با حضور معاون علمی رئیس جمهور؛

افتتاح مرکز تحقیقات فناوری های کرایوژنیک در دانشگاه شریف

افتتاح مرکز تحقیقات فناوری های کرایوژنیک در دانشگاه شریف

به گزارش اسمارت کاور، با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و رئیس دانشگاه صنعتی شریف، مرکز تحقیقات کرایوژنیک راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری مرکز تحقیقات کرایوژنیک در پژوهشکده علوم و فناوری های انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و رئیس دانشگاه صنعتی شریف به بهره برداری رسید.
این مرکز تحقیقاتی با هدف بومی سازی فناوری های کرایوژنیک با حمایت دانشگاه صنعتی شریف، توسط شرکت هتکو که در طراحی و ساخت سیستم های تولید و ذخیره سازی گازهای صنعتی به روش کرایوژنیک، سابقه ۲۶ ساله فعالیت دارد به راه افتاده است.
این مرکز تحقیقات و فناوری، با نقش آفرینی بخش خصوصی بوجود آمده است و هدف تکمیل زنجیره های ارزش و بومی سازی کامل فناوری کرایوژنیک را دنبال می کند. این مرکز تحقیقاتی مقرر است پیوند میان زنجیره بخش دولتی و خصوصی باشد.
مرکز تحقیقاتی کرایوژنیک، با هدف تأمین نیروی انسانی، تولید علم و توسعه فناوری کرایوزنیک از منبع دانشگاه با هدف تکمیل زنجیره ارزش و دانش فنی بوجود آمده است.
این مرکز تحقیقاتی و فناوری، زمینه ساز حضور فعالان فناور حوزه کرایوژنیک، توسعه تحقیقات و پژوهش های فناورانه و تولید محصولات دانش بنیان در این عرصه خواهد بود. هم اکنون، میانگین ۱۰ عضو هیئت علمی با این مرکز تحقیقاتی همکاری دارند که زمینه همکاری گسترده تر و جذب متخصصان دارای دانش و توانمندی در حوزه کرایوژنیک، با فعالیتهای این مرکز تحقیقاتی و فناور، بیشتر از پیش فراهم خواهد شد.
گفتنی است فناوری جداسازی هوا به روش کرایوژنیک تا قبل از فعالیت شرکت هتکو، صرفا در انحصار پنج کشور بود که با عنایت به خلأ وجود این فناوری در کشور، جذب دانش فنی و بومی سازی تجهیزات، این شرکت در راه کرایوژنیک گام برداشت و الان ایران هم در جمع معدود کشورهای دارنده این فناوری است.
فناوری کرایوژنیک با مایع کردن هوای موجود در محیط به کمک کاهش دما تا منفی ۱۹۶ درجه سانتی گراد، گازهای موجود را به مایع تبدیل می کند و گازهای مختلف، با عنایت به چگالی های مختلفی که دارند، در سطوح مختلف قرار می گیرند و امکان تفکیک آنها برای کاربردهای مختلف فراهم می شود.
در این سامانه، گاز در فرآیندی با فشار بالا و دمای پایین، به دمای مورد اشاره می رسند و از فرایند انجام شده، گازهایی همچون نیتروژن، اکسیژن و آرگون حاصل می شود که بعد از فرآوری و استحصال، در تانک های ذخیره سازی قرار می گیرند و برای مصارف متعدد منتقل می شوند.
واحد جداسازی هوا یا ASU شرکت هتکو، تا حد زیادی بومی سازی شده است و در بین پنج کشور دارنده فناوری کرایوژنیک قرار گرفته است و احتیاج به این فناوری، با توانمندی و همکاری شرکتهای دانش بنیان و در چارچوب فعالیتهای این مرکز تحقیقاتی تأمین می شود.
در حال حاضر شرکتهای دانش بنیان در توسعه پروژه واحد جداسازی گاز با هتکو همکاری دارند و فعالیت مشترک این شرکت با شرکت نارگان و دانشگاه صنعتی شریف برای پایش وضعیت کمپرسورها و توربین های گازی در راه پیشرفت قرار دارد. این شرکت توانسته است کیفیت بسیار بالاتری را نسبت به نمونه های چینی و ابعاد بهتری عرضه نماید و در عین برخورداری از کیفیت نمونه های اروپایی، قیمتی پایین تر دارد.

1402/04/29
11:46:41
5.0 / 5
310
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد