پیشرفت بزرگ دانشمندان در درک رابطه مغز و روده

پیشرفت بزرگ دانشمندان در درک رابطه مغز و روده

به گزارش اسمارت کاور، مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) فناوری پیشرفته ای را جهت بررسی رابطه پیچیده بین مغز و روده توسعه داده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) به پیشرفت بزرگی در درک رابطه پیچیده بین مغز و روده دست یافته اند.
فناوری نوآورانه آنها که از الیاف تخصصی تعبیه شده با حسگرها و منابع نور برای تحریک اپتوژنتیک استفاده می نماید، به آنها اجازه می دهد تا مدارهای عصبی را که این دو اندام حیاتی را در موش به هم متصل می کنند، دستکاری کنند.
سال هاست که دانشمندان این پیوند حیاتی بین مغز و دستگاه گوارش را با سیگنال هایی که دائماً بین آنها برای تنظیم الگوهای تغذیه و سایر رفتارها در جریان است، شناسایی کرده اند. با این وجود ثابت شده که درک مکانیسم های دقیق درگیر در این ارتباط یک کار چالش برانگیز است.
حالا گروه پژوهشی به رهبری پولینا آنیکیوا استاد MIT و مدیر مرکز مغز و بدن کی. لیسا یانگ، یک رابط الکترونیکی با استفاده از الیاف انعطاف پذیر بوجود آورده است که می تواند به روده و سایر اندام های مورد نظر وارد شود. این الیاف، به نازکی موی انسان هستند که به الکترودها، سنسورهای دما، دستگاههای ساطع کننده نور و کانال های میکروسیال برای دارورسانی تجهیز شده اند.
چیزی که این پیشرفت را واقعاً قابل توجه می کند، توانایی دستیابی به دقت میلی ثانیه ای در اندازه گیری سیگنال های عصبی و دستکاری عملکرد روده از راه اپتوژنتیک است. پژوهشگران توانستند رفتارهای خاصی را مانند جستجوی پاداش یا احساس سیری در موش ها تحریک کنند که سلول های روده را به صورت اپتوژنتیکی تحریک می کنند.
آنیکیوا توضیح می دهد: نکته هیجان انگیز در اینجا اینست که ما حالا یک فناوری را در اختیار داریم که می تواند عملکرد روده و رفتارهایی مانند تغذیه را هدایت کند. مهم تر از آن، ما این قابلیت را داریم که با دقت میلی ثانیه ای اپتوژنتیک، به ارتباط بین روده و مغز دسترسی پیدا نماییم و ما می توانیم این کار را در حیوانات انجام دهیم.
کاربرد این پژوهش
نتایج این پژوهش بسیار گسترده است. دانشمندان با کشف ارتباط بین مغز و روده امیدوارند که بینشی در مورد ارتباط بین سلامت دستگاه گوارش و شرایط عصبی مانند اوتیسم و بیماری پارکینسون به دست آورند.
بعنوان مثال، مطالعات، شیوع بالاتری از اختلال عملکرد دستگاه گوارش را در کودکان اوتیستیک نشان داده است که نشان دهنده ارتباط بالقوه روده و مغز است. درک این پیوند، فرصت های جدیدی را برای مدیریت و درمان این شرایط با دستکاری مدارهای محیطی و اجتناب از روش های تهاجمی که مستقیماً بر مغز تاثیر می گذارد، فراهم می آورد.
آنیکیوا نتیجه گیری می کند: برای مدت طولانی، ما فکر می کردیم مغز، اندام مستبدی است که دستورات را به دیگر اندام ها می فرستد و همه چیز را کنترل می کند. اما حالا می دانیم که بازخوردهای زیادی به مغز باز می گردد و این بازخورد به صورت بالقوه بعضی از عملکردهایی را کنترل می کند که ما قبلا منحصراً به کنترل عصبی مرکزی نسبت داده ایم.
در آینده فرصت های امیدوارکننده ای برای کشف بیشتر ارتباط میان روده و مغز و دریافتن احتمالات جدید برای مدیریت اختلالات عصبی وجود دارد. همانطور که دانشمندان همچنان مرزهای درک ما را پیش می برند، شبکه پیچیده ارتباطی بین مغز و روده امکان دارد کلید خیلی از پیشرفت های سلامتی باشد.
این پژوهش اخیرا در مجله علمی معتبر Nature Biotechnology انتشار یافته است.
منبع:

1402/04/06
11:49:42
5.0 / 5
341
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد