توسعه راهی برای چاپ سه بُعدی پوست پیوندی؛

این پوست آزمایشگاهی را میتوان مثل یک لباس پوشید

این پوست آزمایشگاهی را میتوان مثل یک لباس پوشید

به گزارش اسمارت کاور، پژوهشگران روشی برای ساخت پیوندهای پوستی سه بعدی آزمایشگاهی توسعه داده اند که با کمک آن میتوان پوست پیوندی را مانند یک لباس زیستی پوشید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، اگرچه پوست مهندسی شده زیستی برای افرادی مانند قربانیان سوختگی نویدبخش است، اما این ماده تابحال تنها به شکل ورقه های صاف تولید می شد. حالا، دانشمندان روشی برای پرورش آن در اشکال سه بعدی ابداع نموده اند که میتوان آنرا مانند یک تکه لباس روی بدن پوشاند.

اگرچه ورقه های صاف از پوست مهندسی شده زیستی امکان دارد برای پیوند روی قسمت های نسبتا صاف بدن خوب عمل کنند، اما برای نواحی پیچیده تر مانند دست ها به خوبی کار نمی کنند. در چنین مواردی، معمولاً چندین ورقه باید به هم بخیه شوند تا تمام گوشه ها پوشانده شود و این یک فرایند پر زحمت و زمان بر است.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه کلمبیا به رهبری استادیار حسن اربیل آباجی (Hasan Erbil Abaci) به دنبال ایجاد یک جایگزین سازگارتر هستند.

سیستمی که آنها بوجود آورده اند با انجام یک اسکن سه بعدی روی قسمتی از بدن که احتیاج به پیوند دارد، آغاز می شود. این اسکن برای چاپ سه بعدی یک مدل توخالی، نفوذپذیر و در اندازه واقعی استفاده می شود.

سپس، به قسمت بیرونی مدل سلول های فیبروبلاست پوست که بافت همبند پوست را تولید می کنند، کلاژن که ساختار پوست را تأمین می کند و سلول های کراتینوسیت که لایه بیرونی پوست را می سازند، اضافه می شود. داخل مدل از یک محیط رشد تشکیل شده است که سلول های خارجی را تغذیه می کند.هنگامی که سلول ها به پوست واقعی تبدیل شدند، پوست به صورت یک قطعه سه بعدی از مدل جدا و روی قسمت واقعی بدن که برای آن ساخته شده، قرار داده و سر جای خود بخیه زده می شود. حدود سه هفته طول می کشد تا پوست به این روش رشد کند که تقریبا همان مدت زمان لازم برای رشد ورقه های صاف قدیمی است.

در آزمایش هایی که تابحال انجام شده است، پیوندهای سه بعدی ساخته شده از سلول های پوست انسان با موفقیت روی پاهای عقب موش اعمال شدند. مرحله جراحی تنها حدود ۱۰ دقیقه طول کشید و پیوندها بعد از چهار هفته به صورت کامل با پوست اطراف موش ادغام شدند. علاوه بر این، پیوندهای یک تکه از نظر مکانیکی قویتر از زمانی هستند که از چندین ورق به هم دوخته شده ساخته شده باشند.

نیازی به گفتن نیست که قبل از آغاز آزمایش های انسانی، پژوهش های بسیار بیشتری باید صورت گیرد. با این حال، امید می رود که بیماران در نهایت بتوانند چنین پیوندهایی را که از سلول های خودشان رشد کرده است، دریافت نمایند. حتی این امکان وجود دارد که این فناوری بتواند جایگزین بهتری برای پیوند پوست صورت باشد که هم اکنون برای پیوند آن از بافت صورت برداشت شده از اهدا کنندگان فوت شده استفاده می شود.

آباچی می گوید: ساختارهای پوستی سه بعدی که می توانند بعنوان لباس زیستی پیوند زده شوند، مزایای زیادی خواهند داشت. آنها به صورت قابل ملاحظه ای احتیاج به بخیه را به حداقل می رسانند، طول جراحی را کم می کنند و زیبایی را بهبود می بخشند.

نتایج این پژوهش در مجله «Science Advances» انتشار یافته است.
1401/11/15
14:43:42
5.0 / 5
383
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد