با كارایی بالا؛

نانو سنسور تشخیص کلسیم در بدن تولید شد

نانو سنسور تشخیص کلسیم در بدن تولید شد

به گزارش اسمارت کاور، محققان نشان دادند که با استفاده از نانوبلور سلولز میتوان سنسوری ساخت که روی پوست قرار می گیرد و میتوان با آن میزان کلسیم را با کارایی بالایی شناسایی کرد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، نانو بلور سلولز (CNC)، یک ماده نوظهور زیستی است که به صورت گسترده در زمینه هایی مانند الکترونیک، پلاستیک های زیستی و انرژی استفاده شده است. با این وجود، عملکرد ضعیف چنین موادی در محیط های مرطوب یا مایع به صورت اجتناب ناپذیری توسعه آنها را در پزشکی، جداسازی غشایی، نظارت بر محیط زیست و دستگاههای پوشیدنی مختل می کند.
در حال حاضر، یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور چینگ گوانگیان از مؤسسه فیزیک شیمی دالیان (DICP) آکادمی علوم چین، پچ (وصله ) حاوی نانوبلور سلولز فوتونیکی پایدار، نامحلول و کایرال را برای سنسوری یون کلسیم (Ca+) در عرق عرضه کردند.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان Sustainable، Insoluble، and Photonic Cellulose Nanocrystal Patches for Calcium Ion Sensing in Sweat در مجله Small انتشار یافت، که ایده جدیدی جهت استفاده از نانو بلور سلولز عرضه می دهد.
در این پروژه، محققان یک روش ساده و کارآمد برای ساخت هیدروژل های نامحلول مبتنی بر نانو بلور سلولز ایجاد کردند.
آن ها دریافتند که با استفاده از بازسازی پیوند هیدروژنی بین مولکولی، آبزدایی حرارتی فیلم فوتونیک کامپوزیت نانو بلور سلولز را قادر می سازد تا یک شبکه هیدروژل پایدار در محلول آبی تشکیل دهد. علاوه بر این، آنها نشان دادند که این هیدروژل می تواند به صورت برگشت پذیر بین حالت های خشک و مرطوب جابجا شود، که برای عملکردهای خاص مناسب می باشد.
افزودن مولکول های عامل دار شده به هیدروژل سبب خصوصیت هایی نظیر مقاومت در مقابل یخ زدگی (۲۰- درجه سانتی گراد)، چسبندگی قوی، زیست سازگاری خوب و حساسیت بالا نسبت به کلسیم شد.
پروفسور چینگ اظهار داشت: انتظار می رود این کار استفاده از سنسورهای سلولز پایدار را برای نظارت بر سایر متابولیت ها (به عنوان مثال، گلوکز، اوره، و ویتامین ها و غیره) تسهیل کند. همینطور برای توسعه سیستم های هیدروژل کنترل شده دیجیتالی قابل استفاده بوده که در نظارت بر محیط، جداسازی و دستگاههای پوشیدنی میتوان از آنها استفاده نمود.


منبع:

1402/02/25
11:13:50
5.0 / 5
450
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد