موفقیت ۸۰ درصدی ربات گفتگوگر مشهور در تشخیص آلزایمر

موفقیت ۸۰ درصدی ربات گفتگوگر مشهور در تشخیص آلزایمر

به گزارش اسمارت کاور، یک پژوهش جدید روی هوش مصنوعی گفتگوگر شرکت اوپن ای آی معروف به چت جی پی تی نشان داده است که این ربات با سرنخ گرفتن از گفتگوهای انجام شده ۸۰ درصد در شناسایی بیماری آلزایمر کاربران موفق عمل می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال هلث، یک پژوهش جدید نشان میدهد که کاربردهای بالقوه ربات گفتگوگر ChatGPT که در چند هفته اخیر تمام فضای اینترنت را تحت تأثیر قرار داده است، می تواند به زودی در تشخیص سریع بیماری هایی مانند آلزایمر گسترش یابد.
طبق پژوهش های دانشکده مهندسی زیست پزشکی، علوم و سیستم های سلامت دانشگاه درکسل(Drexel) آمریکا، الگوریتم هوش مصنوعی GPT-۳ توسعه یافته به دست شرکت OpenAI می تواند سرنخ هایی را در یک گفتگو دریافت کند تا مراحل اولیه زوال عقل را در ۸۰ درصد مواقع پیش بینی نماید.
چت جی پی تی (ChatGPT) یک ربات چت یا گفتگو است که با مهارتهای یادگیری نظارت شده و تقویتی به خوبی تنظیم شده است. ChatGPT به عنوان یک نمونه اولیه در نوامبر ۲۰۲۲ افتتاح شد و به سرعت به سبب پاسخ های دقیق و واضح خود در خیلی از حوزه های دانش، توجه ها را به خود جلب کرد.
این پژوهش، آخرین نمونه از مجموعه تلاش ها برای نشان دادن ارزش ابزارهای پردازش زبان طبیعی برای تشخیص سریع و پیش بینی بیماری آلزایمر است. این پژوهش برمبنای پژوهش های اخیر انجام شده است که نشان میدهد اختلال زبانی ممکنست نشانه ای از بیماریهای عصبی باشد.
امروزه بررسی کامل تاریخچه پزشکی بیمار و مجموعه ای از معاینات و آزمایشات فیزیکی و عصبی به عنوان قسمتی از پروسه استاندارد برای تشخیص بیماری آلزایمر به انجام می رسد. بااینکه هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما شناسایی آن در مراحل اولیه می تواند گزینه های بیشتری برای درمان و مراقبت در اختیار بیماران قرار دهد.
پژوهشگران بر روی برنامه هایی تمرکز کرده اند که می توانند سرنخ های ظریفی مانند تردید، اشتباهات گرامری و تلفظی و فراموش کردن مدلول کلمات را به عنوان یک آزمایش سریع که می تواند نشان دهد بیمار باید تحت معاینه کامل قرار گیرد یا خیر، تشخیص دهد. گفتنی ست که اختلال زبانی، ۶۰ تا ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به زوال عقل را تحت تاثیر قرار می دهد.
دکتر هوالو لیانگ استاد دانشکده مهندسی زیست پزشکی، علم و سیستم های سلامت دانشگاه درکسل و یکی از نویسندگان این پژوهش توضیح می دهد: ما از پژوهش های درحال انجام می دانیم که اثرات شناختی بیماری آلزایمر می تواند خودرا در زبان نشان دهد.
وی ادامه داد: متداول ترین آزمایش های مورد استفاده برای تشخیص سریع بیماری آلزایمر علاوه بر آزمایش های شناختی، به خاصیت های زبانی و صوتی مانند مکث، بیان و کیفیت صدا نیز می پردازند. اما ما معتقدیم که بهبود برنامه های پردازش زبان طبیعی مسیر دیگری را برای پشتیبانی از شناسایی سریع آلزایمر فراهم می آورد.
ChatGPT-۳ حتی از نسخه های قبلی خود پیشرفته تر است
سومین نسخه از مبدل پیش آموزش دیده عمومی(GPT) شرکت OpenAI به نام GPT-۳ از یک الگوریتم یادگیری عمیق استفاده می نماید که با مشاهده حجم عظیمی از داده ها از اینترنت، با تمرکز بر روش استفاده از کلمات و نحوه ساخت زبان، آموزش داده شده است. این آموزش به آن توانایی پاسخگویی به هر کار در رابطه با زبان را به روشی شبیه به انسان، از پاسخ دادن به سؤالات ساده گرفته تا نوشتن شعر یا مقاله می دهد.
GPT-۳ در یادگیری اطلاعات بدون داده یا اصطلاحاً «یادگیری داده های صفر» برتری دارد که به آن اجازه می دهد به پرسش هایی پاسخ دهد که به طور معمول اطلاعات بیرونی ارائه نشده را می طلبند.
فلیکس آگباور، پژوهشگر مقطع دکترا در دانشکده و نویسنده اصلی این پژوهش می گوید: رویکرد سیستمی GPT۳ برای تحلیل و بررسی و تولید زبان، آنرا به یک نامزد امیدوارکننده برای شناسایی خاصیت های گفتاری ظریفی که ممکنست شروع زوال عقل را پیش بینی کند، تبدیل می کند.
وی ادامه داد: آموزش GPT-۳ با مجموعه ای گسترده از مصاحبه ها که تعدادی از آنها با بیماران مبتلا به آلزایمر انجام شده است، اطلاعات مورد نیاز برای استخراج الگوهای گفتاری را در اختیار آن قرار می دهد که سپس می تواند برای شناسایی نشانگرها در بیماران آینده به کار رود.
ChatGPT-۳ چگونه می تواند به تشخیص آلزایمر کمک کند؟
این برنامه با مجموعه ای از رونوشت ها از زیرمجموعه ای از مجموعه داده های ضبط شده گفتاری همراه با حمایت مالی مؤسسه ملی بهداشت آمریکا آموزش داده شده است تا توانایی برنامه های پردازش زبان طبیعی برای پیش بینی زوال عقل را بیازماید. این کار به پژوهشگران اجازه داد تا نظریه خودرا آزمایش نمایند.
این الگوریتم کامپیوتری، استفاده مدلول دار از کلمات، ساختار جمله و خاصیت های مدلول را از متن استخراج کرد تا چیزی را بوجود آورد که دانشگاهیان از آن به عنوان "جاسازی" یاد می کنند و نمایه ای متمایز از گفتار آلزایمری است.
این برنامه متعاقباً با بهره گیری از جاسازی مجدد آموزش داده شد به ابزاری برای تشخیص آلزایمر تبدیل شد. دانشمندان برای آزمایش آن، به برنامه دسترسی به این مجموعه داده را دادند و از آن خواستند تا ده ها رونوشت را ارزیابی کند و مشخص نماید که هر کدام توسط فردی مبتلا به آلزایمر یا سالم نوشته شده است.
این گروه پژوهشی دو عدد از بهترین ابزارهای پردازش زبان طبیعی را در کنار هم آزمایش کردند و متوجه شدند که GPT-۳ هم از نظر شناسایی صحیح نمونه های آلزایمر و هم از نظر شناسایی صحیح نمونه های سالم عملکرد بهتری دارد.
آزمایش دوم از تحلیل و بررسی متنی GPT-۳ برای پیش بینی نمرات بیماران در آزمون "وضعیت ذهنی کوچک"(MMSE) بهره برد که یک آزمون پرکاربرد برای تعیین شدت زوال عقل است.
سپس دقت پیش بینی GPT-۳ با تجزیه و تحلیلی مقایسه شد که امتیاز MMSE را فقط برمبنای قدرت صدا، مکث ها و ناهنجاری های ضبط شده پیش بینی می کرد. در نهایت، هنگام پیش بینی امتیازات MMSE بیماران، GPT-۳ حدود ۲۰ درصد دقیق تر نشان داده شد.
پژوهشگران می گویند: نتایج ما نشان میدهد که جاسازی متن که توسط GPT-۳ تولید شده، می تواند بطور قابل اعتمادی نه فقط برای تشخیص افراد مبتلا به بیماری آلزایمر از افراد سالم استفاده شود، بلکه امتیاز آزمون شناختی را نیز که هر دو فقط برمبنای داده های گفتاری مشخص می شوند، استنباط کند. ما همین طور نشان دادیم که جاسازی متن از رویکرد مبتنی بر خاصیت های گفتاری و صوتی معمولی بهتر عمل می کند و حتی با مدلهای تنظیم شده بصورت رقابتی عمل می کند. این نتایج در مجموع نشان میدهد که جاسازی متن مبتنی بر GPT-۳ یک رویکرد امیدوارکننده برای ارزیابی بیماری آلزایمر است و پتانسیل بهبود تشخیص سریع زوال عقل را دارد.
پژوهشگران قصد دارند با ساختن یک برنامه تحت وب که می تواند در خانه یا مطب پزشک به عنوان یک ابزار پیش غربالگری استفاده شود، این نتایج دلگرم کننده را در دسترس تر کنند.
لیانگ می گوید پژوهش «اثبات مفهوم» ما نشان میدهد که این می تواند یک روش ساده و به اندازه کافی حساس جهت استفاده و آزمایش روی جامعه باشد و این ربات پیش از تشخیص بالینی می تواند برای غربالگری سریع و ارزیابی خطر بسیار مفید باشد.
این پژوهش در مجله PLOS Digital Health انتشار یافته است.1401/10/07
14:07:07
5.0 / 5
438
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد