یارکشی آمریکا با هند برای مقابله با چین در رقابت فضایی

یارکشی آمریکا با هند برای مقابله با چین در رقابت فضایی

به گزارش اسمارت کاور، ایالات متحده ذیل پیمان آرتمیس که شاهد حضور بیست و هفت کشور برای وضع اصول و مقرراتی به منظور کنترل اکتشافات مدنی و استفاده از فضاست، برای مقابله با چین در رقابت فضایی، قراردادی را با هند امضا کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، هند در یک تغییر قابل توجه از موضع مرسوم خود در خصوص دوری از توافقنامه های داوطلبانه برای سیاست فضایی بین المللی، به جدید ترین امضا کننده پیمان آرتمیس تبدیل گشته است.
کاخ سفید در اطلاعیه ای مطبوعاتی اعلام کرد، نارندرا مودی نخست وزیر هند، این توافقنامه را در نخستین سفر رسمی خود به آمریکا در این هفته امضا نموده است.
سال هاست که هند از یک معاهده قانونی اجبار آور برای کنترل فعالیتهای فضایی جهانی و پیشگیری از تسلیح سازی آن حمایت می کند. هند، کشوری که در گذشته از روابط قوی با روسیه یا ایالات متحده در سیاست فضایی دفاع کرده است، خویش را وزنه تعادلی مهم در مقابل رقابت های ژئوپلیتیکی می داند و خواهان مقررات بین المللی برای نظارت بر فعالیتهای فضایی غیرنظامی و نظامی شده است.
سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) در دهه گذشته با مأموریت های خود به ماه و مریخ گامهای بزرگی برداشته است، اما دستاوردهای آن به علت موفقیت های همسایه اش چین که حتی در تعداد پرتاب های سالانه از ایالات متحده پیشی گرفته است، کمرنگ شده است.
پیمان آرتمیس چیست؟
پیمان آرتمیس که در سال ۲۰۲۰ پیدایش یافت، مجموعه ای از اصول رایج برای حاکمیت بر اکتشاف فضا و استفاده از فضای بیرونی است. این اصول شامل شفافیت، قابلیت همکاری، ثبت اشیاء فضایی، کمک به انرژی، به اشتراک گذاری داده های علمی و همینطور هنجارهای استخراج منابع فضایی و استفاده از آنهاست.
در حالیکه این پیمان قرار بود زمینه مشترکی بین کشورهای شرکت کننده و شرکتهای خصوصی درگیر در مأموریت های آتی آرتمیس ایجاد نماید، اما اهمیت ژئوپلیتیکی هم پیدا کرده است، چونکه کشورهای بیشتری بعنوان امضاکننده این توافقنامه را به ۲۷ امضا رسانده اند که البته غیبت چین در آن قابل توجه است.
اقدامی برای مقابله با نفوذ فزاینده چین؟
در حالیکه روابط ایالات متحده و چین به پایین ترین سطح خود رسیده است، روابط هند با همسایه خود هم بعد از مناقشات ارضی در شمال این کشور در وضعیت متزلزلی قرار گرفته است.
چین نه تنها به دنبال جانشینی ایالات متحده در توسعه فناوری های روی زمین است، بلکه توافقنامه ای با روسیه برای ایجاد یک ایستگاه تحقیقاتی در ماه امضا نموده است.
چین دیگر به عضویت در باشگاه فضایی نخبگان راضی نیست، بلکه می خواهد بعنوان یک قدرت فضایی با تخصص پیشرو در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی، رباتیک، تولید، خدمات رسانی به وسایل نقلیه فضایی و انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا در جهت هدف بشریت برای رسیدن به مریخ و فراتر از آن است، باشد.
با عنایت به این که پکن به دنبال استفاده از قدرت تکنولوژیک خود بعنوان ابزار قدرت نرم در صحنه جهانی است، ایالات متحده در تلاش است تا با افزایش نفوذ و گسترش فعالیتهای فضایی غیرنظامی و نظامی با آن روبرو شود و الان، با امضای هند پای توافقنامه آرتمیس، ایالات متحده در جهت منزوی کردن چین گام برداشته است.
ناسا و سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) بعد از امضای قرارداد، مأموریت مشترکی را که برای سال آینده برنامه ریزی شده است، اعلام نمودند که جزئیات آن هم اکنون منتشر نشده است.
هند مأموریت های بلندپروازانه ای را برای انجام در سال جاری در سر دارد و بلندپروازانه ترین هدف آن راه اندازی یک رصدخانه خورشیدی در ماه آگوست است.
منبع:

1402/04/04
09:08:58
5.0 / 5
343
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد