ابداع جدید پژوهشگر ایرانی برای پایش علائم بیماریهای تنفسی

ابداع جدید پژوهشگر ایرانی برای پایش علائم بیماریهای تنفسی

اسمارت کاور: استاد ایرانی دانشگاه بریتیش کلمبیا و تیم تحقیقاتی اش متد جدیدی برای ارزیابی و پایش علایم حیاتی و کارکرد سیستم تنفسی بیماران ابداع کردند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، این فناوری غیر تهاجمی جدید از سنسور نوری NIRS برای سنجش و ردیابی وضعیت و کارکرد ریه در بیماران مبتلا به عفونت های حاد تنفسی، همچون کووید ۱۹ بهره می برد.
دکتر بابک شادگان، عضو هیات علمی دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، استادیار دپارتمان ارتوپدی و مدیر مرکز تحقیقات بایو فوتونیکس در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: زمانی که پاندمی کرونا شروع شد، در شرایطی که ابعاد این بیماری مشخص نبود و متدهای غربالگری، تشخیص و پایش بیماران مبتلا به کووید از حساسیت و دقت کافی برخوردار نبودند، همه پژوهشگران بدنبال ارائه راهکارهای مؤثری برای مساعدت با بیماران بودند.
وی افزود: پیش از آنکه تست های استاندارد سرولوژی ارائه شوند، اندازه گیری دمای بدن افراد و یا سطح اکسیژن خون تنها مهارتهای تشخیصی اولیه محسوب می شدند که البته از دقت و حساسیت لازم برای تشخیص فوری بیماری برخوردار نبودند. به همین علت من و همکارانم در دانشگاه بریتیش کلمبیا بر آن شدیم تا با بهره گیری از سنسورهای نوری اختلالات سیستم تنفسی مبتلایان را در مراحل اولیه بیماری تشخیص دهیم.
مجری طرح، افزود: باتوجه به اختلالات ریتم، تعداد و عمق تنفس و کاهش میزان سطح اکسیژن بدن در مراحل ابتدایی بیماری، سنسورهایی را طراحی کردیم تا بعد از قرارگیری بر سطح سینه با ارسال امواج نوری قادر به سنجش عملکرد ریه و اندازه گیری تغییرات اکسیژن بدن باشند. این اطلاعات نه فقط امکان تشخیص زودرس بیماری را میسر می کنند، امکانی را برای پایش وضعیت تنفس در ضمن دوره بیماری و در مراحل درمانی فراهم می آورند. تشخیص قبل از موعد عفونت های ویروسی ریه امکان جداسازی بیمار و پیش گیری از ابتلای اشخاص دیگر را میسر می کند و از این بابت حائز اهمیت می باشد.
شادگان، حسگرهای طراحی شده در این تحقیقات را همین طور ابزاری برای پایش پروسه درمان توصیف کرد و اظهار داشت: درصد بالایی از افرادی که از مرحله حاد عفونت های ریه بهبود می یابند، برای درمان نهایی نیاز به فیزیوتراپی ریه پیدا می کنند. در این موارد، حسگرهای پایش عملکرد تنفس نقش بسیار مهمی در درمان و ریکاوری بهینه بیماران خواهند داشت.
به گفته ی ایشان، کارکرد این حسگر فقط محدود به شناسایی و پایش بیماران مبتلا به کووید-19 نیست و همه بیمارانی که گرفتار اختلالات عملکرد سیستم تنفس باشند، در مراحل درمان قادر به بهره گیری از این نوآوری خواهند بود.
شادگان، کاربرد آسان را از دیگر مزایای این حسگر نوری دانست و اضافه کرد: سنسور تولید شده بر روی قفسه سینه قرار می گیرد و کلیه اطلاعات مورد نیاز چون ریتم، ریت و عمق تنفس را دریافت و به کامپیوتر دستگاه جهت تحلیل و بررسی داده ها و ارائه اطلاعات بالینی منتقل می کند.
بنا بگفته شادگان، نتایج مثبت نخستین کارآزمایی بالینی این سیستم بتازگی در مجله Sensors انتشار یافته است.
منبع:

1402/02/12
11:28:52
5.0 / 5
501
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد