یک دهانه روی ماه موجب شد فرودگر قمری ژاپن سقوط کند

یک دهانه روی ماه موجب شد فرودگر قمری ژاپن سقوط کند

اسمارت کاور: فرودگر قمری «هاکوتو-آر»(Hakuto-R) ژاپن در اواخر آوریل هنگام کوشش برای فرود آمدن سقوط کرد برای اینکه سنسور ارتفاع آن به خاطر لبه یک دهانه روی ماه گیج شد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، نمایندگان شرکت «آی اسپیس»(ispace) که فرودگر قمری خصوصی ژاپن موسوم به «هاکوتو-آر»(Hakuto-R) را ساخته است، گفتند که یک خاصیت غیرمنتظره روی سطح ماه سبب شده تا کامپیوتر کاوشگر تصمیم بگیرد که اندازه گیری ارتفاع آن اشتباه بوده است و در عوض، بر محاسبه ای مبتنی بر ارتفاع مورد انتظارش در آن نقطه از ماموریت تکیه کند. در نتیجه دیدن لبه یک دهانه روی ماه و عدم محاسبه درست، کامپیوتر متقاعد شد که فرودگر در ارتفاع پایین تری است و همین موضوع به سقوط آن در ۲۵ آوریل منجر گردید.
آی اسپیس در اطلاعیه ای که روز ۲۶ مه انتشار یافت، اظهار داشت: بااینکه فرودگر، ارتفاع خودرا صفر یا روی سطح ماه تخمین زد اما بعدها مشخص شد که در ارتفاع تقریباً پنج کیلومتری از سطح ماه قرار داشته است. بعد از رسیدن به زمان فرود برنامه ریزی شده، فرودگر با سرعت کم به فرود آمدن ادامه داد تا این که سوخت سیستم پیشرانه به اتمام رسید. در آن زمان، فرود کنترل شده فرودگر متوقف گردید و گمان می رود که یک سقوط آزاد روی سطح ماه داشته است.
این شرکت در یک جلسه توجیهی اظهار داشت که در نظر نگرفتن توپوگرافی محل فرود، به شکست کمک کرده که تا اندازه ای به سبب تغییر یافتن محل فرود چندین ماه قبل از پرواز ماموریت بوده است.
فرودگر هاکوتو-آر که در دسامبر ۲۰۲۲ با موشک «فالکون ۹»(Falcon ۹) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) پرتاب شد، قرار بود در ۲۶ آوریل روی بستر «دهانه اطلس»(Atlas Crater) با عرض ۸۷ کیلومتر در منطقه موسوم به «دریای سرما»(Mare Frigoris) فرود بیاید.
«مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا در هفته گذشته، لاشه هاکوتو-آر را در نزدیکی محل فرود مورد نظر مشاهده کرد. اگر این ماموریت موفقیت آمیز بود، هاکوتو-آر به اولین فرودگر خصوصی تبدیل می شد که یک فرود را روی ماه انجام داده است.
آی اسپیس اصرار کرد که این ماموریت، هشت مرحله را از ۹ نقطه عطف ماموریت خود با موفقیت به انتها رسانده و تنها در مراحل پایانی فرود شکست خورده است. نمایندگان این شرکت گفتند که این اتفاق ناگوار بر پرتاب های برنامه ریزی شده ماموریت های دوم و سوم آی اسپیس که مقرر است به ترتیب در سالهای ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ انجام شوند، تأثیری نخواهد گذاشت.
از آنجائیکه این شکست در یک مشکل نرم افزاری ریشه دارد، ماموریت های آینده نیازی به طراحی مجدد سخت افزار ندارند.
«تاکشی هاکامادا»(Takeshi Hakamada)، بنیان گذار و مدیرعامل آی اسپیس در اطلاعیه ای اظهار داشت: حالا ما توانسته ایم مشکل پیش آمده در حین فرود را شناسایی نماییم و تصویر بسیار واضحی را از چگونگی بهبود ماموریت های آینده خود داشته باشیم.
منبع:

1402/03/07
11:17:12
5.0 / 5
364
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد