استفاده فضاپیماهای چینی از هوش مصنوعی برای برخورد نکردن با زباله های فضایی

استفاده فضاپیماهای چینی از هوش مصنوعی برای برخورد نکردن با زباله های فضایی

به گزارش اسمارت کاور، چین از هوش مصنوعی کمک می گیرد تا فضاپیماهایش با زباله های فضایی در مدار نزدیک زمین برخورد نکنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، هوش مصنوعی به شکل ویژه از دو ماه پیش همزمان با معرفی ربات گفتگوگر و نویسنده ChatGPT خبرساز شده است. حالا پژوهشگران چینی قصد دارند از هوش مصنوعی استفاده نمایند تا از انجام بهینه و بدون خطر مأموریت های فضایی خود با طفره رفتن از زباله های فضایی فراوان حاضر در مدار زمین اطمینان حاصل کنند.
بر اساس گزارش رسانه های چینی، این پروژه توسط دانشمندان مرکز کنترل ماهواره ای شیان(Xian) در شمال غربی چین هدایت می شود. آنها الگوریتم های هوش مصنوعی را ایجاد می کنند که می توانند به صورت مستقل نظارت کنند و به پیشگیری از زباله های فضایی که مانعی در مقابل مأموریت های فضایی جهانی هستند، کمک کنند.
جیانگ یو، پژوهشگر اصلی این پروژه می گوید: ما از تخصص ۱۰ ساله خود در پیشگیری از برخورد فضایی و کاهش زباله فضایی استفاده خواهیم کرد و کارشناسانی از سراسر کشور را برای پاسخگویی به نیازهای استراتژیک چین جمع آوری خواهیم کرد.
وی ادامه داد: ما به صورت ویژه می خواهیم پارادایم های هوش مصنوعی را با عنایت به نظارت بر زباله های فضایی در مقیاس چندگانه، تکامل محیط زباله و آگاهی از موقعیت فضایی بررسی نماییم.
چین نخستین کشوری نیست که تلاش می کند هوش مصنوعی را برای پیشگیری از برخورد با زباله های فضایی آموزش دهد. آژانس فضایی اروپا(ESA) این مأموریت را چند سال پیش شروع کرده است و مجموعه داده های گسترده ای از هشدارهای برخورد قبلی جمع آوری کرده و از جامعه هوش مصنوعی جهانی درخواست کرده است تا به توسعه سیستمی کمک نماید که در نهایت بتواند به صورت مستقل از زباله های مداری بگریزد.
فرهنگ زباله ریزی در فضا یک مشکل جهانی است
به قول ناسا، هم اکنون بیشتر از ۲۷ هزار قطعه زباله فضایی در مدار زمین توسط سنسورهای شبکه جهانی نظارت فضایی وزارت دفاع آمریکا ردیابی می شوند.
علاوه بر این، زباله هایی که برای ردیابی خیلی کوچک هستند، اما همینطور به اندازه کافی بزرگ هستند که به مأموریت های سرنشین دار و حتی بدون سرنشین صدمه برسانند، در مدار نزدیک زمین وجود دارند.
یک تکه کوچک از زباله های مداری می تواند تهدیدی بزرگ برای وسایل نقلیه فضایی همچون ایستگاه فضایی بین المللی و سایر فضاپیماهای سرنشین دار مانند کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس باشد.
فرهنگ زباله ریزی در فضا یک مشکل جهانی است. سال گذشته، جسیکا روزن وورسل، رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال، قوانین جدیدی را پیشنهاد کرد که اپراتورهای ماهواره ها در مدار نزدیک زمین(LEO) را ملزم می کند تا ماهواره های خویش را ظرف پنج سال بعد از تکمیل مأموریت هایشان از مدار خارج کنند و در نهایت، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده(FCC) رای به تصویب این قوانین جدید برای مقابله با خطرات فزاینده زباله های مداری داد.
این قوانین همینطور می توانند دستورالعمل مهلت ۲۵ ساله موجود برای خارج کردن ماهواره ها از مدار را بعد از کار نکردن آنها کوتاه کند.
بهبود سرعت و کیفیت اطلاعات با هوش مصنوعی
به قول پژوهشگران دانشگاه ملی فناوری دفاع چین، محیط فضایی بسیار پیچیده و نامطمئن شده است و نمی توان آنرا توسط انسان مدیریت کرد. آنها می گویند اتخاذ فناوری های هوش مصنوعی می تواند سرعت و کیفیت کسب اطلاعات را بهبود بخشد و از یک محیط فضایی امن پشتیبانی کند.
چین همینطور هوش مصنوعی را در توسعه صورت فلکی ماهواره ای هوشمند خود برای تحقیقات علمی ترکیب می کند.
به نظر می آید ما تابحال فقط نوک کوه یخی را از کارهایی که هوش مصنوعی می تواند انجام دهد، دیده ایم.
منبع:

1401/11/24
11:46:24
5.0 / 5
519
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد