تصویر جدید جیمز وب

۴۵ هزار کهکشان در یک قاب

۴۵ هزار کهکشان در یک قاب

اسمارت کاور: تعدادی از نخستین کهکشان های جهان شبیه به لکه های کوچکی به نظر می رسیدند، تا این که سال قبل تلسکوپ فضایی جیمز وب عملیات علمی خودرا شروع کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تلسکوپ فضایی جیمز وب منطقه ای از آسمان به نام GOODS-South را به عنوان قسمتی از بررسی پیشرفته فراکهکشانی عمیق یا JADES رصد کرده و تصویر جدید و خیره کننده ای شامل بیش از ۴۵ هزار کهکشان را در یک قاب به تصویر کشیده است.
این قسمتی از ماموریت تلسکوپ فضایی جیمز وب برای کشف کهکشان های کم نور و دور است که قدمت آنها به کیهان اولیه باز می گردد.


۴۵ هزار کهکشان در یک عکس
انتظار می رود برنامه JADES در مجموع ۳۲ روز از زمان تلسکوپ جیمز وب را در طول نخستین سال عملیات علمی آن به تصویربرداری از تعدادی از نخستین کهکشان های جهان به خود اختصاص دهد.
طبق اعلام ناسا، برنامه JADES تا حالا صدها کهکشان را از زمانی که کیهان کمتر از ۶۰۰ میلیون سال سن داشته کشف کرده است.
مارسیا ریکه از دانشگاه آریزونا در توسان و یکی از مدیران برنامه JADES توضیح داد: ما با JADES می خواهیم به خیلی از سوالات پاسخ دهیم، مانند اینکه نخستین کهکشان ها چگونه خودرا جمع و جور کرده اند؟ با چه سرعتی ستاره ها را ایجاد کرده اند و چرا برخی کهکشان ها دست از تشکیل ستاره ها می کشند؟
در حالی که کمتر از یک سال از ماموریت علمی حدودا ۱۰ ساله رصدخانه فضایی ۱۰ میلیارد دلاری جیمز وب گذشته، این تلسکوپ هم اکنون درک ما از کیهان را دستخوش تغییر کرده است. تعدادی از قدیمی ترین کهکشان هایی که این تلسکوپ مشاهده کرده است، بیش از اندازه انتظار برای چنین مرحله اولیه تکاملی از کیهان تکامل یافته اند.
جیمز وب در رصد جدید خود به لطف ابزار طیف نگار فروسرخ نزدیک(NIRSpec) خود توانسته است ستاره های تازه تشکیل شده را ببیند.
رایان اِندزلی از دانشگاه تگزاس در آستین که مطالعه ای در مورد کهکشان هایی که ۵۰۰ تا ۸۵۰ میلیون سال بعد از مه بانگ(انفجار بزرگ) در دوره ای که به عنوان عصر یونیزه شدن شناخته می شود، وجود داشته اند را رهبری می کند، توضیح می دهد: تقریباً هر کهکشانی که درحال یافتن آن هستیم، این خطوط انتشار غیرمعمول قوی را نشان میدهد که نشان دهنده ایجاد شدید ستاره های جدید است. این کهکشان های اولیه در ایجاد ستاره های داغ و پرجرم بسیار عالی بوده اند.
جیمز وب بیش از هر زمان دیگری به گذشته نگاه می کند
گواهی بر قابلیت های چشم گیر جیمز وب این واقعیت است که پیش از شروع عملیات علمی آن، تنها چند ده کهکشان با جابه جایی سرخ ۸ مشاهده شده بود، به این معنا که سن جهان کمتر از ۶۵۰ میلیون سال بود. اما حالا به لطف تلسکوپ جیمز وب و برنامه JADES حدودا هزار کهکشان از این نوع را کشف کرده است.
بگفته ناسا، تعداد زیاد کهکشان های اولیه بسیار فراتر از آن چیزی است که پیش از پرتاب جیمز وب پیش بینی می شد.
کوین هین لاین از دانشگاه آریزونا در توسان که سرپرستی تیمی را بر عهده دارد که مسئول بررسی این کهکشان ها هستند، می گوید: قبل از این، کهکشان های اولیه ای که می توانستیم ببینیم شبیه لکه های کوچکی بودند. با این وجود، این لکه ها نشان دهنده میلیونها یا حتی میلیاردها ستاره در ابتدای جهان هستند.
وی ادامه داد: حالا ما می توانیم ببینیم که تعدادی از آنها در حقیقت اجرام گسترده ای با ساختار قابل مشاهده هستند. ما می توانیم گروه هایی از ستارگان را ببینیم که تنها چند صد میلیون سال بعد از شروع جهان متولد شده اند.
منبع:

1402/03/18
15:18:52
5.0 / 5
347
تگها: ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد