ژاپن کمتر از ۱ ماه دیگر فرودگر به ماه می فرستد

ژاپن کمتر از ۱ ماه دیگر فرودگر به ماه می فرستد

به گزارش اسمارت کاور، ژاپن درحال آماده شدن برای پرتاب یک فرودگر کوچک روی ماه در آینده نزدیک است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کاوشگر SLIM مقرر است در روز ۲۵ اوت(سوم شهریور) پرتاب شود.
آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) درحال آماده شدن برای پرتابی در ساعت ۲۰: ۳۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۴: ۰۴ صبح روز شنبه چهارم شهریور به وقت تهران) است. مقرر است این فرودگر سوار بر موشک H-۲A به ماه برود.
SLIM یک مأموریت ماه در مقیاس کوچک است اما جاه طلبی های بزرگتری در ذهن دارد.
هدف اصلی این فرودگر با ارتفاع ۷.۹ فوت(۲.۴ متر)، عرض ۸.۸ فوت(۲.۷ متر) و عمق ۵.۶ فوت(۱.۷ متر) نشان دادن روش های دقیق فرود روی ماه است که به دستیابی به مناطق چالش برانگیزتر در دسترس برای فرود کمک می نماید.
هدف SLIM اینست که در منطقه ای تا ۳۲۸ فوت(۱۰۰ متر) از نقطه ی هدفش فرود بیاید. این مورد بسیار اهمیت دارد، چونکه این مأموریت فرود در دهانه ی شیولی(Shioli) را در نظر دارد که یک ناحیه ی برخوردی نسبتا جدید به عرض ۹۸۴ فوت(۳۰۰ متر) در عرض جغرافیایی ۱۳ درجه ی جنوبی و طول ۲۵ درجه ی شرقی در سمت نزدیک ماه است.
این منطقه با استفاده از داده های رصدی مدارگرد «کاگویا»(SELENE) ژاپن انتخاب گردید که در سال ۲۰۰۷ پرتاب شد و در سال ۲۰۰۹ به ماه برخورد کرد.
آژانس فضایی ژاپن می گوید که فرودهای دقیق در آینده حیاتی خواهند شد. با افزایش دانش بشریت از منظومه شمسی، دسترسی به مکانهای خاص و بسیار جالب برای پیشبرد درک ما ضروری تر خواهد بود.
این مأموریت همینطور آزمایشی است که آژانس فضایی ژاپن امیدوار است با استفاده از آن، سیستم های اکتشافی سبک تری را که به سرعت بخشیدن به اکتشاف منظومه شمسی کمک می کنند، بررسی کند. SLIM می تواند فرود بر روی ماه و سیارات را مقرون به صرفه تر کند و در وزن صرفه جویی کند.
SLIM در هنگام پرتاب ۱۳۰۰ پوند (۵۹۰ کیلوگرم) وزن خواهد داشت که حدودا دو سوم این جرم از سوخت تشکیل شده است. این فضاپیما مجهز به رادار فرود برای فرود بر روی سطح ماه است و از ناوبری مطابق تصویر و تشخیص موانع استفاده می نماید. ضربه ناشی از فرود با استفاده از پایه ی فوم آلومینیومی جذب می شود.
هنگامی که روی ماه قرار می گیرد، از یک دوربین برای ارزیابی محیط کانی شناسی محلی استفاده می نماید. SLIM همینطور دارای یک آرایه بازتابنده لیزری کوچک است.
SLIM نخستین تلاش آژانس فضایی ژاپن برای فرود روی ماه خواهد بود. یک فرودگر خصوصی ژاپنی به نام Hakuto-R در اوایل سالجاری به مدار ماه رسید اما در حین کوشش برای فرود، سقوط کرد.1402/05/08
10:32:18
5.0 / 5
287
تگها: دوربین , سیستم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد