ثبت تصاویر دقیق از مغز با یک میکروسکوپ قوی

ثبت تصاویر دقیق از مغز با یک میکروسکوپ قوی

به گزارش اسمارت کاور، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه پکن یک میکروسکوپ مینیاتوری سه فوتونی را توسعه دادند که با موفقیت تصاویری را از اعماق مغز موش هایی که آزادانه حرکت می کردند، ثبت نمود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، این میکروسکوپ با وزن تنها ۲.۱۷ گرم، به تصویربرداری پایدار از قشر مغز و نورون های هیپوکامپ موش هایی که آزادانه حرکت می کنند، دست یافت و این نوآوری ای است که می تواند به عنوان روشی برای افشای اسرار مغز انسان عمل کند.
مغز انسان حاوی میلیاردها نورون و تریلیون ها سیناپس است و نقشه برداری از اتصالات و پویایی عملکردی آن یکی از هدف های تحقیقات جهانی درباره ی مغز بوده است. ابزارهای تصویربرداری میکروسکوپی پوشیدنی قابل استفاده برای حیوانات کوچک یکی از این ابزارهای تحقیقاتی است.
تیمی به رهبری "چنگ هپینگ"، مدیر مرکز ملی تصویربرداری زیست پزشکی در دانشگاه پکن، سال ها بر روی توسعه چنین دستگاه هایی کار کرده اند. این تیم نخستین میکروسکوپ مینیاتوری دو فوتونی خود با وزن ۲.۲ گرم را در سال ۲۰۱۷ ساخت و تصاویری پویا از کارهای عصبی و سیناپسی در قشر مغز موش ها در حین حرکت آزاد به دست آورد.
چنگ، یکی از اعضای آکادمی علوم چین، اظهار داشت: بعد از چهار سال توسعه، یک میکروسکوپ دو فوتونی ارتقاء یافته است و میدان تصویربرداری آن ۷.۸ برابر بزرگ تر شده و می تواند تصاویر سه بعدی از سیگنال های عملکردی نورون های قشر مغز بگیرد.
میکروسکوپ جدید سه فوتونی که توسط تیمی به سرپرستی چنگ و وانگ آیمین، محقق از دانشگاه پکن تولید شده است، در مقایسه با میکروسکوپ های چند فوتونی مینیاتوری قبلی، عمق تصویربرداری بیشتری دارد.
این میکروسکوپ به کل قشر موش هایی که آزادانه حرکت می کردند، نفوذ کرد و تصاویری از فعالیت کلسیم ناحیه هیپوکامپ در عمق ۱.۲ میلی متری ثبت نمود که این کار چالش بزرگی برای دانشمندان علوم اعصاب در سراسر جهان بود.
میکروسکوپ سه فوتونی توسعه یافته توسط این تیم با موفقیت به تصویربرداری در عمق مغز موش هایی که آزادانه حرکت می کنند، دست یافت. طبق نتایج این مطالعه، این میکروسکوپ دارای مزیت اضافی به نام سمیت نوری کم است و بنا بر این مانع از لطمه نوری به تصاویر می شود.
یافته های این مطالعه در مجله «Nature Methods» منتشر گردید.
منبع:

1401/12/06
13:56:40
5.0 / 5
319
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد