خیره کننده ترین تصاویر جدیدی که در چند روز اخیر ثبت شده اند

خیره کننده ترین تصاویر جدیدی که در چند روز اخیر ثبت شده اند

اسمارت کاور: در ایام گذشته، تصاویر فضایی خیره کننده ای به ثبت رسیده اند که در این گزارش به تعدادی از جالب ترین نمونه های آنها می پردازیم.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، لوله نمونه برداری از مریخ که شبیه به «شمشیر نوری» است، کهکشانی با قلب فعال که شبیه به تاج گل کریسمس است و فرودگر «اینسایت»(InSight) ناسا که عکس خداحافظی را ارسال می کند، برخی از برترین تصاویر روزهای اخیر هستند.

لوله نمونه برداری شبیه به شمشیر نوری


مریخ نورد «استقامت»(Perseverance) ناسا روز ۲۱ دسامبر یک لوله تیتانیومی را روی سطح مریخ رها کرد که مواد جمع آوری شده توسط مریخ نورد را برای آوردن به زمین نگه می داشت.
ظاهر این لوله که شبیه به شمشیر نوری فیلم «جنگ ستارگان» است، الهام بخش بود. «لوری لشلین»(Laurie Leshlin)، مدیر «آزمایشگاه پیش رانش جت»(JPL) ناسا روز ۲۲ دسامبر در یک توییت نوشت: خیلی از مردم می گویند که لوله نمونه برداری از مریخ، شبیه به یک شمشیر نوری است.

بررسی دمای سیاره مشتری در یک پژوهش ۴۰ ساله


تصاویر مادون قرمز که در سال ۲۰۱۶ از سیاره مشتری گرفته شده اند، مناطق گرم تر را به رنگ نارنجی و مناطق سردتر را به رنگ آبی نشان می دهند. پژوهش های جدید نشان می دهند که این غول گازی، رخدادهای عجیبی را در جو خود تجربه می کند.
دانشمندان رصدهای ۴۰ ساله فضاپیماها و تلسکوپ های روی زمین را مورد بررسی قرار دادند و تصویری از تغییرات دما پیدا کردند. هنگامی که دما در عرض های جغرافیایی خاصی در نیم کره شمالی مشتری افزایش خواهد یافت، همان عرض های جغرافیایی در نیم کره جنوبی خنک می شوند.

ستون های آفرینش در فضا


در روز کریسمس مقرر است ناسا و همکارانش در پروژه «تلسکوپ فضایی جیمز وب»(JWST)، سالگرد پرتاب این رصدخانه را جشن بگیرند.
یکی از کمک های قابل توجه جیمز وب به دانشمندان و علاقمندان به فضا، عرضه تصویری از «ستون های آفرینش»(Pillars of Creation) است. این صحنه به لطف حساسیت مادون قرمز تلسکوپ، بی سابقه به نظر می آید. این منطقه، خانه ستارگان جوانی است که در ساختارهای بلند موجود در این تصویر دیده می شوند.

یک تاج گل کهکشانی


در این تصویر، کهکشان مارپیچی «ان جی سی ۷۴۶۹»(NGC 7469) را می بینید که در پروژه «بررسی رصدخانه های بزرگ در تمام آسمان»(GOALS) تلسکوپ فضایی جیمز وب ظاهر شده است.
این تلسکوپ، مرکز کهکشان را به نمایش می گذارد. قلب تپنده آن که بعنوان یک هسته فعال کهکشانی شناخته می شود، گاز یونیزه شده را با سرعت ۶.۴ میلیون کیلومتر در ساعت پرتاب می کند. ان جی سی ۷۴۶۹ در فاصله ۲۲۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی «اسب بزرگ»(Pegasus) قرار دارد. مرکز و زاویه روشن آن نسبت به مکان تلسکوپ در فضا، ظاهری مانند تاج گل به کهکشان می بخشند.

یک گلوله آتشین بر فراز کانادا


دانشمندان منبع یک گلوله آتشین را که سال قبل بر فراز کانادا درخشید، بررسی کردند. تصویری که با دوربین «رصدخانه جهانی فایربال»(Global Fireball Observatory) به ثبت رسیده است، این گلوله آتشین را بر فراز پارک دریاچه میکلون در آلبرتا نشان داده است.
آنها تشخیص دادند که شهاب سنگ مانند یک جسم سنگی از هم جدا شده اما خط سیر آن نشان داده است که از لبه منظومه شمسی و فراتر از مدار پلوتون، از مکانی به نام «ابر اورت»(Oort Cloud) آمده است.

فضانوردان ناسا درحال نصب آرایه خورشیدی جدید


«جاش کاسادا»(Josh Cassada)، فضانورد ناسا در این تصویر در حین پیاده روی فضایی روز ۲۲ دسامبر و در حالی دیده می شود که «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) بر فراز اقیانوس اطلس در سواحل نامیبیا پرواز می کرد.
کاسادا و همکارش «فرانک روبیو»(Frank Rubio) در طول پیاده روی فضایی هفت ساعت و هشت دقیقه ای خود که در ساعت ۳: ۲۷ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی به پایان رسید، یک آرایه خورشیدی جدید را نصب کردند.
آرایه خورشیدی می تواند ظرفیت تولید برق ایستگاه فضایی را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

قطب جنوب پوشیده از یخ مریخ


تصویر جدیدی که مدارگرد «مارس اکسپرس»(Mars Express) اروپا از مریخ ثبت کرده است، برجستگی های پوشیده از یخ را در نزدیکی قطب جنوب سیاره سرخ نشان داده است.
«آژانس فضایی اروپا»(ESA) این تصویر را در ۲۲ دسامبر منتشر نمود اما این عکس در واقع در ماه مه و زمانی گرفته شده است که ذوب بهاری برف و یخ در نیم کره جنوبی مریخ شروع شد. این تصویر، حفره ای را در منطقه «Ultimi Scopuli» نشان داده است که در آن، لایه های یخ با تپه های سنگی قرمز مریخ در هم می پیچند.
این تصویر با دوربین «HRSC» مدارگرد مارس اکسپرس گرفته شده است.

کوتاه ترین روز سال در نیم کره شمالی


یک ماهواره هواشناسی، عکسی را از کوتاه ترین روز سال در نیم کره شمالی زمین گرفته است. این تصویر که توسط «ماهواره عملیاتی زیست محیطی زمین ایستا»(GOES East) متعلق به «اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا»(NOAA) گرفته شده است، زمین را در زمان نزدیک شدن به انقلاب زمستانی و آغاز زمستان نجومی نشان داده است.
محور زمین ۲۳.۵ درجه به سمت صفحه ای که سیاره در آن به دور خورشید می چرخد، کج می شود. در نتیجه این شیب، پرتوهای خورشید در طول سال با زاویه های متفاوتی به زمین می رسند و این سبب می شود طول روز و شب در عرض های جغرافیایی مختلف متفاوت باشد. بعد از آن، طول روز در نیمکره شمالی به آرامی باردیگر آغاز به افزایش یافتن می کند.

آخرین لحظات عمر فرودگر «اینسایت»


ناسا این تصویر را روز ۱۹ دسامبر منتشر نمود و اظهار داشت که از روز ۱۵ دسامبر هیچ ارتباطی با فرودگر «اینسایت» برقرار نشده است. مرگ اینسایت ماه هاست که بنظر می رسید چونکه پنل های خورشیدی آن با لایه ای ضخیم از غبار مریخ پوشانده شده بودند و فرودگر با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می کرد.
اینسایت که در سال ۲۰۱۸ روی مریخ فرود آمد، برای نظارت بر فعالیتهای تکتونیکی این سیاره طی یک سال مریخی(حدود دو سال زمینی) ساخته شد. این مأموریت از عمر طراحی شده خود فراتر رفته و بیشتر از چهار سال ادامه داشته است. با این حال، به نظر می آید که جامعه علمی از مرگ فرودگر غمگین است چونکه انتشار این خبر در توییتر، احساسات زیادی را برانگیخت.

کوه یخی که به سرعت درحال آب شدن است
تصاویر ماهواره ای نشان می دهند کوه یخ «B-22A» که از یخچال «Doomsday Glacier» جنوبگان در مقابل لغزش به دریا محافظت می کند، در ماه های اخیر به سرعت درحال شکسته شدن بوده است.
این سکانس تایم لپس که توسط ماهواره اروپایی «سنتینل-۳»(Sentinel-3) بین ۳۰ نوامبر و ۱۷ دسامبر گرفته شده است، جریان ثابتی از تکه های یخ را نشان داده است که از کوه یخی دور می شوند.


یخچال Doomsday Glacier، یکی از بزرگترین یخچال های طبیعی در جنوبگان باختری به حساب می آید اما در عین حال، یکی از یخچال هایی است که به سرعت درحال آب شدن است.
کوه یخ B-22A، نقش مهمی در حفاظت از یخچال Doomsday Glacier در مقابل آب گرم دریا ایفا کرده است که سبب سرعت گرفتن ذوب آن می شود. دانشمندان نگران هستند که فروپاشی یخچال Doomsday Glacier، به شتاب قابل توجه در بالا آمدن سطح آب های جهانی منجر شود.
منبع:

1401/10/05
11:34:07
5.0 / 5
480
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد