تا سقف ۳ میلیارد تومان صورت می گیرد؛

اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به دانش بنیان ها

اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به دانش بنیان ها

به گزارش اسمارت کاور، معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری از آغاز فرآیند ثبت و شناسایی درخواست شرکت ها برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغال ۴۸ ماهه تا سقف ۳ میلیارد تومان اطلاع داد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر روح الله ذوالفقاری با اشاره به جز ۴ بند «ب» تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، اظهار داشت: سال جاری پنج هزار میلیارد تومان در چارچوب تبصره ۱۸ قانون بودجه بعنوان تسهیلات تکلیفی شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه به شرکتهای دانش بنیان و همینطور شرکتهای فناور و خلاق پیشبینی شده است. به همین دلیل صندوق نوآوری و شکوفایی نسبت به شناسایی، ارزیابی اولیه و معرفی شرکتهای دانش بنیان، فناور و خلاق متقاضی دریافت تسهیلات قرض الحسنه اشتغال به بانکهای عامل اقدام می کند.
وی با اعلان اینکه سقف تسهیلاتی که در جریان این طرح به هر شرکت اعطا می شود، سه میلیارد تومان خواهد بود، اشاره کرد: نرخ کارمزد این تسهیلات ۴ درصد (قرض الحسنه) و دوره بازپرداخت آن هم ۴۸ ماه است.
ذوالفقاری در ادامه در رابطه با نحوه محاسبه مبلغ تسهیلات از جانب صندوق نوآوری و شکوفایی برای معرفی به بانکها هم اظهار داشت: این تسهیلات بنا به درخواست متقاضیان با دو الگو محاسبه می شود؛ الگوی اول «تثبیت اشتغال ایجاد شده» است. در این روش، «خالص افزایش اشتغال» در شرکت از فروردین ۱۴۰۱ تا تیر ۱۴۰۲ بر مبنای شاغلان تمام وقت فهرست بیمه ملاک محاسبه قرار می گیرد. «خالص افزایش اشتغال» شرکت، از راه تفریق «تعداد افراد مندرج در فهرست بیمه فروردین ماه ۱۴۰۱» از «تعداد افراد مندرج در فهرست بیمه تیرماه ۱۴۰۲» به دست می آید. به ازای هر نفر «خالص افزایش اشتغال» با مدرک کارشناسی و بالاتر، تسهیلات بر مبنای نوع شرکت (دانش بنیان، فناور یا خلاق)، آخرین مدرک تحصیلی شاغل، عضویت شاغل در بنیاد ملی نخبگان و استان محل ثبت شرکت محاسبه می شود.
وی اضافه کرد: الگوی دوم هم «ایجاد اشتغال جدید» است. در این روش، شرکت با تکمیل کاربرگ های مندرج در سامانه غزال صندوق نوآوری و شکوفایی، طرح خود برای ایجاد اشتغال جدید را به همراه «فرم تعهد اشتغال» (ابلاغی از جانب وزارت امور اقتصادی و دارایی) بارگذاری می کند. با ارزیابی طرح توسط صندوق، «خالص افزایش اشتغال» شرکت برآورد و تسهیلات بر مبنای نوع شرکت (دانش بنیان، فناور یا خلاق)، آخرین مدرک تحصیلی شاغلان جدید و استان محل ثبت شرکت محاسبه می شود.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی همینطور در رابطه با شرایط شرکتهای متقاضی تسهیلات اشتغال تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۲ هم اظهار داشت: شرکت باید جز شرکتهای دانش بنیان (مورد تأیید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)، شرکتهای فناور (مورد تأیید یکی از پارک های علم و فناوری کشور) یا شرکتهای خلاق (مورد تأیید دبیرخانه توسعه زیست بوم واحدهای خلاق معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری) باشد. همینطور شرکت نباید مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت باشد، یعنی بر مبنای اظهارنامه مالیاتی سال ۱۴۰۱، زیان انباشته کمتر از ۵۰ درصد سرمایه ثبت شده آن باشد. ضمن این که شرکت باید دارای کد کارگاهی و فهرست بیمه بوده و فاقد قسط معوق یا چک برگشتی باشد.
ذوالفقاری در انتها در رابطه با نحوه رجوع شرکتهای دانش بنیان، فناور و خلاق برای بهره مندی از این تسهیلات هم اظهار داشت: این شرکت ها می توانند به وبگاه صندوق نوآوری و شکوفایی به نشانی www.inif.ir رجوع و درخواست را در سامانه غزال ثبت کنند. ما هم این درخواست ها را بررسی نموده و شرکت ها را به تناسب نیازهایشان و طرحی که مقرر است اجرا کنند، به یکی از بانکها معرفی می نماییم تا از تسهیلات پیشبینی شده بهره مند شوند.

1402/05/24
08:00:57
5.0 / 5
353
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد