عکس تلسکوپ فضایی هابل از یک خوشه کروی درخشان

عکس تلسکوپ فضایی هابل از یک خوشه کروی درخشان

اسمارت کاور: عکس جدیدی که با «تلسکوپ فضایی هابل» ثبت شده است، یک خوشه کروی درخشان را به نمایش می گذارد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، محتویات درخشان خوشه کروی «ان جی سی ۶۶۵۲»(NGC ۶۶۵۲) در عکس جدید «تلسکوپ فضایی هابل» خودرا نشان می دهند. هسته این خوشه، پر از نور آبی کم رنگ ستاره های بی شمار است و تعداد انگشت شماری از ستاره های پس زمینه بسیار درخشان، با خوشه های متقاطع آراسته شده اند.
ان جی سی ۶۶۵۲ در کهکشان راه شیری در صورت فلکی «کمان»(Sagittarius) قرار دارد و در فاصله کمی کمتر از ۳۰ هزار سال نوری از زمین و تنها ۶۵۰۰ سال نوری از مرکز کهکشان واقع شده است.
خوشه های کروی، خوشه های پایدار و محکمی هستند که از نظر گرانشی محدود شده اند و از ده ها هزار تا میلیونها ستاره دارند. جاذبه گرانشی شدید بین ستاره های نزدیک به هم در خوشه های کروی، همان چیزی است که شکل منظم و کروی را به این اجرام ستاره دار می دهد.
این عکس، داده های دو دوربین از قوی ترین دوربین های هابل را ترکیب می کند؛ «دوربین پیشرفته نقشه برداری»(ACS) و «دوربین میدان وسیع ۳»(WFC۳). همچنین، در این عکس از داده های دو برنامه رصدی متفاوت استفاده شده است که دو گروه متفاوت از ستاره شناسان آنها را انجام داده اند. نخستین گروه جهت بررسی خوشه های کروی کهکشان راه شیری اقدام نمودند تا اطلاعاتی مانند سن این اجرام و پتانسیل گرانشی کهکشان را آشکار کنند. گروه دوم ستاره شناسان از سه فیلتر بسیار حساس در دوربین میدان وسیع ۳ هابل استفاده کردند تا نسبت کربن، نیتروژن و اکسیژن را در خوشه های کروی مانند ان جی سی ۶۶۵۲ مشخص کنند.
منبع:

1402/05/15
13:47:15
5.0 / 5
286
تگها: دوربین , فیلتر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد