با یك نوآوری نانویی محقق می شود؛

بهبود ایمنی و عملکرد باتری در دستگاهها و سیستم های الکترونیکی

بهبود ایمنی و عملکرد باتری در دستگاهها و سیستم های الکترونیکی

اسمارت کاور: پژوهشگران دانشگاه پوردو، ماده پیشرفته با خواص حرارتی ویژه ساخته اند که بر پایه کامپوزیت های گرافنی است و پتانسیل بهبود ایمنی و عملکرد باتری در دستگاهها و سیستم های الکترونیکی را دارد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه پوردو، ماده پیشرفته با خواص حرارتی ویژه ساخته اند که بر پایه کامپوزیت های گرافنی است. این فوم زمانی که برای باتری استفاده می شود می تواند هنگام سرد شدن هوا، گرما را در باتری نگه دارد و در صورت گرم شدن هوا، گرما را از باتری بیرون ببرد.
این ماده نانویی پتانسیل بهبود ایمنی و عملکرد باتری در دستگاهها و سیستم های الکترونیکی را داشته و برای این کار مدیریت حرارتی را انجام می دهد. زیولین روان از پژوهشگران این پروژه می گوید: با قوی تر شدن باتری ها و دستگاه های الکترونیکی، مدیریت گرما به یک مسئله مهم تر تبدیل می شود. همه ما می دانیم که انسان ها محدوده دمایی محدودی جهت زندگی راحت دارند و بنا بر این است که در تابستان برای خنک نگه داشتن بدن پیراهن و در زمستان برای گرم نگه ماندن کاپشن می پوشیم. بطور مشابه، باتری ها و دستگاه های الکترونیکی محدوده دمایی باریکی برای عملکرد مناسب دارند و حتی از انسان ها حساس تر هستند.
امی مارکونت اظهار داشت: باتری ها اگر خیلی داغ باشند ضعیف عمل می کنند. با گرم شدن آنها، واکنش های شیمیایی رخ می دهد که موجب می شود حتی سریع تر گرم شوند. این واکنش فرار حرارتی نامیده می شود و حتی می تواند منجر به حریق و انفجار شود. از جانب دیگر، اگر دما خیلی پایین باشد، باتری ها گرفتار لطمه داخلی می شوند. این وضعیت منجر به عملکرد ضعیف مانند مسافت رانندگی کوتاه تر برای وسایل نقلیه الکتریکی و زمان استفاده کمتر از تلفن همراه می شود.
کلیدهای حرارتی معمولی، مشابه کلیدهای الکتریکی که جریان را تعدیل می کنند، مسیرهای اتلاف حرارت باتری را تنها با تغییر رسانایی بین حالت های روشن و خاموش تنظیم می کنند. زیولین روان می گوید: این رگولاتورهای حرارتی اختراع شده با تغییر ضخامت مواد داخل رگولاتورها، این فناوری را بهبود می بخشند و به باتری ها کمک می نماید تا بطور مداوم با آب و هوا و فصول مختلف سازگار شوند.
مارکونه می گوید: بر خلاف افرادی که می توانند وقتی هوا سرد است کاپشن بپوشند یا وقتی هوا گرم است تی شرت بپوشند، باتری ها با فناوری مدیریت حرارتی معمولی همه جا لباس های یکسانی می پوشند. با بهره گیری از رگولاتور حرارتی برای تنظیم مسیر بین باتری و محیط، می توانیم باتری را در وضعیت سرد عایق نماییم و دفع گرما را در وضعیت گرم بسیار آسان نماییم.
فوم گرافنی که توسط زیولین روان و مارکونه توسعه یافته، از ذرات نانوسکوپی کربن که در یک الگوی خاص با فضاهای خالی کوچکی از هوا در میان آنها، تولید شده است. اجزاء این فوم، هنگامی که فشرده نشده باشد، به عنوان یک عایق عمل می کند و هوای گرما را در جای خود نگه می دارند. هنگامی که فشرده می شود، هوا خارج می شود و گرما به سراسر آن منتقل می شود. بسته به میزان فشرده شدن فوم، می توان میزان انتقال حرارت را دقیقاً تعیین کرد.


منبع:

1402/04/01
23:54:54
5.0 / 5
369
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد