توسط یك محققان ایرانی؛

ساخت ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی

ساخت ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی

به گزارش اسمارت کاور، مدیر عامل یک شرکت فنی مهندسی فعال در ساخت تجهیزات پزشکی از ساخت ربات دستیار پزشکی کاملا ساخت داخل اطلاع داد و اظهار داشت: این رباتِ لیزری در دو مدل برای فیزیوتراپی و کاهش چربی ساخته شده است.سهیل حاجی بابایی مدیر عامل یک شرکت فنی مهندسی فعال در ساخت تجهیزات پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ساخت «ربات دستیار پزشک» با نام والی توسط این شرکت اظهار داشت: شرکت ما در حوزه تجهیزات پزشکی و دستگاه های پوست و مو، زیبایی، ترمیمی، دستگاه های جراحی عمومی فعالیت دارد و از اواسط سال ۹۸ و زمانی که هوش مصنوعی وارد حوزه عمومی شد، ترجیح دادیم استراتژی شرکت را به سمت هوش مصنوعی ببریم؛ چونکه پیش بینی می شود تمام تجهیزات در تمامی حوزه های پزشکی شامل دندانپزشکی، جراحی و … به این سمت خواهند رفت.
بابایی اضافه کرد: ربات دستیار پزشک، برای انجام عملیات درمانی مبتنی بر اعمال انرژی بر سطح بدن کاربرد دارد و منبع انرژی اعمالی می تواند بصورت لیزر، پلاسما، RF و … در حالت های تماسی و غیر تماسی باشد. این اعمال انرژی تا حالا بصورت دستی و توسط اپراتور انجام می شده که البته ما قصد حذف عملیاتی انسانی را نداریم بلکه هدف رفع نقص در عملیات و بالا بردن سرعت و ضریب اطمینان برای بیمار است.
ساخت ربات دستیار پزشک برای فیزیوتراپی و کاهش چربی
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن بیان این که هم اکنون این رباتِ لیزری در دو مدل تولید شده است، اشاره کرد: یک مدل برای کاهش چربی بدن و دیگری در عرصه فیزیوتراپی کاربرد دارد و پنجره درمانی فیزیوتراپی را پوشش می دهد و از ۴۵۰ تا ۹۸۰ نانومتر با این دستگاه بطورکامل پوشش داده می شود. این محصول ایمنی سطح بالایی را تضمین می نماید و فرآیند عملکردی آن برمبنای پردازش تصویر و هوش مصنوعی پیاده سازی شده است.
وی ضمن اشاره به این که در ایده پردازی این محصول پتانسیل و نیاز پزشکی مدرن با دقت بررسی شده است، اظهار داشت: شرکت ما با ۳ هزار پزشک در ایران در ارتباط و تعامل بوده و برای ساخت این ربات از آنها نظرسنجی کرده ایم و حتی از پزشکان و طراحان ژاپنی مشورت کرده ایم تا در سال های آتی یک نتیجه عبث و بیهوده نگیریم.
ربات والی، یک طرح بطورکامل بومی سازی ایرانی است
مدیر عامل این شرکت فنی مهندسی ضمن تاکید بر این که ربات والی، یک طرح بطورکامل بومی سازی ایرانی است و صفر تا صد درحوزه سخت افزاری و نرم افزاری داخلی است، اشاره کرد: هر سیستم پزشکی که مقرر است یک انرژی را به سطح بدن اعمال نماید، می تواند توسط این ربات کنترل شود و بسیاری از مسائل مثل ریسک خطرات ناشی از تشعشعات رادیویی و عدم دقت بر طبق خستگی افراد را حذف می کند.

قیمت کمتر محصول نسبت به نمونه خارجی
بابایی درباه قیمت این ربات نیز توضیح داد و اظهار داشت: نمونه خارجی این دستگاه ازطریق یک شرکت آمریکایی ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار دلار به فروش می رسد که نسبت به نمونه ایرانی آن، امکانات کمتر، قدرت مانور کمتر و کیفیت ساخت پایین تری دارد. قیمت دستگاه والی در مدل فیزیوتراپی بین ۱۴ تا ۱۵ هزار دلار قیمت گذاری شده که البته بسته به نوع لیزر و سیستمی که بر روی آن سوار می شود، ممکنست قیمت آن تا ۲۱-۲۲ هزار دلار افزایش یابد.
نقش هوش مصنوعی در ربات والی / اعلام درصد موفقیت عملیات درمانی
وی درباره ی نقش هوش مصنوعی در این دستگاه نیز اظهار داشت: بواسطه هوش مصنوعی، انرژی لیزر بطور متناسب و یکنواخت به بافت ها منتقل می شود و همیشه دمای سطح پوست با دوربین ها اندازه گیری می شود؛ چونکه لیزر از هر نوع و مقداری، جذب سطحی دارد و گرما اگر کنترل نشود ناحیه مورد نظر بدن با سوختگی مواجه خواهد شد. نکته مهم دیگر این است که هوش مصنوعی، نتایج درمان بیماران را با بهره گیری از تصاویر پایش و ارزیابی می نماید و درصد موفقیت عملیات درمانی را به پزشک اعلام می کند.
بابایی در آخر اضافه کرد: بواسطه هوش مصنوعی در آینده قابلیت های جدیدی به این دستگاه اضافه خواهد شد، بطور مثال تعداد نواحی بدن مثل بازوها، ساق پا و زیربغل از نظر حجمی می توانند در آینده زیر این دستگاه قرار می گیرند و درمان شوند.1402/03/13
15:33:50
5.0 / 5
366
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد