چطور می توان فرودگرهای مریخ را از طوفان گرد و غبار نجات داد؟

چطور می توان فرودگرهای مریخ را از طوفان گرد و غبار نجات داد؟

به گزارش اسمارت کاور، طوفان گرد و غبار، یکی از علل مهم نابود شدن فرودگرهای مریخ به حساب می آید اما خیلی از پژوهشگران کوشش می کنند روش های گوناگونی را برای حل کردن این مشکل عرضه کنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فرودگر «اینسایت»(InSight) ناسا هفته گذشته در اثر انباشته شدن گرد و غبار روی آن از بین رفت. این ربات که جهت بررسی فعالیتهای تکتونیکی مریخ ساخته شده بود، در ماه های اخیر با انرژی کمتری کار می کرد چونکه آرایه خورشیدی آن به تدریج تحت پوشش ضخیم غبار ناپدید می شد. ناسا روز ۲۱ دسامبر اظهار داشت که روزهاست از اینسایت خبری ندارد و رسما اعلام نمود که مأموریت این فرودگر پایان یافته است.
اینسایت که در نوامبر ۲۰۱۸ در منطقه «هامونه الیسیوم»(Elysium Planitia) مریخ فرود آمد، دو سال از مدت زمان مورد انتظار مأموریت خود فراتر رفت. با این حال، بسیاری پرسیدند که آیا میتوان کاری برای نجات دادن آن انجام داد یا خیر.

هزینه در مقابل مزیت
ناسا در یک رشته توییت که حدود شش هفته قبل از مرگ نهایی اینسایت پست شده بود، مشکلاتی را توضیح داد که مهندسان هنگام طراحی مأموریت برای مریخ غبارآلود با آنها روبه رو هستند.
ناسا در حساب توییتر فرودگر اینسایت نوشت: مردم اغلب می پرسند که آیا راهی جهت استفاده از برف پاک کن، دمنده و مواردی از این دست برای پاک کردن خودم ندارم. این یک پرسش منصفانه است و پاسخ کوتاه آن اینست که ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای رسیدن به اهدافم، پنل های خورشیدی بسیار بزرگی بودند که برای تأمین انرژی مورد نیاز تمام مأموریت من تعبیه شده بودند و توانستند این کار را انجام دهند.

فصل طوفان گرد و غبار
هنگام ارسال فرودگرها به مریخ، آژانس های فضایی معمولاً تلاش می کنند از فصل طوفان گرد و غبار این سیاره که در دوره های پاییز و زمستان مریخ رخ می دهد، اجتناب کنند. از آنجائیکه یک سال مریخ حدود دو سال زمینی طول می کشد، بیشتر فرودگرها و مریخ نوردهای اخیر همچون اینسایت توانستند چندین فصل طوفان گرد و غبار را پشت سر بگذارند.
مریخ نورد «کنجکاوی»(Curiosity) که هم اکنون یازدهمین سال خویش را در مریخ می گذراند و همچنان قوی باقی مانده، فصول زیادی از طوفان گرد و غبار را دیده است. این مریخ نورد حتی مقدار متغیر گرد و غبار انباشته شده روی حسگرها و تجهیزات خویش را اندازه گیری نمود و نشان داد که بادهای فصلی و گردبادهای معروف به «تنوره دیو»(Dust devil) چگونه به مریخ نوردها کمک می کنند تا برای مدت طولانی تری به کار خود ادامه دهند. همان گونه که آشکار است، اینسایت در مورد پاکسازی های طبیعی مریخ، بسیار بدشانس بود.

تنوره دیو
گردبادهای معروف به تنوره دیو یا دیو گردوخاک، به خاطر تمیز کردن نسل قدیمی مریخ نوردهای ناسا همچون «اسپیریت»(Spirit) و «آپورچونیتی»(Opportunity) مشهور هستند؛ بخصوص آپورچونیتی که توانست مأموریت خویش را برای بیشتر از ۱۴ سال ادامه دهد و ده ها بار از عمر سه ماهه طراحی شده خود فراتر رفت. جاروهای منظم تنوره دیو و رویدادهای پاکسازی ناشی از باد، نقش مهمی را در این مأموریت رکوردشکن داشتند. در نهایت یک طوفان گرد و غبار بزرگ که در سال ۲۰۱۹ رخ داد، بر مریخ نورد کوچک غلبه کرد و به سفر اکتشافی آن تمام کرد.
به قول «مایک ویلیامز»(Mike Williams)، مهندس ارشد دفاع و فضای شرکت «ایرباس»(Airbus) که هم اکنون درحال بازبینی روش دفاع از مریخ نورد «اگزومارس»(ExoMars) در مقابل گرد و غبار است، اظهار داشت: به نظر می آید که اینسایت در وضعیت بسیار نامطلوبی برای حذف گرد و غبار قرار داشته است.
غبار روی پنل های اینسایت


منبع:

1401/10/07
21:54:05
5.0 / 5
388
تگها: پست , ربات , ساخت , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد