کشف یک موجود عجیب با ۲۴ چشم در هنگ کنگ

کشف یک موجود عجیب با ۲۴ چشم در هنگ کنگ

به گزارش اسمارت کاور، دانشمندان برای نخستین بار در یک تالاب در هنگ کنگ موجودی عجیب با ۲۴ چشم کشف کردند که مشخص شد یک گونه جدید از عروس های دریایی فوق سمی است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک موجود مرموز با ۲۴ چشم در برکه ای گل آلود در هنگ کنگ کشف شده است.
دانشمندان هنگام رصد شرایط آب این تالاب، این موجود را کشف کردند و دریافتند که این یک گونه کاملاً جدید از عروس های دریایی است.
این گونه جدید بخشی از خانواده «عروس های دریایی جعبه ای»(box jellyfish) است که بدن شفافی به ابعاد کمتر از یک اینچ و سه شاخک بلند دارد.
عروس دریایی جعبه ای جانوری از رده جعبه زیان ((Cubozoa) در شاخه مرجانیان است. این جانور کشنده ژلاتینی به اندازه یک توپ فوتبال است و تا ۶۰ شاخک با طول ۴٫۵ متر دارد. هر شاخک از ۵۰۰۰ سلول نیش زننده و سم کافی برای کشتن ۶۰ انسان برخوردار می باشد.
تابحال هیچ آمار رسمی وجود نداشته اما کارشناسان برآورد کرده اند که سالانه بیشتر از ۱۰۰ نفر با نیش گونه های مختلف این نوع از عروس دریایی در سرتاسر جهان کشته می شوند. طبق برآوردهای بنیاد ملی علوم آمریکا، تنها در فیلیپین سالانه ۴۵ انسان توسط این حیوان کشته می شوند. حداقل ۵۱ گونه از عروس دریایی جعبه ای تا سال ۲۰۱۸ شناخته شده بود که حالا با کشف این عضو جدید، یک عضو به خانواده آنها اضافه شده است.


هنگامی که یکی از شاخک های این نوع عروس دریایی به پوست انسان برخورد می کند، مبادرت به پمپاژ یاخته گزنده به همراه زهر به درون پوست قربانی می کند که سبب درد و سوزش شدید می شود. شستشو با محلول سرکه برای غیرفعال نمودن یاخته های گزنده تخلیه نشده و همینطور پیشگیری از انتشار سم اضافی بسیار مؤثر است. هر چند، بعضی از تحقیقات موارد خلاف این مورد را نشان داده اند که البته مورد انتقاد و عدم صحت ادعا قرار گرفته اند.
اما همانطور که گفته شد، این عروس دریایی تازه کشف شده ۲۴ چشم دارد که به صورت مساوی به چهار گروه شش تایی تقسیم می شوند و درون یک فرورفتگی حسی به نام روپالیوم در هر طرف سر آن قرار دارند.
این نخستین کشف گونه ای از عروس های دریایی جعبه ای در آب های چین و چهارمین گونه از خانواده Tripedaliidae است که شامل بعضی از سمی ترین حیوانات دریایی در آب های استوایی هستند.
عروس دریایی جعبه ای که به خاطر شکل خاص بدنش این گونه نام گذاری شده، شاخک هایی مانند دارت های سمی دارد که سمی را آزاد می کنند که می تواند سبب فلج شدن، ایست قلبی و حتی مرگ شود و همه اینها در عرض چند دقیقه بعد از نیش زدن رخ می دهد.
قابل ذکر است عروس دریایی جعبه ای استرالیایی سمی ترین حیوان دریایی در جهان در نظر گرفته می شود.
گروهی از دانشمندان به سرپرستی دانشگاه باپتیست هنگ کنگ(HKBU) این حیوان دریایی را به مدت سه سال بررسی کردند و دریافتند که تعداد فزاینده ای از آنها در آب شور استخرهای پرورش میگو در ذخیره گاه طبیعی Mai Po ظاهر می شود.
این ذخیره گاه دارای تالاب هایی با استخرهای کم عمق است که به رودخانه شام چون، رودخانه شان پوی و تین شویی وای نولا می ریزد.
دانشمندان این عروس های دریایی را از این تالاب جمع آوری کردند و دی ان ای و بافت آنها را تحلیل و بررسی کردند و دریافتند که با یک گونه جانوری جدید مواجهند.
این گونه ارتباط نزدیکی با گونه های جامائیکا، فلوریدا، سنگاپور، استرالیا و هند دارد.
پروفسور کیو جیان ون پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید: عروس دریایی جعبه ای در آب های دریایی چین به ندرت شناخته شده است و معتقدم که این کشف نشان دهنده «تنوع غنی» حیات دریایی در اطراف هنگ کنگ است.
نوع نر و ماده این عروس دریایی جعبه ای هر دو در سال ۲۰۲۲ از این تالاب جمع آوری شدند.


عروس های دریایی جعبه ای معمولاً ۲۴ چشم دارند و گفته می شود که دو گونه از آنها عدسی هایی دارند که امکان تشکیل تصویر را برایشان فراهم می کنند، در حالیکه چهار گونه دیگر فقط می توانند نور را حس کنند.
این موجود تازه کشف شده دارای سه شاخک به طول ۱۰ سانتی متر در گوشه های بدن خود است.
یک ساختار صاف پدالی شکل در پایه هر شاخک مانند یک پاروی قایق به نظر می آید و به عروس دریایی جعبه ای اجازه می دهد وقتی بدن خویش را منقبض می کند، رانش های قوی ایجاد نماید و این خصوصیت به آن کمک می نماید تا سریع تر از انواع دیگر عروس های دریایی شنا کند.
عروس دریایی جعبه ای می تواند در حین شنا به سرعت چهار گره دریایی برسد، در حالیکه انواع دیگر آن تنها در جریان آب شناور می شوند.
این گونه جدید تنها گونه شناخته شده از نوع خود در این منطقه است و دانشمندان آنرا به افتخار منطقه ای که در آن یافت شده Tripedalia maipoensis نامیده اند.
جیان ون می گوید: این گونه هم اکنون فقط در مای پو شناخته شده است. ما معتقدیم که این گونه در آب های مجاور هم پراکنده شده است.
این مطالعه در مجله علمی Zoological Studies انتشار یافته است.1402/02/03
10:41:18
5.0 / 5
316
تگها: ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد