ناوهای هواپیمابر سلولی که سرطان را از بین می برند!

ناوهای هواپیمابر سلولی که سرطان را از بین می برند!

اسمارت کاور: پژوهشگران چینی موفق به ابداع نانو سکویی شبیه به «ناو هواپیمابر» شده اند که قادر می باشد سلول های سرطانی را در سرطان سینه از بین ببرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سرتاسر جهان است و سالانه حدود ۱۰ میلیون قربانی می گیرد. شایع ترین نوع سرطان، سرطان سینه یا سینه است که در سال ۲۰۲۰ شاهد ۲.۲۶ میلیون مورد جدید از آن بوده ایم و منجر به مرگ ۶۸۵ هزار نفر در سرتاسر جهان شده است.
سرطان از تبدیل سلول های طبیعی به سلول های تومور در یک پروسه چند مرحله ای به وجود می آید که عموماً از یک ضایعه پیش سرطانی به یک تومور بدخیم پیشرفت می کند. سرطان گاهی اوقات متاستاز می دهد، به این معنا که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر توسعه می یابد. این به طور معمول به این معنا است که سرطان پیشرفت کرده و به مرحله ای رسیده است که نیاز به درمان تهاجمی تری دارد.
روش های درمانی مرسوم مانند جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی گاهی اوقات می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند، اما منجر به تخریب بافت های سالم نیز می شوند.
پژوهشگران چینی می گویند چاره ای دارند که نه فقط می تواند رشد تومورهای اولیه را مهار کند، بلکه می تواند تومورهایی را که متاستاز داده اند، مهار کند.
یک نانوسکوی هوشمند چند کاره
این تیم، نانوسکوی هوشمندی را توسعه داده است که می تواند بطور همزمان چندین عامل در رابطه با رشد و متاستاز تومور را هدف قرار دهد که به شکل ویژه در درمان سرطان سینه مفید می باشد. لازم به ذکر است که خیلی از سرطان ها در صورت تشخیص سریع و درمان موثر، قابل درمان هستند.
این نانوسکو «ناو هواپیمابر» نامیده می شود، برای اینکه هر ذره وظیفه منحصر به فردی را انجام می دهد. پژوهشگران از یک بسپار(پلیمر) به عنوان عرشه بهره برده اند و سطح آنرا با عامل هدف گیری پپتید LyP-۱ اصلاح کرده اند که می تواند بطور انتخابی به سلول های سرطان سینه متصل شود و سبب مرگ سلولی شود. این به نانوسکو کمک می نماید تا تومورهایی را که بگفته تیم، هدف هستند، پیدا کند.
سپس پژوهشگران سولفید مس(CuS) و DMXAA، دارویی را که سلول های عروقی تومور را برش می دهد، در این نانوسکو ترکیب کردند.
پژوهشگران می گویند وقتی نانوذرات CuS در معرض نور نزدیک به فروسرخ قرار می گیرند، گرمایی تولید می کنند که می تواند سلول های سرطانی را بوسیله فرآیندی به نام فوتوترمال درمانی از بین ببرد. داروی DMXAA نیز به القای مرگ سلول های عروقی تومور کمک می نماید و در نهایت منجر به مرگ بافت تومور می شود.
این کار نه فقط سلول های تومور را از بین می برد، بلکه هم افزایی CuS و DMXAA موجب تحریک سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان می شود.
نتایج امیدوارکننده این نانوسکو برای درمان سرطان پستان
این نانوسکوها دارای اندازه یکنواخت، پایداری مناسب، بازدهی تبدیل فتوترمال بالا و عملکرد آزادسازی داروی رضایت بخشی هستند.
آزمایش های سلولی نشان دادند که این نانوسکوها توانایی هدف گیری در وضعیت آزمایشگاهی، توانایی فرسایش فتوترمال و توانایی فعال سازی سیستم ایمنی را دارند.
پژوهشگران می گویند، این نانوسکو در وضعیت آزمایشگاهی آزمایش شده است و نتایج امیدوارکننده ای را برای درمان سرطان سینه نشان میدهد. ما امیدواریم که بتوان این فناوری را جهت استفاده بالینی در آینده توسعه داد.
گفتنی ست که نویسندگان اصلی این پژوهش به نام شی شیانگ یانگ و کائو شیویان بیش از یک دهه است که بر استفاده از نانو بیوتکنولوژی در درمان سرطان تمرکز کرده اند.
این مطالعه در مجله معتبر Small انتشار یافته است.1402/03/21
10:09:55
5.0 / 5
438
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد