حضور روس ها در 2 ماموریت بعدی ناسا به ایستگاه فضایی

حضور روس ها در 2 ماموریت بعدی ناسا به ایستگاه فضایی

اسمارت کاور: دو ماموریت بعدی ناسا با حضور فضانوردان روس به انجام می رسد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، روسها مقرر است در ماموریت های سرنشین دار کرو-۷ و کرو-۸ شرکت فضایی «اسپیس ایکس» حضور داشته باشند.
ناسا می خواهد دست کم دو فضانورد روس دیگر را با فضاپیماهای اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد.
گزارشی از اسپیس نیوز نشان میدهد که این آژانس فضایی درحال مذاکره برای افزودن یک فضانورد روس به ماموریت کرو-۷ و یک فضانورد به کرو-۸ است. این دو ماموریت، برنامه های بعدی سفر به ایستگاه فضایی بین المللی هستند.
کتی لودرز(Kathy Lueders)، معاون مدیر فضایی ناسا، طی یک جلسه توجیهی مجازی در تاریخ دوم مارس بعد از پرتاب موفقیت آمیز ماموریت کرو-۶ در اوایل بامداد همان روز اظهار داشت: ما بر روی توافقنامه ای برای ارسال یک فضانورد روس در ماموریت کرو-۷ که مقرر است در پاییز امسال به فضا پرتاب شود، کار می نماییم.
مذاکرات برای ماموریت گرو-۸ ادامه دارد و انتظار می رود این ماموریت در سال ۲۰۲۴ پرتاب شود.
ناسا قبل از این برای انتقال فضانوردان به مدار کاملا به روسیه متکی بود. آژانس ایالات متحده شاتل فضایی خودرا در سال ۲۰۱۱ بازنشسته کرد و در تلاش بود تا دو وسیله نقلیه تجاری را برای جایگزینی آن آماده کند. همه خدمه ایستگاه فضایی بین المللی تقریباً یک دهه بدون توجه به ملیت از سایوز استفاده می کردند و ناسا برای دسترسی به آن هزینه هر صندلی را پرداخت می کرد.
کپسول فضایی کرو دراگون اسپیس ایکس برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ با حضور فضانوردان به پرواز در آمد و یک فضاپیمای بوئینگ که با نام استارلاینر شناخته می شود، با تاخیر در توسعه روبه رو شده، اما انتظار می رود نخستین پرواز آزمایشی سرنشین دار آن در بهار سال جاری صورت گیرد.
آژانس فضایی فدرال روسیه موسوم به روسکاسموس به پروازهای سرنشین دار تجاری اسپیس ایکس بوسیله توافق نامه های تعویض صندلی، دسترسی دارد. ناسا همین طور به ارسال فضانوردان آمریکایی با موشک های سایوز ادامه می دهد، اما میزان این پروازها کم شده است.
هم اکنون ایستگاه فضایی بین المللی میزبان یک فضانورد روس و یک فضانورد آمریکایی است که بوسیله پروسه تعویض صندلی وارد این ایستگاه شده اند. فرانک روبیو فضانورد ناسا که در موشک سایوز MS-۲۳ روسیه به فضا سفر کرد و فضانورد روسی آنا کیکینا، یکی از اعضای ماموریت کرو-۵ اسپیس ایکس بود.
به گزارش روسکاسموس، برنامه های روبیو برای بازگشت به خانه تغییر کرده است، برای اینکه فضاپیمای او یعنی سایوز MS-۲۲، در ماه دسامبر بعد از برخورد یک ریز شهاب سنگ، گرفتار نشت مایع خنک کننده شد. آن فضاپیما بطور کامل با فضاپیمای سایوز جدید MS-۲۳ جایگزین شده است، اما برنامه پشتیبانی ناسا در زمان انتظار برای این جایگزینی این بود که در وضعیت اضطراری، روبیو را در فضاپیمای کرو-۵ بگنجاند.
مذاکرات تا حدودی به سبب جنگ یک ساله روسیه و اوکراین پیچیده شده است. این جنگ بیشتر مشارکت های فضایی این کشور را گرفتار توقف کرده است. روسیه می خواهد بعد از سال ۲۰۲۸ ایستگاه فضایی را ترک کند تا ایستگاه فضایی مستقل خودرا بسازد.
سرنشینان ماموریت کرو-۶ روس نبودند، اما نخستین فضانورد امارات متحده عربی که مقرر است اقامتی طولانی در فضا داشته باشد، به نام سلطان النیادی در این ماموریت حضور داشت.
منبع:

1401/12/18
17:30:19
5.0 / 5
247
تگها: شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد