با انتقال بی سیم انرژی

دارپا آرزوی نیکولا تسلا را برآورده می کند

دارپا آرزوی نیکولا تسلا را برآورده می کند

اسمارت کاور: سازمان پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی ایالات متحده(DARPA) درحال توسعه یک شبکه جهانی انتقال انرژی با پرتو لیزر است تا منبع تغذیه ای حدودا بدون وقفه را برای نیروهای ایالات متحده در سراسر جهان فراهم آورد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سازمان پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی ایالات متحده(DARPA) یا به اختصار «دارپا» می خواهد زیرساخت انتقال انرژی بی سیم را برای تامین برق حدودا بدون وقفه برای پایگاه های نظامی ایالات متحده در سراسر جهان بوجود آورد.
این طرح همانطور که در پایگاه Popular Mechanics گزارش شده، استفاده از فناوری لیزر برای پرتودهی برق در سراسر سیاره است. این فناوری موسوم به «رله انرژی بی سیم نوری پایدار»(POWER) که بیش از ۱۰۰ سال پیش رویای مخترع مشهور، نیکولا تسلا بوده، در صورت موفقیت، وابستگی ارتش ایالات متحده را به سوخت های مایع و خطوط لطمه پذیر برق که ممکنست توسط نیروهای دشمن رهگیری یا در آنها خرابکاری شود، کمتر می کند.
سرهنگ پل پرومو کالهون در مصاحبه ای اختصاصی با Popular Mechanics توضیح داد: اول از همه، محیط تغییر کرده است و نیاز به روش های انتقال انرژی انعطاف پذیرتر برای عملیات های نظامی بسیار اهمیت دارد. نیروهای آمریکایی در سطح جهانی مانند واحدهای عملیات ویژه از پایگاه های آمریکا در دریای چین جنوبی گرفته تا صحرای عراق عملیات می کنند. از آنجا که هیچ راه ساده ای برای تامین انرژی آنها وجود ندارد، خیلی از نیروها از رادارها، سلاح های مایکروویو ضد هواپیماهای بدون سرنشین، لیزرها یا سایر تجهیزات انرژی برای خود استفاده می نمایند و هر سالی که می گذرد بر شدت این مساله افزوده می شود.
وی ادامه داد: در بخش فناوری، پیشرفت های قابل توجهی در لیزرهای پرانرژی، سنجش جبهه موج، اپتیک تطبیقی، سکوهای هوایی الکتریکی در ارتفاع بالا، قفل های ایمنی و فتوولتائیک های با راندمان بالا با باند باریک حاصل شده است و POWER یک برنامه پرتورسانی نوری قدرت است. روش های بالقوه دیگری مانند امواج مایکروویو وجود دارد که می خواهیم در برنامه های آینده بررسی نماییم.
وی افزود: در POWER، موج انتشار یافته یک لیزر است که قابلیت پُرتوانی دوربرد را هنگام ارسال در ارتفاعات بالا فراهم می آورد. رله ها انرژی لیزر را بدون تبدیل هدایت می کنند و سپس کاربر نهایی آن انرژی لیزر را با بهره گیری از فتوولتائیک ها به برق تبدیل می کند.
یکی دیگر از قطعات مهم پازل، رله های قابل اعتماد هستند. دارپا با تاکید بر این پیشرفت ها، فرصتی قابل توجه برای ایجاد انقلابی در توزیع انرژی با توسعه رله های مؤثر می بیند.
کالهون می گوید: این رله ها به این فناوری های موجود اجازه می دهند تا بطور مؤثری گردهم آیند و یک شبکه انرژی بی سیم چند مسیره و انعطاف پذیر را تشکیل دهند.
رله ها در قالب پهپادها و ماهواره های بادوام در آینده نقش مهمی خواهند داشت. این پهپادها که در ارتفاعات بالا معلق هستند، انرژی لیزر را در فواصل طولانی پیش از تحویل آن به یک پایگاه نظامی ایالات متحده به یکدیگر منتقل می کنند. بطور مشابه، ماهواره ها نیز همین ماموریت را در فضا انجام خواهند داد.
کالهون افزود: POWER درحال توسعه سکوهای استراتوسفری با دیافراگم های کوچک در فاصله حدودا ۱۰۰ کیلومتری بین رله ها است. با دیافراگم های بزرگ تر و محیطی مساعدتر مانند فضا، فاصله بین رله ها تا ۱۰۰۰ کیلومتر نیز می تواند افزایش یابد و نتیجه، یک شبکه توزیع انرژی مقیاس پذیر جهانی خواهد بود.
دارپا مانند تمام پروژه های خود، زمانی که قابلیت اجرای پروژه POWER را بصورت نظری به اثبات برساند، آنرا برای اجرای واقعی به سایر سازمان های دولتی واگذار خواهدنمود. علاوه بر این، کاربردهای روشنی برای POWER در زمینه تجاری مانند تامین انرژی برای جوامع دوردست، امکانات تحقیقاتی و سایر حوزه های چالش برانگیز وجود دارد.
ضمن اینکه انرژی مورد نیاز این سیستم می تواند از منابع تجدیدپذیر تامین گردد که آنرا هم سازگار با محیط زیست می کند و هم به شکل گسترده در دسترس قرار می دهد.
منبع:

1402/02/13
10:08:52
5.0 / 5
553
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد