با كمك فناوری نانو ممكن شد؛

رصد فعالیت بدن انسان از راه پوست مصنوعی

رصد فعالیت بدن انسان از راه پوست مصنوعی

اسمارت کاور: به گزارش اسمارت کاور، پژوهشگران با استفاده از نانوسیم طلا، سنسور لایه نازکی ساختند که روی پوست گردن قرار گرفته و فعالیتهایی نظیر ضربان قلب، تنفس و حتی صحبت کردن کاربر را رصد می کند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، محققان دانشکده مهندسی و دانشکده فناوری اطلاعات، دو حوزه فناوری نانو و هوش مصنوعی را با هم ترکیب کردند تا ماشین ها را یک قدم به برقراری ارتباط با بدن انسان نزدیک کنند.
با استفاده از الگوریتم های تخصصی، فناوری هوش مصنوعی شخصی (AI) می تواند چندین سیگنال بدن را جدا کند، آنها را درک کرده و در مورد آن چه در آینده صورت می گیرد، تصمیم بگیرند. اخیرا مقاله ای با عنوان Hierarchically resistive skins as specific and multimetric on-throat wearable biosensors در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است که در آن محققان جزئیات در ارتباط با ساخت زیست سنسور پوشیدنی را تشریح کردند که می تواند تأثیر شگرفی در توسعه تجهیزات شخصی پزشکی گذارد.
پروفسور ونلونگ چنگ، محقق اصلی این پروژه می گوید این سنسور که روی گردن قرار می گیرد، پچ پوشیدنی فوق العاده نازک دارای سه لایه است. این سنسور می تواند گفتار، حرکت گردن و لمس را حس کند. همینطور تنفس و ضربان قلب را اندازه گیری می کند.
پروفسور چنگ اظهار داشت: «الکترونیک نرم درحال ظهور این پتانسیل را دارد که بعنوان پچ های پوشیدنی پوست مانند برای نظارت بر سلامت انسان، طراحی روباتیک و ایجاد تعامل بین هوش طبیعی و مصنوعی خدمت کند.»
ژونجیان جی از دانشکده فناوری اطلاعات، که بخشی از تیم تحقیقاتی دانشگاه موناش است یک شبکه عصبی مبتنی بر فرکانس/دامنه به نام Deep Hybrid-Spectro بوجود آورده است که می تواند به صورت خودکار چندین عامل بیومتریک را از یک سیگنال واحد کنترل کند.
ژونجیان جی می گوید: «از آنجایی که صدا و رفتار حرکتی افراد با هم متفاوت می باشد، مرحله بعدی برنامه ریزی و شخصی سازی حسگرها با استفاده از الگوریتم های پیچیده تر است تا بتوانند متناسب با افراد باشند.»
این سنسور از فیلم پلاتین ساخته شده که روی آن نانوسیم های طلای عمودی تراز شده و یک فیلم نانوسیم طلای هم روی آن قرار داده شده است.
پوست گردن حساس ترین پوست روی بدن است و به پنج فعالیت فیزیولوژیکی در رابطه با گلو انسان متصل می شود: گفتار، ضربان قلب، تنف، لمس و حرکت گردن.


منبع:

1402/03/02
14:00:18
5.0 / 5
396
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد