یك گروه بین المللی از دانشمندان بررسی كردند؛

مهندسی یک باکتری برای شناسایی و حتی درمان سرطان

مهندسی یک باکتری برای شناسایی و حتی درمان سرطان

اسمارت کاور: دانشمندان با بهره گیری از مهندسی ژنتیک، باکتری هایی را برای شناسایی سلول های سرطانی مهندسی کرده اند که در آزمایشات روی موش ها موفق نشان داده اما این فناوری هنوز جهت استفاده در بیماران انسانی آماده نیست.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، یک گروه بین المللی از دانشمندان، فناوری جدیدی را توسعه داده اند که می تواند به تشخیص یا حتی درمان سرطان در محلهای صعب العبور مانند روده بزرگ کمک نماید.
این گروه مقاله ای را در مجله Science برای توضیح تکنیکی به نام «سنجش سلولی برای انتقال افقی هدفمند ژن با تمایز کریسپر» یا CATCH منتشر نموده است.
دانشمندان برای آزمایشات خود از گونه ای از باکتری به نام Acinetobacter baylyi استفاده کردند. این باکتری این قابلیت را دارد که بطور طبیعی دی ان ای شناور آزاد را از محیط اطراف خود بگیرد و سپس آنرا در ژنوم خود ادغام کند که به آن اجازه می دهد پروتئین جدیدی برای رشد تولید نماید.
کاری که دانشمندان انجام دادند این بود که باکتری A. baylyi را مهندسی کردند تا حاوی توالی های طولانی از دی ان ای باشند که منعکس کننده دی ان ای موجود در سلول های سرطانی انسان هستند. این توالی ها به عنوان یک طرف از یک زیپ عمل می کنند که روی دی ان ای سرطانی ضبط شده قفل می شود.
دانشمندان برای آزمایشات خود بر روی ژن جهش یافته KRAS که به طور معمول در تومورهای روده بزرگ یافت می شود، تمرکز کرده اند. اگر یک باکتری A. baylyi یک دی ان ای جهش یافته پیدا کند و آنرا در ژنوم خود ادغام کند، یک ژن در رابطه با مقاومت آنتی بیوتیکی نیز فعال می شود. این چیزی است که دانشمندان برای تأیید وجود سلول های سرطانی استفاده کردند.
بنابراین، تنها باکتری هایی که مقاومت آنتی بیوتیکی فعال دارند، می توانند در صفحات کشت پر از آنتی بیوتیک رشد کنند.
در صورتیکه دانشمندان با موفقیت توانستند دی ان ای تومور را در موش های تزریق شده با سلول های سرطانی روده بزرگ در لابراتوار تشخیص دهند، این فناوری هنوز برای تشخیص واقعی آماده نیست.
دانشمندان می گویند هنوز درحال کار بر روی مراحل بعدی، همچون بهبود کارایی این تکنیک و ارزیابی عملکرد آن در مقایسه با سایر آزمون های تشخیصی هستند.
دن ورثلی(Dan Worthley) یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: مهیج ترین جنبه پزشکی سلولی در تشخیص بیماری بصورت صرف نیست، چونکه یک لابراتوار نیز می تواند این کار را انجام دهد. این فناوری در آینده می تواند برای درمان بیولوژیکی هدفمند نیز استفاده گردد که می تواند درمان را برمبنای وجود توالی های دی ان ای خاص در قسمت های خاصی از بدن مستقر کند.
منبع:

1402/05/22
08:00:12
5.0 / 5
351
تگها: تولید , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد