هوش مصنوعی احتمالا ۲۷ درصد مشاغل را خودکار می کند

هوش مصنوعی احتمالا ۲۷ درصد مشاغل را خودکار می کند

اسمارت کاور: سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OCDE) می گوید، هوش مصنوعی 27 درصد مشاغل را در معرض خطر خودکار شدن قرار می دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، این نظرسنجی که پیش از توسعه چت جی پی تی(ChatGPT) انجام شد، مشاغل در معرض خطر را تحت عنوان مشاغلی تعریف می کند که از بیش از ۲۵ مهارت از ۱۰۰ مهارتی که به آسانی خودکار می شوند، در آنها استفاده می شود.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی می گوید: حداقلِ دستمزد می تواند به کاهش فشار ناشی از هوش مصنوعی کمک نماید و دولت ها باید اطمینان حاصل کنند که حقوق کارگران به خطر نمی افتد.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی روز سه شنبه اعلام نمود بیش از یک چهارم مشاغل در سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی به مهارت هایی متکی هستند که می توانند به آسانی در انقلاب هوش مصنوعی آینده خودکار شوند و کارگران نگران هستند که ممکنست شغل خودرا به سبب ظهور هوش مصنوعی از دست بدهند.
سازمان همکاری اقتصادی و توسعه یک بلوک ۳۸ عضوی است که عمدتاً کشورهای ثروتمند و همین طور تعدادی از اقتصادهای نوظهور مانند مکزیک و استونی را در بر می گیرد.
این سازمان می گوید: شواهد کمی وجود دارد که ظهور هوش مصنوعی تاثیر قابل توجهی بر مشاغل داشته است، اما ممکنست علت این باشد که انقلاب در مراحل اولیه خود قرار دارد.
این سازمان مستقر در پاریس در چشم انداز خود از اشتغال در سال ۲۰۲۳ اعلام کرد، مشاغلی که بیشترین خطر خودکار شدن را دارند بطور متوسط ۲۷ درصد از نیروی کار را در کشورهای سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی می سازند و کشورهای اروپای شرقی بیشتر در معرض خطر هستند.
سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی در یک نظرسنجی در سال قبل نشان داد که از هر پنج کارگر سه نفر می ترسند که طی ۱۰ سال آینده شغل خودرا به سبب ظهور هوش مصنوعی از دست بدهند.
این نظرسنجی ۵۳۰۰ کارگر را در ۲۰۰۰ شرکت در عرصه تولید و مالی در هفت کشور سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی در نظر گرفت.
این بررسی پیش از ظهور انفجاری هوش مصنوعی مولد مانند چت جی پی تی انجام شد.
به رغم نگرانی از ظهور هوش مصنوعی، دو سوم از کارگرانی که قبل از این با آن کار می کردند گفتند که اتوماسیون، شغل آنها را کم خطر یا خسته کننده کرده است.
ماتیاس کورمان(Mathias Cormann)، دبیرکل سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: این که چگونه هوش مصنوعی در نهایت بر کارگران در محل کار تاثیر می گذارد و این که آیا مزایای آن بر خطراتش برتری خواهد داشت یا خیر، به اقدامات ما بستگی دارد.
او افزود: دولت ها باید به کارگران کمک کنند تا برای تغییرات آماده شوند و از فرصت هایی که هوش مصنوعی به وجود می آورد بهره مند شوند.1402/04/22
14:53:37
5.0 / 5
328
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد