تصویر تلسکوپ ناسا از یک گردباد خورشیدی به بلندی ۱۴ زمین

تصویر تلسکوپ ناسا از یک گردباد خورشیدی به بلندی ۱۴ زمین

به گزارش اسمارت کاور، تلسکوپ ناسا، تصویری را از یک گردباد خورشیدی ثبت کرده است که ارتفاع آن به ۱۴ زمین می رسد و پلاسما را به فضای اطراف پرتاب می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، «رصدخانه پویایی شناسی خورشید»(SDO) ناسا، تصویری را ثبت کرده که امکان دارد بلندترین گردباد در منظومه شمسی باشد.
رشته پیچشی پلاسمای درحال جوشیدن، هفته گذشته به مدت سه روز در جو خورشید گسترش یافت و پیش از این که به صورت ابری از گاز مغناطیسی فرو بریزد، در روز ۱۸ مارس به ارتفاع حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر رسید که معادل ۱۴ زمین است. فروپاشی گردباد خورشیدی، موادی را از جو خورشید به فضای اطراف پرتاب کرد. با این حال، سیاره ما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.
خیلی از ستاره شناسان آماتور بعد از آگاه شدن از این اتفاق عجیب، تلسکوپ های خویش را به سمت قطب شمال خورشید نشانه گرفتند. «اندرو مک کارتی»(Andrew McCarthy)، عکاس نجومی روز ۱۸ مارس در یک توییت نوشت: این ستون درحال چرخش پلاسما که ارتفاعی معادل ۱۴ زمین دارد، رشته هایی از مواد را روی خورشید فرود آورد. من نمی توانم مکانی را جهنمی تر از این تصور کنم.
فعالیت خورشید در ایام گذشته، نسبتا پربار بوده است. سرویس ملی هواشناسی فضایی بریتانیا معروف به «مِت آفیس»(Met Office)، فعالیت خورشید را با عنایت به ۶ لکه خورشیدی که هم اکنون روی قرص این ستاره قابل مشاهده هستند، متوسط توصیف کرد. به قول دفتر مِت آفیس، بزرگترین این نقاط که در نزدیکی لبه جنوب شرقی خورشید قرار دارد، امکان دارد شعله های خورشیدی و فوران های پلاسما را در ایام آینده ایجاد نماید که می توانند بر آب وهوای فضایی اطراف زمین تاثیر بگذارند.
علاوه بر آن، دو «حفره تاجی»(Coronal hole) که روزنه ای در میدان مغناطیسی خورشید هستند، هم اکنون در جو فوقانی خورشید یا تاج آن وجود دارند و مقادیر زیادی از بادهای سریع خورشیدی را به بیرون پرتاب می کنند. این باد خورشیدی که جریانی از گاز مغناطیسی شده است، احتمال دارد در ایام آینده با میدان مغناطیسی زمین تعامل داشته باشد و سبب ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی در زمین شود. مِت آفیس فقط انتظار یک طوفان ژئومغناطیسی کوچک معروف به «جی۱»(G1) را دارد، اما حتی این طوفان هم می تواند برای ایجاد کردن شفق قطبی در عرض های جغرافیایی بالاتر کافی باشد.منبع:

1402/01/02
14:36:46
5.0 / 5
268
تگها: سرویس
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد