هواپیمای مافوق صوت ناسا یک قدم به پرواز نزدیک تر شد

هواپیمای مافوق صوت ناسا یک قدم به پرواز نزدیک تر شد

به گزارش اسمارت کاور، هواپیمای مافوق صوت جدید X-۵۹ ناسا برای حرکت بی صداتر مجهز به موتور قدرتمندی شده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا می گوید که هواپیمای مافوق صوت X-۵۹ طوری طراحی شده که برای پرواز با سرعت ۱.۴ ماخ، ترکش صوتی کمی ایجاد نماید.
ترکش صوتی(Sonic boom) صدایی است که موج های ضربه ای هنگام حرکت یک جسم با سرعتی بیشتر از سرعت صوت ایجاد می کنند.
هواپیمای مافوق صوت ناسا حالا یک قدم به اجرای نمایش پرواز خود بر فراز ایالات متحده آمریکا نزدیک تر شده است.
طبق اعلامیه اخیر این آژانس فضایی، هواپیمای مافوق صوت X-۵۹ اخیرا موتور ۱۳ فوتی خویش را دریافت کرده است. این قطعه مهم، ۲۲۰۰۰ پوند نیروی رانش بوجود می آورد و X-۵۹ را برای انجام پروازی سریع تر از سرعت صوت به حرکت در می آورد. ناسا امیدوار است داده های جمع آوری شده در طول پروازهای این هواپیما که حوالی سال ۲۰۲۵ صورت می گیرد، ثابت کند که تکنولوژی جدید مافوق صوت آن تنها ترکش صوتی ایجاد نمی کند و صدای کمی دارد. به قول ناسا، این مورد سپس به نهادهای نظارتی عرضه می شود تا قوانین در ارتباط با سرعت پرواز هواپیما بر روی زمین را تغییر دهند و شاید در برنامه های بعدی هواپیماهای تجاری برای کاهش زمان سفر استفاده گردد.


این موتور متعلق به شرکت هوانوردی جنرال الکتریک است و می تواند هواپیمای X-۵۹ را تا سرعت ۱.۴ ماخ و ارتفاع حدود ۵۵۰۰۰ فوت(۱۶۷۶۴ متر) حرکت دهد.
مقامات ناسا قصد دارند طی مأموریت «Quesst» نشان دهند که X-۵۹ می تواند سریع تر از سرعت صوت پرواز کند بدون این که ترکش های صوتی بلندی که معمولا هواپیماهای مافوق صوت تولید می کنند، ایجاد نماید.
مأموریت «Quesst» هنوز در مرحله اول خود قرار دارد و بر مونتاژ قطعات هواپیما متمرکز است. نصب موتور آن در کارخانه لاکهید مارتین در کالیفرنیا انجام شد.
ری کاستنر(Ray Castner)، رهبر عملکرد پیشرانه X-۵۹ ناسا می گوید: نصب موتور نقطه ی اوج سال ها طراحی و برنامه ریزی تیم های ناسا، لاکهید مارتین و جنرال الکتریک بوده است.
مأموریت «Quesst» در سال ۲۰۲۷ تمام می شود، در این زمان داده های جمع آوری شده از پروازها عرضه خواهند شد.
منبع:

1401/10/10
10:37:44
5.0 / 5
365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد