را توالی یابی کند و مدلهای سه بعدی سلول های آنها را بسازد تا در مورد آنها بیشتر بداند.
این پژوهش در مجله "نیچر"(Nature) انتشار یافته است.
منبع:

1401/09/17
21:40:21
5.0 / 5
500
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد