کشف کوهی در زیر آب بلندتر از برج خلیفه

کشف کوهی در زیر آب بلندتر از برج خلیفه

اسمارت کاور: به لطف نخستین ماموریت بدون سرنشین نقشه برداری اقیانوس در جهان یک کوه در زیر آب کشف شده که از برج خلیفه دوبی بلندتر است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کاوشگر دریایی Surveyor SD ۱۲۰۰، بزرگترین شناور بدون سرنشین نقشه برداری اقیانوس در جهان است که اخیرا یک کوه دریایی ناشناخته را کشف کرده که بزرگتر از بلندترین آسمان خراش زمین است.
این ابتکار به پر کردن شکاف های اکتشاف اقیانوس، بخصوص در مناطق دورافتاده کمک می نماید و با عنایت به این که تابحال فقط پنج درصد از دریاها کاوش شده اند، این مأموریت کاوشگرانه در نهایت می تواند تمام اسرار اقیانوس های زمین را آشکار کند.
علاوه بر این، کشف کوه های دریایی به ارتقای دانش ما در مورد عملکردهای فیزیکی اقیانوس کمک می نماید. چنین زمین چهرهای زمین شناسی می توانند بعنوان یک مرکز توجه برای زیستگاه های متمایز - شاید به منظور زندگی ناشناخته قبلی - که احتیاج به بررسی بیشتر دارد، باشند.
زمین چهر(Landform) در علوم زمین شناسی به مجموعه خصوصیات فیزیکی قابل تشخیص و شکل های ویژه و یا به شکل یا اشکال طبیعی سطح زمین مانند دشت ها، دره ها، فلات ها، کوه ها و پدیده هایی که در سطح زمین بوجود آمده و عوامل درونی یا بیرونی در ایجاد آن نقش داشته و دارند، گفته می شود.
چرا برای کشف اقیانوس به شناور کاوشگر نیاز داریم؟
دکتر آرورا المور، مدیر کاوش اقیانوس سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا می گوید: هر آمریکایی به یک طریقی به اقیانوس وابسته است. از پروتئین های ماهی ها و تغذیه گرفته تا کابل های اعماق دریا که اینترنت را ممکن می سازند.
وی ادامه داد: تنها راهی که ایالات متحده می تواند از منابع اقیانوسی بیشترین بهره را ببرد اینست که بفهمیم چه چیزی در آنجا وجود دارد. این مأموریت نخستین گام برای نقشه برداری از بستر دریا از مناطق کلیدی با وضوح بالا است.
منطقه انحصاری اقتصادی ایالات متحده(EEZ) منطقه ای است که ۲۰۰ مایل دریایی از ساحل امتداد دارد و باآنکه یکی از بزرگ ترین ها است، اما هنوز نقشه برداری و کشف نشده باقی مانده است.
کاوشگر SD ۱۲۰۰ تابحال بیشتر از ۴۵ هزار کیلومتر مربع از کف اقیانوس های ناشناخته را در سواحل کالیفرنیا و اطراف جزایر آلوتی آلاسکا اسکن کرده است، جایی که معمولاً آب و هوای خشنی دارد و برخلاف شرایط دشوار شامل بادهایی با سرعت ۳۵ گره دریایی و موج های با ارتفاع بیشتر از پنج متر داده های با کیفیتی را جمع آوری کرده است.
حالا این کاوشگر در جدید ترین کاوش خود در مساحت ۲۹ هزار و ۷۲۰ کیلومتر مربعی در سواحل کالیفرنیا، یک کوه دریایی ناشناخته با ارتفاع حدود ۱۰۰۰ متر را یافته است که برای نشان دادن وسعت آن باید توجه داشت که بلندترین ساختمان جهان که برج خلیفه در امارات است، ۸۲۸ متر درازا دارد.
برایان کانن، از گروه عملیات این کاوشگر می گوید: کاوشگر ما طوفان ها را تحمل کرد، عمق سنجی با وضوح بالا انجام داد و هیچ انسانی را هم در معرض خطر قرار نداد.
او می گوید این مأموریت ثابت می کند که شناورهای بدون خدمه گزینه مناسبی برای دستیابی به اهداف استراتژی ملی نقشه برداری اقیانوس، اکتشاف و توصیف خصوصیت ها عرضه می دهند.
او در آخر اظهار داشت: این آینده ی نقشه برداری از اقیانوس ها است.1401/12/21
10:33:32
5.0 / 5
327
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد