درمان بیماریهای تنفسی با ریه های آزمایشگاهی

درمان بیماریهای تنفسی با ریه های آزمایشگاهی

اسمارت کاور: پژوهشگران دانشگاه سیدنی استرالیا در مطالعه اخیرشان اظهار نمودند ریه های کوچک رشد یافته در لابراتوار می توانند به توسعه داروهای شخصی سازی شده برای درمان بیماریهای تنفسی منجر شوند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، آزمایش بر روی حیوانات به صورت سنتی نخستین قدم در هنگام آزمایش داروها و نحوه تأثیر بالقوه آنها بر انسان به حساب می آید. با این وجود، دلیلهای گوناگونی چه از لحاظ مالی چه اخلاقی برای کاهش انجام تعداد آزمایش های حیوانی وجود دارد. یک جایگزین، ایجاد اندام های کوچک برای شبیه سازی اندام واقعی است. محققان استرالیایی به دنبال رویکرد جدیدی برای ایجاد ساختارهای پیشرفته سه بعدی ریه هستند که همه از یک پتری دیش آغاز می شود.
به قول نویسندگان این مطالعه، مدلهای ریه می توانند زمان توسعه دارو را کوتاه کنند. هم اکنون، حدود ۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد تا یک دارو پیش از این که به بازار برسد، آزمایش شود.
دانشمندان استرالیایی اخیرا دو مدل ریه آزمایشگاهی از سلول های اولیه انسان ایجاد کردند. نخستین مورد شبیه یک ریه سالم برای آزمایش ایمنی یک داروی جدید است. در آزمایش فاز ۲ نیز محققان داروهای جدید را روی یک ریه بیمار آزمایش می کنند. در این سناریو، ریه های ناسالم شبیه ریه هایی است که در افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه(COPD) دیده می شود.
«وویچ کرزانوفسکی»(Wojciech Chrzanowski) استاد نانوپزشکی در دانشگاه سیدنی و یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: ما سلول ها را مستقیما از بیماران می گیریم و سپس آنها را در لایه هایی که در داخل بدن وجود دارند، می سازیم. بنابراین، ابتدا شما سلول های اپیتلیال را دارید، سپس فیبروبلاست ها را در اختیار دارید. ما به معنای واقعی کلمه درحال ایجاد یک عضو تقلیدی هستیم که بسیار شبیه ریه های واقعی انسان است.
مدلهای ریه بوجود آمده در آزمایشات دقیق تر از سلول ها در کشت های سلولی یا مدلهای حیوانی عمل کردند. در یک کشت سلولی سنتی، شما سلول ها را در پتری دیش قرار می دهید و آنها را در شرایط ساکن کشت می کنید که این کار با آنچه در بدن انسان اتفاق می افتد، فاصله بسیاری دارد. کاری که ما انجام می دهیم ایجاد شرایط محیطی مشابه با شرایط موجود در بدن انسان است.
برای حفظ شرایط محیطی مشابه ریه انسان، محققان هوا را در یک طرف و یک رابط مایع در پایین همراه با ریز جریان(به انگلیسی: Microcirculation) که شبیه گردش خون است، نگه داشتند. ریز جریان نام جریان حمل خونی است که خون را به رگ های کوچکتر درون بافت های بدن می رساند و دارای ۳ بخش اصلی، پیش مویرگی، مویرگی و پس مویرگی است.
محققان در ادامه توضیح دادند: این دو عنصر در کنار هم به شبیه سازی ایجاد شرایط مشابه ریه انسان کمک می کنند و آنها را دقیق تر می کنند.
با نگاهی فراتر از آزمایش دارو، مدلهای ریه این پتانسیل را دارند که به ایجاد داروهای شخصی سازی شده برای افراد کمک کنند. برای مثال، اگر می خواهید طیف وسیعی از واکنش ها را در یک ریه آزمایش کنید، می توانید از یک فرد نمونه ای از سلول ها بگیرید و ریه ای بسازید که بیشتر شبیه ریه او باشد.
منبع:

1402/02/11
11:49:38
5.0 / 5
337
تگها: ایمنی , ساخت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد