رباتی که صفحات خورشیدی را بدون آب تمیز می کند

رباتی که صفحات خورشیدی را بدون آب تمیز می کند

به گزارش اسمارت کاور، یک ربات جدید به منظور کاهش هدر رفت آب و انتشار کربن، صفحات خورشیدی را بدون آب تمیز می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت انل گرین پاور(Enel Green Power) ربات جدیدی طراحی نموده است که می تواند پنل های خورشیدی را بدون استفاده از آب تمیز کند. این راهکار بخصوص در مناطق خشک و گرم که آب کمیاب و گرد و غبار زیاد است، مفید می باشد.
وقتی صحبت از صفحات فتوولتائیک می شود، می دانیم که گرد و غبار دشمن آن است. در واقع، مشکل آلودگی و کثیفی پنل های خورشیدی که برابر با انباشته شدن گرد و غبار، خاک یا شن روی این صفحات است، می تواند گاهی اوقات به صورت قابل توجهی عملکرد سیستم های انرژی خورشیدی را کم کند.
این موضوعی است که بخصوص در مناطق بیابانی، مناطقی با بارندگی کم و مناطقی که با وجود خاک بسیار غبارآلود شناخته می شوند که در آنها خاک می تواند تاثیر زیادی بر بازده انرژی داشته باشد، اهمیت دارد. اما در هر صورت، این چیزی است که به تولید انرژی خورشیدی مربوط می شود و صرف نظر از مکان قرارگیری صفحات خورشیدی، تمیز کردن آنها همچنان شامل هزینه هایی همچون هزینه های زیست محیطی است.
شرکت «انل گرین پاور» نشان داده است که چگونه روش های سنتی تمیز کردن صفحات خورشیدی شامل شستشوگرهای تحت فشار یا تراکتورهای مجهز به برس های هیدرولیک که مستلزم مصرف شدید آب و تولید گازهای گلخانه ای قابل توجه است، با ربات جدید آن کنار گذاشته می شوند.
بنابراین است که شرکت «انل گرین پاور» با یک استارت آپ سیسیلی به نام ریوا(REIWA) که در مطالعه و توسعه راهکارهای فناوری رباتیک فعال است، همکاری کرده تا این ربات جدید معروف به سنداستورم(SandStorm) را مهندسی کند. رباتی که یک ربات تمیزکننده پیشرفته است که از مجموعه ای از برس های مخصوص طراحی و ساخته شده استفاده می نماید، اما مهم تر از همه، توانایی حرکت در امتداد ردیف های پنل ها به صورت مستقل و توانایی شارژ مجدد در انتهای کار خود است که به ایستگاه اتصال بازمی گردد.
ربات SandStorm به صورت منحصر به فردی ساخته شده است تا با تراز ناهموار پنل های خورشیدی سازگار شود و به صورت مستقل از یک ردیف پنل به ردیف بعدی حرکت می کند و مسافت های بیشتر از ۵۰ سانتی متر را طی می کند و تمام سطوحی را که با آن مواجه می شود، تمیز می کند.
این ربات در چالشی که توسط شرکت انل گرین پاور طراحی شد، موفق عمل کرد. سپس در لابراتوار نوآوری و بعد از آن در مقیاس صنعتی در یک نیروگاه برق سبز در اسپانیا با موفقیت آزمایش شد.
تابحال یک قرارداد اولیه برای بکارگیری حدود ۱۵۰ ربات از این نوع در دو نیروگاه اسپانیا با ظرفیت تولید کلی ۱۳۵ مگاوات منعقد شده است.
شرکت سازنده این ربات می گوید: ازاین رو SandStorm به یک داستان موفقیت آمیز با تمام اجزای مناسب شامل همکاری بین مشاغل مکمل، کاهش هزینه ها و افزایش تولید انرژی های تجدیدپذیر، توسعه یک فناوری کارآمد و رقابتی، فعال سازی یک زنجیره تأمین صنعتی واقعی و مهم تر از همه کاهش اثرات زیست محیطی تبدیل گشته است. چونکه سبز بودن مهم می باشد، اما سبز بودن به روشی پایدار حتی بیشتر از آن مهم می باشد.
منبع:

1402/05/16
10:11:56
5.0 / 5
297
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد