لایه اوزون درحال ترمیم شدن است

لایه اوزون درحال ترمیم شدن است

اسمارت کاور: سازمان ملل متحد در اطلاعیه جدیدی، از ترمیم شدن و بهبود یافتن لایه اوزون آگاهی داده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سازمان ملل متحد اعلام نموده که نتایج تحقیقات نشان می دهد، لایه اوزون زمین با سرعتی درحال بهبود است که لایه بین مناطق قطبی تا سال ۲۰۴۰ به سطح خود قبل از سال ۱۹۸۰ خواهد رسید.
دانشمندان گفتند، انتشار جهانی «کلروفلوئوروکربن-۱۱»(CFC-11) که یک ماده شیمیایی مورد استفاده به عنوان مبرد و فوم های عایق است، بعد از چندین سال افزایش یافتن، از سال ۲۰۱۸ کم شده است.
این ارزیابی نشان داد که حفره ۸.۹۱ میلیون مایل مربعی که بر فراز قطب جنوب شکل گرفته است، تا سال ۲۰۶۶ بسته خواهد شد و لایه اتمسفر بالای قطب شمال نیز تا سال ۲۰۴۵ به حالت عادی باز خواهد گشت.
این اطلاعیه بیش از ۳۵ سال بعد از آن ارائه شده است که همه کشورهای جهان موافقت کردند تا تولید مواد شیمیایی را که به لایه اوزون در جو زمین لطمه می رسانند، متوقف کنند.


لایه اوزون، یک لایه طبیعی گاز است که در استراتوسفر، دومین لایه در جو زمین قرار دارد. این لایه، از سیاره ما در مقابل تشعشعات مضر عامل سرطان پوست، آب مروارید و لطمه رسانی به محصولات کشاورزی محافظت می کند.
اگرچه شرایط آب و هوایی گرم تر از اندازه متوسط در استراتوسفر موجب کاهش تخریب لایه اوزون در دو سال قبل شده اما حفره اوزون فعلی در مقایسه با دهه ۱۹۸۰، زمانی که تخریب لایه اوزون بالای قطب جنوب برای اولین بار شناسایی شد، هنوز بزرگ است.
در دهه ۱۹۷۰ مشخص شد که کلروفلوئوروکربن ها درحال از بین بردن اوزون در استراتوسفر هستند. موافقت در مورد «پیمان مونترال»(Montreal Protocol) در سال ۱۹۸۷، به حذف تدریجی کلروفلوئوروکربن ها و بروز اولین نشانه های بازیابی لایه اوزون قطب جنوب انجامید.
«پتری تالاس»(Petteri Taalas)، دبیر کل «سازمان جهانی هواشناسی»(WMO) اظهار داشت: موفقیت ما در حذف تدریجی مواد شیمیایی اوزون خوار به ما نشان میدهد که برای دور شدن از سوخت های فسیلی، کاهش گازهای گلخانه ای و محدود کردن افزایش دما، چه کاری را می توان و باید فورا انجام داد.
براساس این گزارش، اولین نشانه های بهبودی اوزون چهار سال پیش مشاهده شد. این گزارش نشان میدهد که سطح کلر از زمان اوج خود در سال ۱۹۹۳، ۱۱.۵ درصد کم شده و بُرم که در خوردن اوزون کارآمدتر است اما در سطوح پایین تری از هوا قرار دارد، از زمان اوج خود در سال ۱۹۹۹، ۱۴.۵ درصد کم شده است.
«پل نیومن»(Paul Newman)، رییس مشترک ارزیابی علمی اظهار داشت: افزایش سطوح بُرم و کلر متوقف شده و درحال کاهش یافتن است. این یک گواهی واقعی در خصوص اثربخشی پیمان مونترال بشمار می رود.
الگوهای طبیعی آب و هوا در قطب جنوب نیز بر سطح سوراخ اوزون تأثیر می گذارند که در پاییز به اوج خود می رسد. نیومن افزود: به همین دلیل، حفره ها در چند سال قبل کمی بزرگ تر شده اند اما روند کلی رو به بهبودی است.
«اینگر اندرسن»(Inger Andersen)، مدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در اوایل سال جاری در یک ایمیل به آسوشیتدپرس اظهار داشت: این بهبود، سالانه دو میلیون نفر را از سرطان پوست نجات می دهد.
اگرچه این اطلاعیه خبر خوبی شمرده می شود اما بدون چالش هم نبوده است.
نیومن اظهار داشت: استفاده از کلروفلوئوروکربن-۱۱ در چین طی سال ۲۰۱۸ درحال افزایش بود اما انتشار گازهای گلخانه ای از آن زمان تا جایی که انتظار میرفت، کم شده است.
در همان زمان، صنایع در تلاش بودند تا کلروفلوئوروکربن ها را با نسل سوم مواد شیمیایی به نام «هیدروفلوئوروکربن ها»(HFCs) جایگزین کنند که به همان اندازه مضر هستند. این جرقه یک توافق بین المللی دیگر برای کاهش استفاده شد و گزارش جدید نشان میدهد که این ممنوعیت از افزایش دمای ۰.۵ تا ۰.۹ درجه جلوگیری می کند.


«دیوید فاهی»(David Fahey)، دانشمند «اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا»(NOAA) که نویسنده اصلی این ارزیابی جدید است، در مصاحبه با گاردین اظهار داشت: بااینکه جهان در سال ۱۹۸۷ برای کاهش استفاده از کلروفلوئوروکربن ها اقدام نمود اما این مواد شیمیایی هنوز در جو باقی مانده اند و حدود یک قرن در آنجا باقی خواهند ماند.
همچنین، این گزارش هشدار می دهد که کوشش برای خنک کردن مصنوعی سیاره با قرار دادن ذرات معلق در جو برای منعکس کردن نور خورشید، لایه اوزون را تا ۲۰ درصد در قطب جنوب نازک می کند.
خنک کردن مصنوعی سیاره، موضوع جدیدی در جامعه علمی است که به نام «مهندسی زمین خورشیدی» شناخته می شود. پژوهش های بسیاری، تزریق ذرات معلق در هوا به جو را پیشنهاد می کنند و باور دارند که این ذرات می توانند یک گزینه مناسب و ایمن برای مبارزه با گرمایش جهانی باشند.
ایده این است که نور خورشید به روشی مسدود شود که اوزون آنرا مدیریت می کند اما منتقدان معتقدند که این روش بیش از اینکه فایده داشته باشد، ضرر دارد.
کارشناسان در سال ۲۰۱۸ هشدار دادند که این روش، یک راهبرد پرخطر است که می تواند الگوهای آب و هوایی ما را ویران کند و موجب خشکسالی شدید یا طوفان های ویران گر شود.
منبع:

1401/10/21
08:31:24
5.0 / 5
369
تگها: بازی , تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد