فناوری هایی که به ذهن انسان وارد می شوند!

فناوری هایی که به ذهن انسان وارد می شوند!

به گزارش اسمارت کاور، فناوری هایی مانند ایمپلنت های عصبی و رابط های مغز و کامپیوتر با پیشرفت های روز افزون، راه خویش را به سمت مغز ما هموار می سازند و می توانند امیدبخش درمان ناتوانی های حرکتی باشند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، ایمپلنت های عصبی و رابط های مغز و کامپیوتر، درک ما را در مورد مغز و تعامل آن با فناوری متحول کرده اند. این دستگاه ها با تبدیل کردن فعالیت عصبی به دستورهای محاسباتی، ارتباط و کنترل را برای افراد دارای ناتوانی حرکتی امکان پذیر می کنند و روزنه های جدیدی را برای تقویت شناختی و کاربرد پروتزهای عصبی می گشایند.
این فناوری ها با تشکیل ارتباط مستقیم بین مغز و دستگاههای بیرونی، پتانسیل قابل توجهی را برای بازگرداندن عملکرد حسی و حرکتی، درمان اختلالات عصبی و حتی افزایش توانایی های شناختی انسان عرضه می کنند.
پیشرفت های اخیر با هدف غلبه کردن بر چالش های زیست سازگاری، وفاداری سیگنال و پایداری بلندمدت صورت می گیرند. این گزارش، پتانسیل چنین فناوری هایی را در بهبود تجربه انسانی و ارتباط آنها با علوم اعصاب برجسته می کند.

ایمپلنت های عصبی و رابط های مغز و رایانه
ایمپلنت های عصبی و رابط های مغز و کامپیوتر، بر توانایی ثبت و تفسیر فعالیت الکتریکی ساخته شده توسط نورون ها متکی هستند که واحدهای اساسی ماشین های محاسباتی مغز به شمار می روند.
این فناوری ها، تلفیقی از الکترودهای کاشته شده در مغز یا روی پوست سر و الگوریتم های پیچیده را برای رمزگشایی الگوهای زیربنایی فعالیت عصبی استفاده می نمایند. سپس، میتوان از این اطلاعات برای کنترل دستگاههای بیرونی مانند مکان نمای کامپیوتر یا یک اندام رباتیک بهره برد.
از زمانیکه نخستین نمونه های رابط مغز و کامپیوتر در دهه ۱۹۷۰ توسعه یافتند، پیشرفت های حوزه فناوری، عملکرد آنها را به صورت قابل توجهی بهبود بخشیده اند.
نوآوری های اخیر در طراحی و ساخت الکترود، ثبت و تحریک دقیق تر فعالیت عصبی را ممکن کرده اند. بعنوان مثال، توسعه آرایه های الکترودی نازک و انعطاف پذیر، صدمه بافتی و التهاب را کم می کنند و طول عمر و قابلیت اطمینان ایمپلنت های عصبی را بهبود می بخشند.
پیشرفت های انجام شده در حوزه یادگیری ماشینی و الگوریتم های پردازش سیگنال به صورت هم زمان، دقت و سرعت دستگاههای کنترل شده با رابط های مغز و کامپیوتر را افزایش داده اند.
یکی از پژوهش های پیشین، یک رابط مغز و کامپیوتر را نشان داد که بیمار مبتلا به فلج اندام را قادر ساخت تا با سرعت ۹۰ کاراکتر در دقیقه تایپ نماید و به صورت قابل توجهی از رکورد قبلی خود پیشی بگیرد.

ایمپلنت های عصبی و علوم اعصاب
ایمپلنت های عصبی و رابط های مغز و کامپیوتر نه تنها توانایی خویش را بعنوان تجهیزات درمانی نشان داده اند، بلکه اطلاعات ارزشمندی را در مورد عملکرد مغز عرضه کرده اند.
دانشمندان با ثبت فعالیت عصبی بخش های متفاوت مغز در حالیکه افراد وظایف گوناگونی را انجام می دهند یا تجربیات گوناگونی را پشت سر می گذارند، می توانند همبستگی های عصبی را بین شناخت، ادراک و احساسات کشف کنند.
بعنوان مثال، یکی از پژوهش های اخیر از یک رابط مغز و کامپیوتر جهت بررسی اساس عصبی فرآیندهای تصمیم گیری استفاده نمود. پژوهشگران دریافتند که الگوهای خاصی از فعالیت عصبی، انتخابی را که یک شخص مقرر است داشته باشد، حتی قبل از این که شخص از تصمیم خود آگاه شود، پیشبینی می کنند.

تقویت تجربه انسانی
شاید بحث برانگیزترین کاربرد ایمپلنت های عصبی و رابط های مغز و کامپیوتر در حوزه تقویت ذهن انسان باشد.
شرکت «نورالینک»(Neuralink) متعلق به «ایلان ماسک»(Elon Musk) می خواهد نمونه هایی را از رابط مغز و کامپیوتر با پهنای باند بالا عرضه نماید که می توانند توانایی های شناختی مانند حافظه و توجه را تقویت نمایند و حتی تجربه های جدید مانند تله پاتی یا تعامل مستقیم با هوش مصنوعی را امکان پذیر سازند.
باآنکه این اهداف بلندپروازانه با قابلیت های کنونی فناوری فاصله دارند اما توانایی عمیق ایمپلنت های عصبی و رابط های مغز و کامپیوتر را برای تغییر دادن تجربه انسانی برجسته می کنند.1402/03/30
11:38:35
5.0 / 5
367
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد