کار در شیفت شب می تواند باروری زنان را مختل کند

کار در شیفت شب می تواند باروری زنان را مختل کند

به گزارش اسمارت کاور، کار کردن در شیفت شب به مدت یک ماه می تواند شانس حاملگی در زنان را مختل کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، براساس یک مطالعه ی جدید تنها چهار هفته نوبت کاری در شیفت شب می تواند ساعت بیولوژیکی زنان را مختل کند و بر باروری آنها تأثیر منفی بگذارد.
نویسندگان این مطالعه می گویند، شیفت کاری شب می تواند با ریتم شبانه روزی بدن، که تغییرات فیزیکی، ذهنی و رفتاری است و به دنبال یک چرخه ی ۲۴ ساعته در پاسخ به تغییرات نوری به انجام می رسد، تداخل داشته باشد.
این ساعتهای درونی عملکردها و فرآیندهای بیولوژیکی گوناگونی مانند چرخه خواب، هضم غذا، جریان یافتن هورمون ها و تولید مثل را تنظیم می کنند و می توانند به سادگی با قرار گرفتن فرد در معرض نور نامناسب، مانند قرار گرفتن در معرض نور در هنگام شب، مختل شوند.
ساعت بیولوژیکی اولیه بدن در ناحیه کوچکی در مرکز مغز به نام هیپوتالاموس قرار دارد. این ناحیه با تأثیر بر غده هیپوفیز، که به پایه هیپوتالاموس متصل است، در تنظیم فعالیت تخمدان و افزایش تخمک گذاری و به دنبال آن تولید مثل، نقش مهمی ایفا می کند.
در این مطالعه شرایط شیفت کاری طولانی مدت در موش های ماده با تغییر مداوم چرخه نور شبیه سازی شد. طی چهار هفته، محققان قرار گرفتن در معرض نور را افزایش داده و تاریکی را ۱۰ ساعت به تاخیر انداختند.
آنها دریافتند که این اختلال سبب توقف ترشح هورمون لوتئینی از غده هیپوفیز می شود. این هورمون به صورت معمول با شروع تخمک گذاری مرتبط می باشد و در نتیجه عدم ترشح آن سبب کاهش باروری می شود.
مارین سیمونکس(Marine Simonneaux)، محقق ارشد این مطالعه توضیح می دهد: کاهش باروری به سبب تغییر در ارسال سیگنال ساعت شبانه روزی به مدار تولید مثل هیپوتالاموس است. به صورت خاص، تحقیقات ما نشان داده است که چهار هفته قرار گرفتن در معرض شیفت شب، انتقال اطلاعات نوری از ساعت بیولوژیکی اصلی به نورون های کیسپپتین که بعنوان عاملی برای زمان بندی افزایش هورمون زرد پیش از تخمک گذاری شناخته می شوند را مختل می کند.
مطالعات گذشته که بر روی موش ها و انسان ها انجام شده بود، اثرات منفی مختل شدن ریتم شبانه روزی بر تولید مثل را نشان داده بود.
محققان موسسه علوم اعصاب سلولی و یکپارچه(INCI) و دانشگاه استراسبورگ پیش از این نشان داده بودند که الگوی های مشابه شیفت کاری شب در طول چند هفته منجر به کاهش میزان حاملگی در موش های ماده می شود.
در تحقیقات آینده بررسی خواهد شد که آیا چنین الگوهایی سایر ساعتهای درونی را تغییر می دهند یا خیر.
سیمونکس توضیح می دهد که درک مکانیسم های دقیقی که بوسیله آنها، اختلال در ریتم شبانه روزی سبب تغییر در تولید مثل می شود، اهمیت دارد و امکان دارد راه را برای مداخلات پیشگیرانه و درمانی بالقوه برای کاهش بعضی از اثرات منفی شیفت کاری طولانی بر باروری زنان هموار کند.
محققان یافته های خویش را در بیست و پنجمین کنگره اروپایی غدد درون ریز(ECE) در استانبول ترکیه عرضه کردند.
منبع:

1402/02/28
12:36:02
5.0 / 5
311
تگها: تولید , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد