دانشمندان معتقدند راز هسته درونی ماه را کشف کرده اند

دانشمندان معتقدند راز هسته درونی ماه را کشف کرده اند

اسمارت کاور: دانشمندان براین باورند که موفق به حل معمایی قدیمی در مورد ماه شده اند و آن چیزی نیست جز ماهیت ساختار هسته ی درونی تنها قمر زمین.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ماموریت «GRAIL» ناسا به یک کشف اعجاب انگیز در مورد ماه انجامیده است که یک معمای قدیمی را برای بشریت حل می کند: ماه از چه چیزی تولید شده است؟
آیا تابحال هنگام شب به آسمان نگاه کرده و از خود پرسیده اید که ماه از چه چیزی تولید شده است؟ راز هسته ی درونی ماه، قرن هاست که ذهن ها را به خود مشغول کرده است. حالا، دانشمندان سرانجام آنرا مشخص کرده اند.
تازه ترین پژوهشی که در مجله ی «نیچر» انتشار یافته است، نشان میدهد که هسته ی داخلی ماه یک توپ جامد با چگالی مشابه آهن است که ازطریق یک هسته بیرونی مایع احاطه شده است. این یافته ای است که به ما در درک بهتر نحوه شکل گیری منظومه شمسی کمک می نماید.
این کشف با تحلیل و بررسی داده های ماموریت بازیابی جاذبه و لابراتوار داخلی(GRAIL) ناسا انجام شد. این آژانس در سال ۲۰۱۱ دو فضاپیما را به مدار اطراف قمر زمین فرستاد و این کاوشگرها نیروهای گرانشی بین شان را در حین پرواز بر فراز قسمت های مختلف ماه اندازه گیری کردند و این کار به دانشمندان این امکان را داد که تعیین کنند هر کدام از کاوشگرها نسبت به شریک خود در کجا قرار دارد.
داده های لرزه ای موثرترین روش جهت بررسی ترکیب داخلی اجرام در منظومه شمسی است. امواج صوتی به وجود آمده توسط زمین لرزه ها از مواد داخل سیاره یا قمر منعکس شده و به دانشمندان اجازه می دهد تا ساختار آنرا تعیین کنند.
ماموریت های آپولو ناسا در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ داده های لرزه ای را به دست آوردند که برای تعیین دقیق وضعیت هسته داخلی اصلا دقیق نبوند. با این وجود، ناسا اعلام نموده است که شواهدی برای وجود یک هسته غنی از آهن در اعماق حدود ۱۷۰۰ مایلی(۲۷۰۰ کیلومتری) زیر سنگ گوشته سیلیکات یافته است.


چگونه این اطلاعات تایید شد؟
آرتور بریاد(Arthur Briaud) از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و همکارانش داده هایی را از ماموریت های فضایی و آزمایش های پرتاب لیزر در ماه جمع آوری کردند. آنها سپس از این اطلاعات برای تخمین درجه ی تغییر شکل توسط برهمکنش گرانشی آن با زمین و همین طور تغییر آن در فاصله از زمین استفاده کردند.
پژوهشگران همین طور میانگین چگالی را برای هر نیمکره بر طبق اندازه گیری های انجام شده توسط ماموریت «GRAIL» محاسبه کردند.
نتایج تحقیقات آنها نشان داد که هسته درونی ماه یک توپ جامد با چگالی مشابه چگالی آهن است. این کشف منجر به درک دقیق تری از تاریخ ماه و جدول زمانی بمباران ماه در یک میلیارد سال اول منظومه شمسی ما شده است.
کشف هسته درونی جامد، تکامل میدان مغناطیسی ماه را زیر سوال برده و از نظریه ی واژگونی گوشته جهانی پشتیبانی می کند. این کشف پیامدهایی برای ساختار، ترکیب و تاریخ شکل گیری ماه دارد. حالا دانشمندان می توانند از داده ها برای درک ساختار، ترکیب و تاریخچه شکل گیری ماه استفاده نمایند.
منبع:

1402/02/16
13:34:47
5.0 / 5
475
تگها: بازی , تولید , ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد