فضاپیمای رباتیک روسی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

فضاپیمای رباتیک روسی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

اسمارت کاور: فضاپیمای رباتیک روسی که محموله هایی را برای فضانوردان «ایستگاه فضایی بین المللی» به همراه داشت، 11 فوریه به این ایستگاه رسید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک فضاپیمای رباتیک روسی روز ۱۱ فوریه به «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) رسید و محموله ای شامل حدود سه تن غذا، سوخت و آزمایش های علمی را تحویل داد.
فضاپیمای رباتیک «پراگرس ۸۳»(Progress 83) در ساعت ۳: ۴۵ بامدادان به وقت منطقه زمانی شرقی، به ماژول «زوزدا»(Zvezda) ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد.
پراگرس ۸۳، بامدادان نهم فوریه از «پایگاه فضایی بایکونور»(Baikonur Cosmodrome) روسیه در قزاقستان، برفراز یک موشک «سایوز»(Soyuz) پرتاب شد.
«دیمیتری پتلین»(Dmitri Petelin) و «سرگئی پروکوپیف»(Sergey Prokopyev) که ماموریت «اکسپدیشن ۶۸»(Expedition 68) را در ایستگاه فضایی بین المللی فرماندهی می کند، نزدیک شدن فضاپیمای رباتیک به بخش روسی لابراتوار مداری را زیر نظر داشتند.
مقامات ناسا نوشتند: بعد از اتصال فضاپیما، خدمه ایستگاه فضایی بین المللی باید قبل از باز کردن دریچه ها و انتقال تدارکات منتظر می ماندند تا فشار هوا بین فضاپیما و ایستگاه مساوی شود.
پتلین، پروکوپیف و «فرانک روبیو»(Frank Rubio)، فضانورد ناسا در سپتامبر ۲۰۲۲ با فضاپیمای روسی سایوز وارد ایستگاه فضایی شدند. این فضاپیما بعد از یک حمله ریزشهاب سنگ در دسامبر ۲۰۲۲، تمام مایع خنک کننده خودرا از دست داد و برای حمل فضانوردان به زمین به جز در مواقع اضطراری نامناسب شد.
«سازمان فضایی فدرال روسیه»(Roscosmos)، یک سایوز بدون خدمه را در ۱۹ فوریه به سمت ایستگاه پرتاب خواهدنمود تا این سه نفر را به زمین بازگرداند. مقامات ناسا خاطرنشان کردند که بازگشت آنها به خانه بطور قابل توجهی به تعویق خواهد افتاد و از تاریخ اولیه که برای ماه مارس برنامه ریزی شده بود، به اواخر سپتامبر تغییر خواهدنمود.
پتلین، پروکوپیف و روبیو هم اکنون همراه با چهار فضانورد دیگر که قسمتی از ماموریت «کرو-۵»(Crew-5) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) ناسا هستند، در ایستگاه فضایی حضور دارند.
سرنشینان کرو-۵ که در اوایل اکتبر ۲۰۲۲ به ایستگاه رسید، «نیکول مان»(Nicole Mann) و «جاش کاسادا»(Josh Cassada)، فضانوردان ناسا، «کویچی واکاتا»(Koichi Wakata)، فضانورد ژاپنی و «آنا کیکینا»(Anna Kikina)، فضانورد روسی هستند. چهار سرنشین کرو-۵ مقرر است ماه آتی به زمین بازگردند.منبع:

1401/11/23
14:17:44
5.0 / 5
483
تگها: ربات , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد